Zayıflamak İçin Metabolizma Hızlandırıcı Besinler Nelerdir?

Doğal yollarla kilo vermek insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Zayıflamaya yardımcı bitkiler ve yararları nelerdir?

Doğal yollarla kilo vermek insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Zayıflamaya yardımcı bitkiler, dengeli bir şekilde kullanıldığında hem kilo vermeye yardımcı olur hem de hastalıkların önünü kesmede çok önemli bir yere sahiptir. Herşeyde olduğu gibi bitkilerin ve bitki çaylarının da belli bir oranda tüketilmesi gerekiyor. Ancak unutulmaması gereken bitkiler ve bitkilerden elde edilen çayların tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Tabiki zayıflamaya etkisi sıfır değildir, bazı çaylar fazla suyun vücuttan atılmasına, bazıları metabolizmanın hızlanmasına, bazı bitkisel çaylar ise tokluk hissinin uzamasına yardımcı olarak kilo verme yolunda size destek olabilir.

Her aktarda ya da süpermarkette kolaylıkla bulabileceğiniz, zayıflamanıza destek olacak bitkiler;

Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler Metabolizmayı Hızlandırıp, Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Maydanoz

Metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahip maydanozu çiğ olarak tüketebilir ya da çayını içebilirsiniz. Maydanoz; vücudun ödem toplayıp şişmesini önlüyor, yağ yakılmasını kolaylaştırıyor. Özellikle göbeklerinin büyüklüğünden ve bu bölgedeki fazlalıklardan şikayetçi olanlar bir takım egzersizler ile birlikte maydanozun suyunu içerek göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Maydanozu böbrek iltihabı olanlar yememelidir, hamileler ise dikkatli ve az yemelidirler. 5 yaşından küçük çocuklara tedavi amaçlı da olsa maydanoz suyu içirilmemelidir.Maydanoz fazla yenildiğinde dilde tutukluk yapar o yüzden belirttiğimiz gibi bunu da ölçülü tüketmekte fayda var.

Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler

Adaçayı

Baharat ya da çay olarak tüketebileceğiniz adaçayı da zayıflamaya yardımcı bitkilerdendir. İştah kesici özelliğe sahiptir. Diyet yaparken beslenme planınızın dışına çıkmamak için adaçayı içerek sadece gerektiği kadar yemek yiyebilir, kilo verebilirsiniz.

Mate Çayı

Mate çayı pek çok ülkede kilo vermek isteyenler arasında oldukça popüler bir bitkidir. Kabızlığa iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Fesleğen

Kokusuyla ferahlatan fesleğen; vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor, idrar yollarının düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Fesleğeni zeytinyağlı yemeklerinizde kullanabilir ya da çayını demleyip içebilirsiniz.

Kekik

Vücuttaki fazla yağları yakmaya yardımcı olan kekik, aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor.Türk mutfağında en sık kullanılan baharatların biri olan kekiğin çayını demleyip içebilirsiniz. Böylelikle metabolizmanızı hızlandırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Yeşil Çay

Hem sağlıklı kilo vermek hem de bölgesel zayıflama konusunda çok işe yarar. Ayrıca kansere karşı korunmada çok etkilidir. Günde 3 bardak yeşil çayı rahatlıkla içebilirsiniz. 12 haftalık bir çalışmada diyetle birlikte yeşil çay tüketmenin bel çevresindeki yağları azalttığı belirtilmiştir.

Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler

Ancak bazı sağlık sorunlarında yeşil çay tüketiminin de doktor kontrolünde olması gerekebiliyor. Kan sulandırıcı özelliği olduğu için bu tip rahatsızlığı olan hastaların doktorlarına danışarak tüketmesi önerilmektedir. Kafein içeren yeşil çayın fazla tüketiminin uykusuzluğa, mide bulantısı ve kusma gibi bazı yan etkilere yol açabileceğini unutmadan kontrollü olarak tüketin.

Tere

İçeriğinde vitaminler bulunan terei yağ yakmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı bitkiler arasındadır. Tereyi yalnızca çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Biberiye

Kan dolaşımını hızlandırıp cildin sıkılaşmasını sağlayan biberiye et ve balık yemeklerinde kullanılabilir. Kilo verirken gevşeyen vücudunuzu sıkılaştırmak için biberiye yağı ile masaj yapabilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();