Yumurta Dondurma Hakkında Merak Edilenler

Yumurta Dondurma Hakkında Merak Edilenler, Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır? Tüp Bebek Tedavisi, Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Yapılır?

Yumurta dondurma işlemi, kadınlardan en verimli çağlarında toplanan yumurta hücrelerinin özel dondurma programı sayesinde ileride kullanılmak üzere dondurulmasıdır. Kadınlarda kariyer planlaması, yaşam koşulları gibi etkenler sebebiyle evlenme yaşının, çocuk yapma planlarının daha ileri yaşlara ertelenmesine neden olmaktadır. Fakat kadınlarda doğal yollarla ya da tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalma olasılığı yaşın ilerlemesiyle birlikte düşmektedir.

Yumurta Dondurma Hakkında Merak Edilenler

Bu olumsuz etkinin giderilmesi amacıyla, erken dönemde yumurtalıkların uyarılmasıyla toplanan yumurta hücreleri uzun yıllar aynı verimlilikte saklanmak ve ihtiyaç duyulduğunda çözdürülerek kullanılmak için, yumurta dondurma işleminden faydalanılmaktadır.Bir kez toplanan yumurtalardan çiftler için birkaç transfer olanağı bulunmaktadır. Bu sayede defalarca yumurtalık taraması yapmak yerine bir kez dondurulmuş embriyolar ile aşılama yöntemi kullanılabilir.Çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarının artması da yumurta dondurma yöntemi ile mümkün olmaktadır.Yumurta dondurma yöntemi sayesinde maddi ve manevi açıdan daha az yıpranmalar görülerek daha sağlıklı sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Embriyolar koruyucu sıvıları ile her aşamada ve her dönemde plastik tüp ya da cam ampullere konarak saklanırlar.
  • Türkiye’de dondurulmuş yumurtalar en fazla 5 yıl saklanabilmektedir. Her ülkenin bu çerçevede farklı yasal kuralları bulunmaktadır. Bu nedenle her ülkede embriyo saklama süresi de değişmektedir.
  • Dondurulan her 10 yumurtadan 9'u işlevini yitirmemiş ve canlılığı korumuş şekilde bulunmaktadır. Bu nedenle yumurta dondurma işlemi %95 olumlu ve sağlıklı sonuçlar vermektedir.
  • Dondurulmuş yumurta ile çocuk sahibi olunduğunda, dünyaya gelen bebekte herhangi bir problem yaşanmaz ve diğer çocuklardan herhangi bir farkı olmaz. Bu nedenle yumurta dondurma işlemi oldukça sağlıklı işlemler arasında yer almaktadır.

Yumurta Dondurma Hakkında Merak Edilenler

  • Dondurulmuş yumurta ile yeni yumurta arasında yapılan testlerde gebelik şansının hemen hemen aynı olduğu ortaya çıkmış ve iki gebelikte de herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Yani, dondurulan yumurtalar şartlara uygun şekilde dondurulduğunda ve çözülme oranlarına uyularak çözdürülüp sahibine uygulandığında tamamen normal gebelik verileri elde edilecektir.
  • Yumurtalık dondurulduğunda bir kez hamile kalan anne adaylarının yıllar sonra tekrar hamile kalmak istemesi doğrultusunda dondurulmuş yumurtalardan faydalanması ve çocuk sahibi olması mümkündür. Taze ya da dondurulmuş yumurtaların birbirlerinden hiçbir farkı yoktur.
  • Yumurta dondurma işlemlerinin genel olarak ücret aralığı 1500 Euro ile başlamaktadır. Hesaplamalar Euro bazında belirlenmektedir ve çeşitli testler, gerekli tedaviler de çoğunlukla hizmet bedeli olarak ücrete dâhil şekilde belirtilmektedir.
  • Embriyo yani yumurtalık dondurma işlemi sadece tüp bebek tedavisi için uygun çiftlere yapılmaktadır. Bu işlemi kadın sağlığına zararı yoktur ve dondurulmuş yumurta transferi için de herhangi bir sağlık sorunu yaşanmayacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();