Yılların Eskitemediği Saç Modası: Permalı Saçlar

Milenyum jenerasyonu kadınlarından biri olarak şahsen ben permaya pek sıcak bakmıyorum. Perma hakkındaki bilgim tamamen popüler kültürden. “Ne kadar kabarık o kadar iyi” mesajı veren dolgun saçlar 80’leri kasıp kavurmuştu ve Olivia Newton John, Julia Roberts ve hatta kraliçe Madonna gibi ünlüler için imza bir tarz olmuştu. Ama size bu tarzla ilgili bir haberim var: perma bu senenin modası.

İnanılmaz biliyorum ama neyse ki “göğe ne kadar yakınsa o kadar kudretlidir” mantrası ile moda olmayacak. Saç stilistleri son zamanlarda müşterilerin doğal dalgalı bir saç modeline geçişi daha çok tercih ettiklerini söylüyorlar. 80’lerdeki perma modelleri dolgun ve sık dalgalar, kıvırcık kaküller, üzerine bolca saç spreyi ve sımsıkı saç bantları demek. O zamanlar perma saçlar çok daha kıvırcık ve taranmayacak haldeydi.

Günümüzde permalar Victoria’s Secret mankenlerinde ve hatta kırmızı halıda hiç şekillendirilmemiş gibi duran o mükemmel dalgalarda olduğu gibi daha günlük bir tarza sahip. Uzmanlar kendiliğinden kuruttuğunuz saçlarınıza ekstra ısı veya ürün içermeyen bir bakımla şekil vermek için harika bir model olduğunu söylüyorlar.

Saç diplerinin düz ve hafif eğimli, kalan kısımlarının uçlarına kadar dalgalı olduğu modern tarzlar da mevcut. Başka bir yöntem ise çok daha geniş bir silindir sünger kullanarak yumuşak kıvrımları olan bir tarz yaratmak. Ayrıca son zamanlarda aşırı ince kıvırcık saçlardan daha doğal maşalı tarzlara genel bir dönüş var.”

Uzmanların da onayladığı gibi saçların sarıldığı silindirlerin kalınlığı permanın sonucunu etkiliyor. Eğer daha ince bir silindir kullanırsanız Halle Berry’ninki gibi bir görünüm kazanırken daha geniş silindirler size yukarıdaki Kim Kardashian West veya Erin Wasson modelini kazandırmakta. Mary-Kate ve Ashley Olsen’ın 2011’deki aşağıdaki fotoğrafları da buna güzel bir örnek.

Herkes için ayarlanabilir bir dolgunluk seviyesi olsa da, perma çok işlem görerek rengi açılan saçlarda iyi sonuçların zor elde edileceği bir model. Saçların beyazlatıcı ile açılması sebebiyle oluşan çizgileşmeler, rengi açılmayan tellerdeki gözeneklilikle eşdeğer olmuyor, dolayısıyla saçlar eşit şekilde kıvrılmayabiliyor. Stilistler çoğu zaman permayı doğal veya bir kez işlem görmüş saçı olanlara öneriyorlar.

Saç rengi çok kez açılmış kişiler için başka bir yöntem ise, saç kimyasını farklı bir şekilde değiştirmeye yönelik olan kükürt asitsiz perma yöntemi, bu da uzmanlara göre daha az yıpratıcı bir süreç ama permanın ömrü de aynı şekilde azalıyor. Ne olursa olsun eğer perma artık 80’lerin çılgın bukleleri değil de hafif dalgalı tanrıça modeli ise, ben varım!

No more pages to load

No more pages to load