Yeni İş Heyecanı Nasıl Geçer?

Yeni İş Heyecanı Nasıl Geçer? Yeni bir işe başlarken heyecanınızı yenmesini sağlayacak ipuçları, pratik bilgiler ve daha fazlası!

Yeni bir işe başlama heyecanı, yeni bir çalışma düzeni ve çalışma arkadaşlarına alışma telaşını da beraberinde getirir. İlk günlerde doğru taktik nasıl uygulanır? Yeni İş Heyecanı nasıl geçer?

Hepimiz yeni bir işe başlarken çeşitli sıkıntılar yaşarız. Üstelik ne kadar deneyimli, iş konusunda ne kadar donanımlı olursak olalım...

Kendine güveni en fazla olanımız dahi ilk gün iş yerine giderken, hiç kimseyi, o iş yeri hakkında hiçbir şeyi bilmemenin verdiği korkuyu yaşar içten içe. Peki bu durumda nasıl hazırlanmak gerekir ilk günlere?

İş Heyecanı Ve İş Heyecanını Hafifleten Bilgiler

İyi uyuyun

Bir kere kesinlikle gece erken yatmış olmalısınız. Uykunuzu iyice almalısınız. Böylece ilk güne dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Pek çok ilk gün hikayesi duymuşuzdur. Siz de o hikayelerdeki gibi, iş yerinde ilk sabahınızda, eğitim verilirken, konferans salonunda uyuyup kalmak istemezsiniz, değil mi? Ya da size verilen ilk iş bir şeyler okumayı içeriyorsa, satırlar arasında tatlı rüyalara dalıp birinin sizi uyandırmasıyla utanmayı?

İsimleri not edin

İşe başladığınız ilk günlerde pek çok kişiyle tanıştırılacağınız kesin. İş heyecanı da eklenince bir anda hayatınıza giren pek çok kişinin adını bir kerede hafızaya almanız çok kolay değil, haklısınız. Bunun için, adını öğrendiğiniz kişilerin isimlerini oturma düzenine göre bir kağıda not edin. Böylece isimleri, masa düzenine göre ezberleyebilirsiniz. İsim öğrenmek bir iş yerinde ilk günlerin kolay atlatılması için yapılacaklar arasında neredeyse en önemli yere sahip. Nedenine gelince...

İlk günler, işe yeni başlayan kişi, diğer çalışanlar açısından bazen soğuk karşılanabilen, dışlanan, dedikodusu yapılan kişi olabilir. Bu ihtimali en aza indirgemek için insanlara adlarıyla seslenmek önemlidir. Adının akılda tutulduğunu duyan kişi karşısındakine her zaman sempatiyle yaklaşır, unutmayın!

İnsanları iyi dinleyin

İlk günlerde tanıştığınız insanlar, size kendi iş tanımı, ofiste hangi işlerin ondan sorulduğuna dair bir şeyler anlatacaktır. Nasılsa işim düşmez deyip söylediklerini kulak arkası etmeyin. Anlatılanları ilgiyle dinleyin. Çünkü muhtemelen alışmaya çalıştığınız ilk günler birilerine bir şeyler sormanız gerekecek. Kimden hangi konuda yardım alacağınızı bilmek, heyecanınızı yatıştıracaktır.

Yeni İş Heyecanı Nasıl Geçer?

İş arkadaşlarınızın güvenini kazanın

İşe yeni başlayan biri olarak ilk haftalar fazla hassas olabilirsiniz. Yeni başladığınız bir çalışma sistemi içinde kendinizi yetersiz görerek paniğe kapılabilirsiniz. Yıllardır aynı iş yerinde çalışan insanlara bakıp, sizden ne kadar da iyi olduklarını görüp kendinize üzülebilirsiniz.

Ama bir dakika, siz daha yeni başladınız. Ortama ısınmanız gerekir öncelikle. Bu nedenle iş arkadaşlarınızla zaman geçirme fırsatını asla değerlendirmemezlik etmeyin. Cuma gecesi birlikte dışarı çıkma, birlikte öğle yemeği yeme gibi çağrılara olumlu yanıt verin. Yeni bir arkadaşlık ağı kurarak size iş konusunda destek olmalarını sağlayacak güveni onlara verirseniz, alışma sürecinizi hızlandırırsınız.

Saygı Herşeyden Önemli

Saygıyı hak edin

İşe başladığınız ilk üç ay içinde gözle görülür bir başarıya imza atma konusunda gayret gösterin. Böylece kendinizi fark ettirebilir, iş arkadaşlarınızın size değer vermelerini sağlayabilirsiniz. Ancak başarınızı hiçbir zaman bir kibir malzemesi haline getirmeyin. Bu durumda herkesin sizden uzaklaşmasına yol açabilirsiniz. Oysa hem başarılı hem de mütevazı görünmek, size duyulan saygıyı kat kat artırır.

İyi bir ilk izlenim yaratın

Yeni bir işe başlamak, biraz okula yeni başlamak gibidir. Hakkınızda edinilen ilk izlenimler, belki de önyargılar, insanların hafızasında yapışıp kalabilir. Sizin için önemli olan o ilk aylarda doğru bir izlenim yaratma konusunda başarısız olmanız, işinizin yanı sıra sizinle ilgili yanlış izlenimi düzeltmek için zorlu bir mücadele içine girmenizi gerektirebilir. Bu nedenle o ilk zamanlarda inanılır ve güvenilir bir izlenim inşa etmek için çalışmalısınız. Bu, size; iş yerinde uzun vadeli bir başarı ve huzur getirir.

No more pages to load

No more pages to load