Yüzme Sporu Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Yüzme Sporu Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler? Yüzme İle İlgili Güvenlik Önemleri Ne Olmalı? Yüzme Sporu Ve Beslenme İlişkisi.

Çocukların kas ve iskelet gelişimdeki etkileri destekleyen spor faaliyetleri küçük yaşlardan itibaren önerilir. Çok küçük yaşlardan itibaren başlanabilecek sporlar arasında yer alan yüzme sporu kız ve erkek çocukları açısından oldukça faydalıdır. Özellikle erken yaşlarda başlanan yüzme, kalp ritmine, vücut gelişimine ve metabolizmanın çalışmasına olumlu yönde etki ediyor.

Çocuklar İçin Neden Yüzme Sporu Öneriliyor?

Yüzme sporunun temel prensibi tüm vücudu aynı anda senkronize bir şekilde çalıştırmasıdır. Bu da küçük yaşlarda yüzme ile tanışan çocuklarının boylarının uzamasına katkı sağlar. Ayrıca kas ve kemik gelişimleri de çok daha hızlı olur. Düzenli olarak yüzme yapıldığı takdirde kalp ritmi çok daha düzenli seyreder ve vücut orantılı olarak bir gelişim gösterir. Bunun dışında düzenli olarak yüzen çocukların hastalıklara yakalanma oranları çok daha düşüktür. Özellikle gribal enfeksiyon gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarda çok daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Yüzme Sporu Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Yüzme sporu ile ilgilenen çocukların iştahlarında gözle görülür bir artış yaşanır. Bununla beraber düzenli bir beslenmeye de olanak sağlanmış olunur. Tüm vücudun orantılı bir biçimde incelmesini sağlamak isteyenlerin ise seçebileceği en etkili spor dalı yine yüzme olacaktır. Yüzme ile çok daha hızlı ve orantılı olarak kilo vermek mümkün hale gelecektir. Psikolojik olarak da etkili olan yüzme ile zihniniz de zinde kalacaktır.

Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanmalı

Bir çocuk suya ne denli erken alıştırılırsa sonuç o kadar iyi olacaktır. Yürümeyi öğrenen çocuğunuzu deniz ya da havuz kenarına götürerek su ile oynamasını sağlayarak suya alıştırmalısınız. Böylelikle çocuğunuzda su fobisi oluşmamış olacak. Çocuğunuz 4-5 yaşlarına geldiğinde ise bu konuda profesyonel bir ekibe emanet ederek teknik açıdan donanımlı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Uzman görüşleri ise bu konuda çocuğun 4 yaşında 1 yıl kadar jimnastik eğitimi alması ardından 5 yaşında yüzme eğitimine başlaması yönündedir. Haftada iki kez birer saat yüzme dersi çocuğunuz için yeterli olacaktır. Eğer bu süre çok daha uzun tutulursa ileriki dönemlerde çocukta su ile ilgili isteksizlik söz konusu olabilir.

Yüzme İle İlgili Güvenlik Önemleri Ne Olmalı?

Yüzme Sporu Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Burada en önemli güvenlik önlemi yaş grubuna özel eğitim alan personelin çocuğa yüzme öğretmesi olacaktır. Çocuğunuzu emanet ettiğiniz kişi ve kurumlar hakkında yeterli araştırmayı önceden mutlaka yapmalısınız. Yeterli sayıda cankurtaranı bulunan ve temizliği düzenli olarak gerçekleştirilen kuruluşlara öncelik vermelisiniz.

Yüzme Sporu Ve Beslenme İlişkisi

Yüzme sporu ile uğraşanlar için beslenme büyük öneme sahiptir. Düzenli ve dengeli bir beslenmeye sahip olmayanların bu sporu gerçekleştiremedikleri unutulmamalıdır. Herhangi bir spor dalı ile ilgilenen çocuğunuzun tek yönlü değil aksine çok yönlü beslenme alışkanlığına sahip olmasına özen göstermelisiniz. Doğru şekilde beslenen çocuğunuzun hem kemik gelişimi hem de hareket kabiliyeti bu açıdan gelişmiş olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();