Yer Fıstığının İnanılmaz Faydaları

Yer fıstığı, küresel önemi büyük olan baklagillerden biridir ve dünyanın tropik ve subtropikal bölgelerinde yetiştirilmektedir. Daha çok tatlı atıştırmalıklar içerisinde kullanılsa da bazıları için sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Yer fıstığından kilo alma korkusu ile çoğunlukla uzak durulsa da vitaminler, mineraller, amino asitler, antioksidanlar, esansiyel yağ asitleri ve buna benzer temel besin maddelerinden dolayı sağlığımız için oldukça yararlıdır. İşte yer fıstığının daha önce duymadığınız yararları! 

Yer Fıstığının Sağlığa Yararları

Kolestrol Seviyesini Düzenler

Kolesterol, kardiyovasküler sistemimizin genel sağlığını belirlediğinden hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. İki tip kolesterol bulunur ve bunlar iyi kolesterol ve kötü kolesteroldür. İyi kolesterol, kalp-damar sistemimiz için yararlıdır, ancak kötü kolestrol adından da anlaşılacağı üzere yararlı değildir ve bu nedenle kontrol altında tutmak önemlidir. Yer fıstıklarının düzenli bir şekilde tüketilmesi kalp için yararlıdır. Yer fıstığında bulunan bakır, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve iyi kolesterol seviyesini arttırır.

Depresyona Girmenizi Önler

Düzenli olarak yer fıstığı tüketimi, depresyondan kurtulmak konusunda oldukça etkilidir. Serotonin, antidepresan görevi gören ve ruh halimizi mutlu eden beyin kimyasallarıdır. Triptofan, beynimizdeki serotoninin serbest bırakılmasına yardımcı olduğu için depresyon düzeyinin kontrol altında tutulmasında önemli bir rol oynar.

Kalp Sağlığını Korur

Kalp, vücudumuzun yaşamsal organıdır ve yaşamımızda sadece ölüm anında dinlenebilen tek kas organıdır. Vücudumuzun her organına kan pompalayarak hayatta kalmamıza yardımcı olur ve sağlıklı bir yaşam için kalbimize iyi bakmak oldukça önemlidir. Yer fıstığı içerisinde Oleik asit gibi tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri de kalbimiz için faydalıdır ve kardiyovasküler sistemimizi sağlıklı tutmamıza yardımcı olur.

Diyabet Riskini Azaltır

Yer fıstıklarının düzenli fakat orta miktarda tüketilmesi, içindeki manganez varlığı nedeniyle şeker hastalığı riski taşıyan bireyler için sağlıklıdır. Fıstıktaki manganez, yağ ve karbonhidrat metabolizması, kalsiyum emiliminde ve en önemlisi de kan şekeri düzenlemesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Hamilelik Sürecinde Faydalıdır

Yer fıstığı, folat ve folik asidin varlığı nedeniyle gebe kadınlar için çok faydalıdır. Bazı çalışmalara göre gebeliğin erken evresinde veya öncesinde yaklaşık 400 gram folik asit tüketen kadınların sinir tüp defektleri olan bebek doğum riskinin yüzde 70 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Folat asit, anne karnındaki bebeklerde astım gibi alerjik hastalık riskini azaltır ve aynı zamanda bebeklerin beyin gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır.

Safra Taşı Riskini Azaltır

Düzenli ve minimum miktarda yer fıstığı tüketimi safra kesesi için yararlıdır ve bazı çalışmalara göre düzenli olarak fıstık ya da fıstık ezmesi tüketen insanlarda, safra taşı oluşma riski yüzde 25 daha düşüktür.

Kolon Kanserine Yakalanma Riskini Azaltır

Düzenli yer fıstığı tüketimi, içerdiği fitosterol gibi beta-sitosterol konsantrasyonunun yüksek olması nedeniyle kolon kanseri riskini azaltmada oldukça etkilidir. Bu fitosteroller, aynı zamanda tümör hücrelerinin büyümesini engeller ve böylece kansere karşı koruma sağlar.

Güçlü Bir Antioksidandır

Yer fıstıklarının düzenli ve orta düzeyde tüketilmesi, antioksidan faydaları nedeniyle sağlığımız için faydalıdır ve kaynatıldığı taktirde bu antioksidanların faydaları daha da artmaktadır. Kaynayan yer fıstığı, Biochanin A'da iki kat artış ve Genistein içeriğinde dört kat artış gösterir. Öte yandan fıstıkta bulunan antioksidanlar, vücudumuzun serbest radikalleri ile savaşır, onları dengeler ve böylece çeşitli kanser türlerinin riskini azaltır.

No more pages to load

No more pages to load