Yıldırım Nikahı Nedir?

Yıldırım Nikahı Nedir? Yıldırım Nikâhında Kullanılacak Ve Talep Edilen Belgeler Nelerdir? Yıldırım Nikâhı Neden Yapılır?

Çok eski zamanlardan beri hayatımızda varlığını koruyan “ Yıldırım Nikahı ” şöyledir ki; eskiden insanlar evlenmek için başvurduğundan gerekli belgeleri toplamalarına rağmen istekleri askıda kalabilir ve iznin çıkması için en erken 15-20 gün gerekebilirmiş. Sonradan yeni bir karar ile evlenmek isteyenlerin bekleme sürelerini kısaltmak için belgeleri toplama işini sonraya erteleyebilme durumu ortaya çıkmış Yani çiftler 2 gün içerisinde evlenebilecek ve belgelerini daha sonra getirebilecekti. Bu belgeler elbette temel belgeler dışında kalan ve kişileri uğraştıracak belgelerdir.

Eskiden sadece doktor ve mahkeme raporu ile kıyılabilen yıldırım nikahları artık isteğe bağlı olarak da gerçekleştirilebiliyor. Bunun için kişilerin yıldırım nikayı kıydırmak istediklerini beyan etmeleri de yeterli oluyor.

Artık günümüzdeki adı yıldırım nikahı olmayan bu nikah türü evlenmekte acele eden çiftlerin çok işine yarayan bir durumdur. Eğer sabahtan işlemler halledilebilirse ertesi güne dahi yıldırım nikahı kıyılabilir. Günümüzdeki adı “hızlı nikah” olarak değiştirilse de, yıldırım nikahları hala çok popüler bir kullanıma sahiptir.

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır Ve Yıldırım Nikâhı İçin Neler Gerekir?

Yıldırım Nikahı Nedir?

  • Öncelikle kişilerin bağlı oldukları belediyelere başvurarak gün alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Buradaki işlemi gerçekleştirirken ne kadar erkene gün almak istendiği de muhakkak belirtilmelidir. Belediye dairesinde çalışan kişiler yıldırım nikahı kıydırmak isteyen çiftlere bu şekilde yardımcı olabilmektedir.
  • Eğer yıldırım nikahı bir düğün salonunda yaptırılmak isteniyorsa, nikah memuru için bir miktar ücret ödenmesi de gerekiyor. Aksi halde nikah dairelerinde kıyılacak nikahlar için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Yıldırım Nikahında Kullanılacak Ve Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

  • Kesinlikle nüfus cüzdanları ve bunların arkalı önlü fotokopileri nikah tarihi almak için gidildiğinde istenilen belgelerin başında olacaktır. Kimliklerde TC numarası yazıyor olmalıdır. Ayrıca kadınların kimlikleri, evlendikten sonra değişeceği için önceden bir değişime gerek yoktur.
  • Resimli ikametgah belgeleri de muhakkak çiftlerin yanında olmalıdır. İkametgah adreslerine göre bağlı olunan belediye nikah dairelerine başvurulacaktır. Aksi halde yanlış gidilen belediyeler de, bağlı olunan belediyelere yönlendirerek çiftlerin vakit kaybetmesine neden olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  • Çiftlerin her ikisinden de 7 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğraflar öncelikle evlilik cüzdanına daha sonra da imza defteri olmak üzere farklı yerlerde kullanılacaktır.
  • Eğer çiftlerden biri yabancı uyruklu ise o zaman bağlı olunan konsolosluğa giderek, geldiği ülkede bekar olduğuna dair resmi bir belge çıkarttırmalıdır.
  • Son olarak tüm belgeler tamamlandığında ve belediyelerin yazı işlerine iletildiğinde, çiftlere sağlık ocaklarından halledilebilecek düzeyde olan bazı sağlık test raporları verilir ve çiftlerden o testleri yaptırmaları istenir. Genellikle kan uyuşmazlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile alakalı olan bu testlerin yaptırılması da oldukça önemlidir.

Yıldırım Nikahı Neden Yapılır?

Öncelikle yıldırım nikahlarının ilk amacı çiftlerin planladıkları tarihlere uyum sağlamaktır. Örneğin, çiftler yıl boyunca çalıştıkları ve izinli oldukları belli tarihler arasında uygun oldukları için o tarihler arasında evlenmek istiyor olabilirler.

Yıldırım Nikahı Nedir?

Genellikle yaz aylarında düğün salonları dahil tüm mekanlar önceden kiralanmış olduğu için de hızlı bir nikah kıymak isteyebilirler. Bu nedenle belediyelerin artık daha özgür olarak sunduğu yıldırım nikahından çiftler faydalanabilir. Eski zamanlarda sadece askıya kalma sürecinden kaçmak için hızlı davranan çiftler, şimdi isteğe bağlı olarak evlilik zamanlarını kısaltabiliyorlar. Böylece de hem beklememiş hem de hızlı bir şekilde evlenmiş oluyorlar. Yıldırım nikahının hızlı olmasının tek sıkıntısı her şeyin üst üste yapılmak zorunda olmasıdır. Kimi zaman çiftler yıldırım nikahları yapılsa dahi sonrasında zorluk çekebilirler. Bu nedenle her şeyin planlı ve programlı şekilde ilerlemesi daha faydalı olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();