YILIN KRALİYET DÜĞÜNÜN STİL DETAYLARI

Dünyanın aylardır merakla beklediği İngiltere veliaht prensi Harry ile Amerikalı aktrist Meghan Markle’in kraliyet nikahına dair tüm merak ettikleriniz...

Dünyanın aylardır merakla beklediği İngiltere veliaht prensi Harry ile Amerikalı aktrist Meghan Markle’in kraliyet nikahı geçtiğimiz haftasonu yapıldı. Sussex Dükü ve Düşesi ünvanını alan çiftin Windsor Castle’daki St. George Şapeli’nde kıyılan nikahına birçok ülkeden 600 seçkin davetli katıldı. 

“I will be more than a wife/ Bir eşten daha fazlası olacağım” ve “I am proud to be a woman and a feminist/ Bir kadın ve feminist olmaktan gurur duyuyorum” şeklindeki açıklamalarıyla kadın haklarının da savunuculuğunu yapacağının sinyallerini veren kraliyetin yeni gelini Meghan Markle’ın gelinliği Givenchy’nin ilk kadın kreatif direktörü olan İngiliz tasarımcı Clare Waight Keller’ın sade tasarımıydı. Bato yaka zarif gelinlik, Hubert de Givenchy’nin Audrey Hepburn için tasarladığı ikonik gelinliğe atıfta bulunuyordu. 

Gelinin damattan üç yaş büyük oluşu, daha önce evlenip ayrılmış olması ve Musevi olmasından dolayı Kraliyet ailesinden tepkiler görmesine rağmen, aşkın galip geldiği bu hikayede Meghan Markle’ın sade ve geleneksel bir imaj çizmek istediği aşikar. 

Givenchy gelinlik beş metrelik duvağıyla ve Kraliçe Mary’e ait olan 1932 yapımı Filigree Tiara tacıyla tamamlanmıştı. Gelinin çok fazla mücevher takmaması halka yakın bir duruş sergileyeceğinin de habercisi. 

Düğün seremonisine katılan birçoğu ünlü konuklar ise, İngiliz törenleriyle ve Ascot yarışlarıyla bağdaştırılan kreatif şapka ve saç aksesuarlarıyla elegan stilin göz alıcı örneklerini oluşturuyordu. Kadınlarda çoğunlukla midi boy elbiseler aynı renk şapkalarıyla monokrom bir kombin yapıyordu. 

Amal ve George Clooney, Victoria ve David Beckham çiftleri davetin dikkat çekenleri arasındaydı. David Beckham’ın layered kombini ise erkekler için kusursuz bir referans noktası olabilir. 

Kraliyet düğününün ikinci resepsiyonunda gelinin tercihi olan Stella McCartney tasarım gelinlik ise Lady Diana’nın önceki bir görünümünü hatırlatır nitelikteydi. 

Benim de bir stil danışmanı olarak kendisine daha çok yakıştırdığım Stella McCartney gelinlik, yine Lady Diana’ya ait aquamarine bir yüzükle tamamlanmıştı. Annesinin yüzüğünü eşine emanet eden Prens Harry, bu jestiyle aşkını ispat eder gibi. 

Tarih boyunca giydikleri kıyafetlerden, evlendikleri kişilere ve davranış kurallarına kadar sayısız saray gelenekleriyle yaşamak mecburiyetinde olan İngiliz kraliyet mensupları şaşalı ama bir o kadar da zor bir hayat yaşıyor. Ancak, mütevaziliği, sempatikliği ve annesi Lady Diana’ya olan benzerliğiyle Prens Harry ve Amerikalı Meghan Markle’ın evliliği; aşkın yaş, din, ırk ve saray kurallarından bile daha üstün olduğunu kanıtlıyor. Son yıllarda dünyada yükselen “Love is Love” sesleri İngiltere’den de duyuluyor.

 İnstagram :burcubaturr

Burcu Batur

Burcu Batur

Koç Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere'de University of Essex'te Uluslararası Yönetim ve Moda Yönetimi ile ilgili Master eğitimimi tamamladım ve Türkiye'de Vakko Esmod akademisinin Stil Danışmanlığı sertifika programını bitirdim. Hem bireylere hem kurumsal firmalara stil danışmanlığı yapmaktayım. Kadin.com ve At Dünyası binicilik dergisinin moda editörlüğünü yapmaktayım.

No more pages to load

No more pages to load