Yorgunluğun Nedenleri

Yorgunluğun Nedenleri? Kendinizi sürekli yordun hissediyor ve bunun neden kaynaklandığını bir türlü bilemiyor musunuz?

Kendinizi sürekli yordun hissediyor ve bunun neden kaynaklandığını bir türlü bilemiyor musunuz? Yorgun olmanızın birçok sebebi olabilir. Yorgunluğun nedenleri neler olabilir diye merak edenler için bir liste hazırladık. Siz de bu listeyi inceleyerek gerçekten neden yorgun hissettiğinizi bulabilir ve hızlı bir şekilde çözüme ulaştırabilirsiniz.

Yorgunluğun Nedenleri Listemizde Öne Çıkanlar

Depresyon

Depresyon çağımızda oldukça yaygınlaşan bir hastalık haline geldi. Her yaştan insan bu rahatsızlığın içerisinde kendini bulabiliyor. Depresyonun belirtilerinden biri de tabii ki halsizlik ve yorgunluk.

Yeterince Uyuyor Musunuz?

Vücudunuzun kendini onarması için uyumanız gereken belli bir zaman dilimi vardır. Eğer siz vücudunuza dinlenmesi için gerekli zamanı tanımıyorsanız yorgun hissetmeniz de kaçınılmazdır. Yetişkinlerin günde 7- 8 saat uyumaları bedenlerini dinlendirmeleri için yeterlidir. Gelişme çağında olan çocuklar da 9-10 saat boyunca mutlaka uyumalıdırlar. Vücudunuzu uykusuz bırakırsanız zaman içerisinde yorgunluk hissinize başka hastalıkların eklenmesi de kaçınılmazdır.

Yorgunluğun Nedenleri

Uyku Apnesi

Uyurken bazı insanlarda belli aralıklarla solunum durur. Bu kesintiler de kişilerin uyanmasına sebep olur. Sonuç olarak kişi sağlıklı ve verimli bir uyku uyuyamaz. Bunun önüne geçmek için fazla kiloları vermek ve sigara gibi unsurları hayatınızdan çıkarmak en akıllıca çözüm olacaktır.

Yetersiz Beslenme

Düzenli beslenme alışkanlığınız yoksa vücudunuz kendini onarmak ve yenilenmek için gerekli olan enerjiyi sağlayamayacak ve gün içerisinde halsizleşecektir. Az yediğinizde enerjiniz eksilir, kan şekeriniz düşer ve yorgun hissedersiniz. Gün içerisinde mutlaka 3 ana öğün yemek yemelisiniz. Bunun yanı sıra mutlaka aralarda protein ve kompleks karbonhidrat içeren besinleri tüketmelisiniz. Bu sayede vücudunuz enerjisini daha kolay sağlayabilecektir.

Yorgunluğun Nedenleri

Bir Diğer Önemli Sebep İse ; Kansızlık 

Kan değerlerinizi mutlaka ölçtürün. Kansız olmanız da yorgun düşmenize sebep oluyor olabilir. Demir eksikliği yaşanıldığında vücut yeterli oksijeni taşıyamaz. Yeterli oksijen alamayan kaslar da yorgun düşer. Takviyeler alarak ve doğru gıdaları tüketerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Fazla Kafein ve Az Su

İşe gider gitmez kahve içenlerden misiniz? Günde bir bardağı geçmediği sürece kahvenin size bir zararı olmaz. Ancak bunun sınırını belirlemeniz gerekir. Fazla kafein ve çay tüketiyorsanız bir zaman sonra bunların bedeninizde oluşturacakları birikme sizde sinirliliğe, uykusuzluğa ve tansiyon artmasına sebep olacaktır. Tabii ki yeterince su içmeniz de çok önemli. Gün içerisinde mutlaka 2 litreye yakın su tüketmeniz gerekir. İç organlarınızın düzgün çalışması için bunu ihmal etmemelisiniz. Herhangi özel bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa düzgün beslenip, yeterli uyuyarak yorgunluğunuzun üstesinden gelebilirsiniz.

Herhangi bir besine alerjiniz varsa bu besinleri tükettiğinizde de kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Ufak bir doktor ziyareti ile bu besini belirleyebilir ve yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra şeker hastalığı, insülin direnci, hipotiroid, idrar yolu enfeksiyonları, aşırı alkol tüketimi, menopoz, kanser, ilaç kullanımı, seratonin hormonu yetersizliği ve tabii ki stres kendinizi yorgun hissetmenize sebep olan en büyük etkenler.