Zencefil ve Her Derde Deva Faydaları

Zencefil ve Her Derde Deva Faydaları? Bitkilerin birçok ilacın ana maddesi olduğu düşünüldüğünde özellikle zencefilin faydaları saymakla bitmez!

Her hasta olduğumuzda, boğazımız ağrıdığında aile büyüklerimizin elinde dünyanın sekizinci harikasını tutar gibi tuttukları zencefil aslında birçok alanda gerçekten mucizevî bir bitki. Özellikle son yıllarda bitkisel ürünlere artan talep sonucunda etkilerinin çok daha iyi hissedildiği zencefilli çorbalar da dâhil olmak üzere hemen hemen her yemeğe eklenebilen bir bitki. Tadı bizce her ne kadar acı olsa da sağladığı faydalar düşündüğünde bu özelliğini hiç sorun etmiyoruz. Görünüş itibari ile yer elmasına benzer bir yapıda olan zencefili bitki hali ya da toz olarak tüketmeniz mümkün. Bitkilerin birçok ilacın ana maddesi olduğu düşünüldüğünde özellikle yüzyıllardır varlığını her alanda kanıtlamış olan zencefilin yararlarını dile getirmek oldukça faydalı olacaktır. Asya bölgelerinde turşusu da yapılan zencefil, yüksek vitamin ve besin kaynağıdır.

Zencefil Ve Soğuk Algınlığı

Binlerce yıldır varlığını süren zencefil, özellikle Asya bölgesinde doğal bir şifa aracı olarak kullanılmakta. Günde 2 yemek kaşığı tüketilen zencefille kış aylarında kâbusumuz olan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamız mümkün hale geliyor.

Zencefil Ve Ağrı

İçinde bulunan anti-enflamatuvar maddesi sayesinde çok doğal bir ağrı kesici ve iltihap giderici olma özelliğine sahip olan zencefili gün içerisinde mutlaka tüketmeliyiz. Ayrıca daha birçok alanda etki göstererek kanser gibi hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olmaktadır. Zencefilin diğer etkilerini saymak gerekirse;

Zencefil ve Her Derde Deva Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefille vücut direncimizin düştüğü zamanlarda herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltmış oluyoruz. Tabii ki bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi sebebiyle grip gibi hastalıklara yakalanma durumumuz da ortadan kalkmış oluyor.
 • Özellikle sabahları görülen kronik mide bulantısının son bulmasında önemli fayda sağlıyor.
 • En kötü ve sinsi kanser türlerinden biri olan yumurtalık kanserinde toz zencefilin etkisi oldukça fazla. Yumurtalık hücrelerinin ölümüne sebebiyet veren kanser hücrelerinin yok olmasında etkili olan zencefille hastalığın başlamadan son bulmasına olanak verebiliriz.
 • Şeker hastalarının da sıklıkla tercih ettiği zencefil ile aynı zamanda kandaki yağ oranını normal seviyeye çekebilirsiniz.
 • Mide ağrıları içinde oldukça faydalıdır.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatma özelliğine sahip olan zencefil aynı zamanda kolon kanserinin önlenmesinde de oldukça etkin bir rol oynamaktadır.

Zencefili çay olarak ta tüketebilirsiniz. Zencefilli çayın faydaları da saymakla bitmiyor.

 • Sinirler üzerinde oldukça etkili olan zencefil, sakinleştirici özelliğe sahiptir.
 • Kaslardaki yağ oranını ayarlayan zencefil, kasları rahatlatma özelliğine sahiptir.
 • Alzheimer hastalığından korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemine faydalıdır.
 • Devamlı suretle tüketildiğinde sinüsleri temizler.

Hem yaş hem kuru olarak tüketilebilen zencefili bütün bir yık boyunca gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz yüzyılın en şifalı bitkilerinden olan zencefili özellikle bir alışkanlık haline getirmek ve düzenli kullanmak oldukça önemlidir. Sağlıklı yarınlar için zencefili mutfağınızdan eksik etmeyin.

No more pages to load

No more pages to load