Yetersiz Uykunun Grip Riskini Arttırdığını Biliyor Muydunuz?

Yetersiz Uyku Grip Riskini Arttırıyor, Ola ki Grip Oldunuz, Griplerden En Kolay Korunma Yöntemleri, Grip Olmamak İçin Düzenli Uyku.

Uyku, insan yaşamında en sevdiği şeylerdendir belki de. Uyku ile vücudumuz tazelenir ve yeni güne daha iyi başlarız. Uyku ile büyümemiz tamamlanır. Bazen bir kaçış noktası olarak seçeriz uykuyu, gündelik hayattan sıyrılırız. Ancak uyku zevkin yanı sıra bir ihtiyaçtır. Bir insan hiç uyumadan yaşayamaz. Ancak bazı insanlar uyku düzenlerine hiç dikkat etmezler bu nedenle de sağlık durumlarında sıkıntı yaşarlar. Örneğin yetersiz uyku grip riskini arttırıyor ve daha fazla sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor.

Grip Olmamak İçin Düzenli Uyku

Mevsim geçişlerinde vücut yeni havalara adapte olmaya çalışırken bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bu durumda da bakteriler hızlıca vücudumuzun içine girerler ve grip salgınları ile bizi daha da zayıf düşürürler. Bu dönemlerin üstesinden gelmek aslında hiç zor değildir. Dengeli bir beslenme ve düzenli uyuma alışkanlığınız var ise senelerce gribe yakalanmadan hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Ola ki Grip Oldunuz

Kendinize o kadar dikkat ettiğiniz halde yine de gribe yakalandınız. Bu durumda da hastalığın üstesinden gelmenin en önemli yolu yine uykudan geçiyor.

Yetersiz Uyku Grip Riskini Arttırıyor

Uyku esnasında vücudunuz gribe neden olan enfeksiyonlar ile daha etkili bir şekilde savaşabilmektedir. Tabii ki bunun yanında yine iyi bir beslenme programı geliyor. Vücudunuz hastalık ile savaşırken ihtiyacı olacak enerjiyi besinlerden ve uykunuzdan alacak. Ona bu fırsatı vermezseniz iyileşme sürecinizin çok uzamasına sebep olabilirsiniz.

Günde Kaç Saat Uyunmalı?

Eğer grip ya da nezle olmak istemiyorsanız uykularınızı düzene sokacaksınız. Bu ilk adımdır. Peki, kaç saat uyumanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Biz size hemen söyleyelim, en az 7 saat uyumanız gerekiyor. Günlük olarak uyuyarak geçirdiğiniz vakit de 8 saati geçmemeli. Çünkü fazla uyumak da hiç yararlı değildir. Uyumanın yanı sıra dışarıda her gün yürüyüş yapmaya da özen göstermelisiniz. Yanına bir de dengeli beslenmeyi eklediğinizde sağlıklı bir insan olarak hayatınıza rahatça devam edebilirsiniz.

Griplerden En Kolay Korunma Yöntemleri

Düzenli uyku ve dengeli beslenme sizin bağışıklık sisteminizi arttıracaktır. Ancak hala dışarıda başıboş gezen bakteriler bulunuyor ve herhangi bir yerde bunları kapabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz ne kadar iyi olsa da ufak bir grip yaşayabilirsiniz. Bunun da önüne geçebilmek için kötü alışkanlıklarınızı azaltmanız gerekiyor. Kendi kişisel hijyeninize dikkat ettiğinizde bakterilerin size bulaşmasını da engelleyebilirsiniz. Kalabalık ve havalandırılması zor olan alanlarda bakteriler daha kolay yaşarlar. Hastalıkların bir kişiden diğerine geçmesi de daha kolay olmaktadır. Bu tarz ortamlarda bulunmamaya özen göstermenizde fayda var.

Yediğiniz besinlerin yüksek ve kaliteli proteinlerden oluşmasına dikkat edin. İşlenmiş gıdalar, ambalajlı meyve suları, rafine şeker gibi gıdaların tüketiminden ise mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Bu gıdaların tüketimi kronik yorgunluğu da tetikler ve bu kronik yorgunluk bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.