Mutfağın Olmazsa Olmazı Yumurtaya Dair Pratik Bilgiler

Çoğu yemeğin yapı taşı yumurtalar bazen soyarken, bazen de kokusuyla insanı çileden çıkarabiliyor. Yumurtayla İlgili Pratik Bilgiler

Çoğu yemeğin yapı taşı yumurtalar bazen soyarken, bazen de kokusuyla insanı çileden çıkarabiliyor. Burada yumurtayla aranızda dostluk anlaşması yaptıracak püf noktalar bulacaksınız:

1. Yumurtanın taze olup olmadığını içi su dolu geniş bir kaba atarak anlayabilirsiniz. Yumurta dibe batıyorsa taze, yüzüyorsa yenebilir, suyun üstünde kalıyorsa bozulmuş demektir.

yumurta pratik bilgi

2. Haşlanmış yumurtanızı hangi kıvamda seviyorsunuz? Bu tablodaki süreler istediğiniz kıvamı yakalayabilmenizi sağlayacak

yumurta pratik bilgi

3. Haşlanmış yumurtayı yarısı dolu bir su bardağına koyup hızlıca çalkaladıktan sonra kolaylıkla soyabilirsiniz.

yumurta pratik bilgi

4. Veya haşlamadan önce yumurtanın dibine ufak bir delik açarak soymak için kolaylık sağlayabilirsiniz.

yumurta pratik bilgi

5. Düşen yumurta kabuklarını, parmağınızın ucunu ıslatarak kolaylıkla yemeğin ya da harcın içinden alabilirsiniz.

yumurta pratik bilgi

6. Yumurtanın sarısını pet şişe yardımıyla kolaylıkla ayırabilirsiniz.

yumurta pratik bilgi

7. Yumurtaları buz kalıplarında dondurarak daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.

yumurta pratik bilgi

Yumurta Kokusunu Engelleme Yolları

Haşlanmış yumurta kokusunu azaltmak için yumurtayı kaynar suda haşlamak yerine su kaynadıktan sonra ateşi kapatın ve çiğ yumurtaları sonradan içine koyun. Sıcak suyun içinde 10 dakika bekleyen yumurtalar yoğun ısıya maruz kalmadan, yani çok fazla hidrojen sülfür gazı oluşturmadan pişecektir. Bu da kokuyu azaltacaktır. Yumurtalarınızı haşlandıktan sonra soğuk suyun içinde bekletmek de yumurta kokusunu azaltma konusunda işinize yarayacak bir başka yöntemdir.

Bulaşıklardan yumurta kokusu nasıl çıkar?

Tabaklara sinen kokuyu çıkarmak için; çeşme suyunu bir kap içine koyup içerisine 2-3 damla çamaşır suyu damlatarak tabaklar yıkanabilir. Burada önemli olan detay bulaşıklar soğuk su ile yıkanmalı, sıcak su ile yıkanmamalı. Sıcak su ile yıkanan kokulu bardak ve tabaklar kokuyu dışarı atmaz. Bulaşıklarınızı yıkarken soğuk su içerisinde elma sirkesi kullanmak da işinize yarayacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();