Her Derda Deva Bir Mucize 'Yeşil Çay'

Yeşil Çayın Faydaları ! Yeşil çay bitki çayları içerisinde en sık tercih edilen çaylar arasında geliyor. Gelin faydalarına hep birlikte bakalım.

Camellia Sinensis, ismini pek tanımasak da aslında kendisi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. İngilizler saatlerini ona göre kurarken Japonlar, onu bir seremoni eşliğinde tüketir. Biz Türkler için ise su’dan sonraki ikinci hayati sıvıdır. Evet! Bildiniz! Kendisi nam-ı diyar, çay olur. Eskiden “çay” denilince akla siyah çay gelirken bugün onlarca çeşit çayı marketlerden, kafelerden kolaylıkla bulmak mümkün. Bu yüzden çaylardan bahsederken artık rengine ve türüne göre belirtmek gerekiyor. Camellia Sinensis ise,  bir taşla iki kuş vururcasına yapraklarından hem siyah çayın hem de yeşil çayın yapımına olanak tanıyor. Siyah çay ile yeşil çayı birbirinden ayıran özellik, her ne kadar aynı bitkiden olsalar da farklı kurutma tekniği uygulanarak elde edilmeleridir.

Siyah çay yapımında yapraklar toplandıktan sonra belli bir zaman aralığında kurutulmaktadır. Oysa ki, yeşil çay yapımında, yapraklar toplandıktan sonra hemen kavrulur. Siyah çay, kurutulma aşamasında oksijen ile tepkimeye girip siyah rengini alırken yeşil çayın yaprakları rengini ve tazeliğini korur. Camellia Sinensis’in annesi olduğu bu iki çocuğundan genel olarak bahsettikten sonra büyüteci yeşil çayın üzerine tutup onu biraz daha yakından tanıyalım isterseniz.

yeşil çay

Yeşil çayın geçmişinin M.Ö 3000’li yıllara kadar uzandığı yönünde rivayetler bulunmaktadır. Kesinliği bulunmamakla birlikte ilk yeşil çay tüketiminin öncelikle Çin’de ardından Japonya’ya ve Japonya’nın ticari ilişkileri dolayısıyla da Avrupa’ya yayıldığı düşünülmektedir. Daha önce de belirttiğimiz üzere yeşil çay, yapım şekli dolayısıyla tazeliğini ve dolayısıyla besin değerlerini kaybetmediği için alternatif tıp alanında da tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yer almaktadır. Her gün ortalama 1-2 bardak yeşil çay içmek, vücudumuz için pek çok açıdan fayda sağlayıcıdır. Yeşil çayın faydalarından biraz bahsedecek olursak;

 • Enerji verir: Bir bardak kahveden alınan enerji ile aynı enerjiye sahiptir. Üstelik kafein içermediği için kafeinin sebep olduğu yan etkileri göstermez.
 • Sakinleştirici: İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde sinirleri gevşeterek sakinleştirici etkide bulunur.
 • Çürük Önleyici: Yeşil çay tüketimi ile diş eti hassasiyetine ve diş çürüklerine karşı dişlerinizi koruma altına almış olursunuz. Böylece diş yapısındaki bozulmalardan kaynaklanan diğer sorunların da önüne geçmiş olursunuz.
 • Hafıza Güçlendirici: İçeriğinde bulunan bileşenler, beyinde hafıza ile ilgili olan bölümün daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Antioksidan: Yine içeriğinde bulunan bileşikler sayesinde vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcıdır.
 • Metabolizma Hızlandırıcı: Düzenli yeşil çay tüketimi ile metabolizmanın daha hızlı çalışması sağlanır. Böylece kilo vermek isteyenler için tüketilmesi gereken besinler arasında öncelikli sıradadır.
 • Cildi Korur: Araştırmalar, yeşil çayın düzenli tüketilmesi durumunda güneşten kaynaklanan lekelerin azalmasında, yağlı ciltlerde yağ oranının azalmasında etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Yukarıda da belirtildiği gibi yeşil çayın özellikle düzenli kullanımlarda sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak yeşil çay sağlık açısından olduğu kadar cilt güzelliği açından da oldukça faydalıdır. İşte sizin için hazırladığımız yeşil çay ile cilt güzelliğinizi arttırmanın püf noktaları…

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Papatya Çayının Mucizevi Faydaları

Yeşil Çay ile Güzelliğin Püf Noktaları

Son yılların gözde içeceği yeşil çayın faydaları, sağlık odaklı olsa da güzellik açısından da bir o kadar etkilidir. Üstelik yeşil çay etkisini pahalı kremlerin içeriğinde aramanıza da gerek yok. Evde hazırlayabileceğiniz basit tariflerle, yeşil çayın cildinizdeki etkisini çok kısa bir sürede siz de fark edebilirsiniz. Hadi başlayalım!

 • Göz Altı Torbaları: Yeşil çay, uykusuzluk ve strese bağlı olarak gözlerde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratmaktadır. Yeşil çayı içtikten sonra, poşetlerini gözleriniz için rahatlatıcı kompres olarak kullanabilirsiniz.  Poşetlerin çok sıcak olmamasına dikkat ederek ortalama 10 dakika boyunca bekleterek göz çevrenizde hem rahatlama hissedecek hem de gözaltı torbalarınızın indiğini gözlemleyeceksiniz.
 • Göğüs Sıkılaştırıcısı: Yeşil çayı, göğüs sıkılaştırıcısı olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için, 4 kaşık süzme yoğurt ve iki yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı göğüslerinizin üzerine sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Ardından cildinizi yine bitkisel kökenli adaçayı veya kekikyağı ile nemlendirin Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek hem de göğüslerinizin sıkılığını arttıracaksınız.
 • Vücut Peelingi: Yeşil çayı peeling malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Bazı firmaların ürettiği banyo tuzları ve vücut jelleri, yeşil çay içermektedir. İçeriğinde yeşil çay olan kremler de tüm faydalarından yararlanmanızı sağlamaktadır. Markaların kullandığı koruyucu maddelerden dolayı dilerseniz kendi evinizde doğal olarak siz de banyo peelingi hazırlayabilirsiniz. Bunun için banyodan önce yeşil çay ile tuz peelingi yapabilirsiniz. Ayrıca banyo küvete doldurduğunuz suyun içine ya da duş alırken içi su dolu bir kabın içerisine yeşil çay esansı ekleyerek, canlandırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Böylece duş sonrası daha canlı bir cilde sahip olmuş olursunuz.

yeşil çay

 • Yeşil Çaylı Tonik: Son yıllarda kokusunda huzur verici ve rahatlatıcı etkisi olan yeşil çayın artık parfümleri de mevcut. Belki sürekli kullandığınız bir parfümünüz olabilir. Ancak evde hazırlayacağınız yeşil çaylı tonik sayesinde hem cildinizdeki gözenekleri sıkılaştıracak hem de yeşil çayın bıraktığı o huzur verici kokusuyla sakin ve yumuşak bir cilde sahip olmuş olacaksınız. Yeşil çaylı tonik için;  1 çay kaşığı yeşil çayın üzerine, 10 ml kaynamış su ekleyin. 5 dakika demleyin. Sonra pamuğu bu çayın içine batırarak cildinizi silin. Tonik etkisi gösteren yeşil çay, cildinizin koruyucu tabakasını düzenleyerek cildinizin parlamasına yardımcı olacaktır.
 • Yeşil Çay Maskesi: Yeşil çayı cildinizde canlandırıcı maske olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı kil ve bir bardak demlenmiş yeşil çayı, ılık bir halde kıvamlı bir karışım haline gelene kadar karıştırın. Sonra ince bir tabaka olarak yüzünüze sürün. 30 dakika bekleyin. Sonra ılık suyla cildinizi durulayın. Ardından yine yeşil çayla hazırladığını tonikle cildinizi silerek temizleme işlemini bitirin. Son olarak nemlendirici sürerek cildinizi yumuşatın.

No more pages to load

No more pages to load