Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? Yüksek ateşi çıkan çocuğun evde ateşi nasıl düşürülür? Yüksek ateş tedavisi için öneriler!

Bebeklerde ve çocuklarda ateş yükseldiğinde aileleri hemen bir telaş kaplar ve nasıl davranacaklarını bilemezler. Küçük bünyelerinde ateşin yükselmesi tabii ki de istenilen bir durum değildir. Ancak bazı durumlarda abartılacak ve endişelenecek bir durumun olduğunu da göstermez. Özellikle bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında ateşin yükselmesi çok normaldir. Bu aslında doğal bir süreç olmasına rağmen çoğu aile bu zamanlarda hastanelerin acil bölümünü doldururlar. Aslında bebeğin ateşini düşürmek için öncelikli olarak denenecek başka yollar da mevcuttur. Gelin hep birlikte yüksek ateş nasıl düşürülür inceleyelim.

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur?

Ateşin yükselmesi vücutta bir değişim olduğunu veya bir etken ile vücudun zorlandığını gösterir. Çoğunlukla ateş bir hastalığın habercisidir. Kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı, idrar yolları enfeksiyonu, zatürree, bazen bir ilacın yan etkisi olarak bile karşımıza çıkabilir. Sıcak ortamlarda sıcak çarpması olduğunda da çocuğun ateşi yükselebilir. Bu anlarda kalp atışı hızlanır, çocuğun yanakları kızarır ve normalden fazla terler.

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yeni doğmuş bir bebeğin ateşi kaç olmalıdır diye merak ediyorsanız ateşin ölçüldüğü bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Makattan alınan değer 38, ağızdan alınan değer 37,5, koltukaltı ve kasıktan alınan değerler 37 derece ise bu değerler oldukça normaldir.

38.3 Değerinin Üstü Tehlikeli

6 aylıktan daha büyük çocuklarda eğer ateşi 38.3 ün altında ise ve ateşli olmasının dışında bir belirti yoksa hastaneye götürmeden önce ateşini düşürmek için evde bazı yöntemler denenebilir. Serin bir ortamda bulunması, kıyafetlerinin hafif olması, sıvı ağırlıklı beslenmesi, çok hareket edip yorulmaması ve yardımcı bir ateş düşürücü verilmesi sağlanarak acile taşınmadan ateş düşürülebilir.

Aspirini ateş düşürmek için kullanmayın. Ayrıca aspirinin mide ve bardak kanaması gibi yan etkileri olabileceği için ateşi yüksek çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Vücut sıcaklığı düşmüyorsa ılık su ile ıslatılmış bir bez yardımıyla çocuğun vücudu silinebilir.

Klasik Ateş Düşürme Yöntemi

Ateş nasıl düşürülür sorusunu yanıtlamak aslında ciddi olmayan durumlar için çok kolaydır. Su ve bez kullanarak ateşin düşmesini sağlayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken şey kullanılan suyun çok soğuk olmamasıdır. Eğer soğuk su ile müdahale yapılırsa çocukta üşüme ve titreme başlar. Bu da ateşinin daha da yükselmesine sebep olur.

Kullanacağınız su ılık olmalıdır. İçerisine herhangi bir madde eklemenize gerek yoktur. Genelde alkol ekleneceği düşüncesi halk tarafından benimsenmiştir. Ancak hiçbir uzman ateş düşürmek için kullanılan suya alkol eklenmesini önermemektedir. Alkolün ciltten emilimi farklı ve ciddi yan etkilerin oluşmasına sebep olur.

Ateşi hızlı bir şekilde düşüremezsiniz. Olması gereken ateşin yavaş yavaş düşmesidir.

No more pages to load

No more pages to load