Yeni Hayat Ve İhtiyaçları

Değişen dünyaya ayak uydurarak yeni bir hayata başlıyorsunuz. Peki bu uzun yolda nelere ihtiyacınız olacağını biliyor musunuz?

Tüketici trendleri konuları açıldığında hep önümüzdeki 10 yıl sosyolojik olarak etkilerini hissedeceğimiz ön görüleri paylaşırız. Bu işlere uzak olanlardan sık sık “hadi canım “yok artık mümkün diil” gibi tepkileri yada bu ön görüleri çürütecek fikirleri dinlemeye alışığımdır. Zaman hızlandıkça, bu öngörülerin hayata dahil olma süreleri de kısalmaya başladı. Hep söylüyorum beklentiler, ihtiyaç tanımları gibi hayata dair tüm kavramların değiştiği bir dönemdeyiz. Güç merkezleri değiştikçe oluşan kültürel farklılık yeni sosyolojik katmanlar oluşturuyor. Bu sosyolojik katmanlar bireyde yeni ihtiyaçlar, yeni hayat ve talepler, beklentiler oluşturuyor.

Yeni Hayat Tanımı

Bu “yeni hayat “tanımını keywordlerle özetleyecek olursak ; güvenlik ihtiyacı, sanal deneyim ekonomisi, bireyselleşme, sosyal medya gücü,  yerellik kavramı, sağlık-güzellik-gençlik kavramlarının etkisinin artması ..Her biri için saatlerce konuşuyorum (şahitleri mevcut :) ) son günlerde şirketlerin en çok istediği konu bu vizyon toplantıları ve konular hep bu eksende. Bu yazımda bu keywordlerin hayatta ki yansıması 2 deneyimi paylaşacağım.

Dışarıya kapanıp kendi içine dönme ihtiyacı, Az insan öz insan ve insanın kendiyle buluşma hikayesi işte yeni hayat

Şehrin ve gündemin yorgunu ruhum, beni hayatla akmak yerine hayatla boğuşmak noktasına getirmişti. Kendimi dışarı kapatıp , içime açmaya yani kendimle buluşmaya ihtiyacım vardı.Çok insan , çok gündem, çok iş, çok sorun darken “az” özlenir bir ruh haliydi. Sağlığımız, “iyi olma halimiz” böyle zamanlarda öze dönüş hikayemizi tetikleyen en güçlü dürtü. Genel sağlığımız, bağırsaklarımızın sağlığıyla birebir ilişkili ve bu gerçek yükselen bir trend olarak tüm dünyada ses getirmeye başladı..

Bir çok kronik rahatsızlığın kökeninde sindirim sistemi düzensizlikleri var ve dünyada bu konuda 1 numara olan yerde Viva mayr kliniği. Bildiğim ve unuttuğum ne varsa; kendime ait hatırlamak ve özlem gidermek, hak ettiğim özeni kendime ve zamana göstermek  orda geçireceğim günlerin temel hedefiydi. Salzburga 1.5 saat uzaklıkta Alplerin arkasına saklanmış  gölü ve tipk bölge mimarisinin en güzel örneklerinin bulunduğu ve sadece 1900 kişinin yaşadığı bir köy Altaussee. Buz tutmuş...

Göl üzerinde yürüyerek gittiğim son james Bond filminin çekildiği ev ve bölgeyi görmek hafızamın unutulmaz manzaralar köşesinde ilk sırayı aldı. Merkezde, Viva mayr sağlık felsefesini size yaşatarak öğretiyorlar diyebiliriz. Dünyada,  sindirim sistemimiz, bağırsaklarımız ve genel sağlığımız arasındaki bağlantıyı ilk keşfeden Dr Mayr sayesinde insanlar ilaçların tedavi edemediği, doktorların açıklama getiremediği rahatsızlıklarından kurtuluyorlar. Detox kampına girmek bundan 5 yıl önce “lüks”tanımı içindeyken sosyolojik olarak içinde bulunduğumuz bu “içe dönme” trendinde ihtiyaç listesinde ilk sırada yer aldı.

Sosyalleşmenin Yeni Tanımı

Sosyalleşmenin yeni tanımı; Klüpleşmek, Benzer statü gruplarıyla sosyalleşmek.

Güvenlik ihtiyacı ve yorgunluk hali hücresel yaşam ihtiyacınıda beraberinde getirdi.Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte arkadaşlık, sosyalleşme kavramlarıda başka boyut kazandı ancak son yıllarda bu boyut “hücresel dediğimiz ilişki ve sosyalleşme tanımına evrimleşti. Herkesle birlikte olmak yerinde hayata benzer pencerelerden baktığımızi ortak zevk katmanlarında buluştuklarımızla bir arada olmanın konforunu yaşamak istiyoruz.

Tüm dünyada “private club” “membership only” tanımında ki mekanların hızla artmasının sebebi bu. İstanbul'da 2. Yılını kutlamaya hazırlanan Soho House ülkemizde ki en başarılı örneklerinden biri. Yıllık üyelik ile birlikte size sadece sosyalleşme değil aynı zamanda hobilerinizi , , ilgi alanlarınızı size benzer gruplarla yaşamanıza imkan sağlayan bir kliüp. Aylık aktivite takviminde yer alan sohbet programları, konferanslar, konserler,  spor imkanları , sinema  ve  yaşamınızda yer alacak bir sürü rengi size sunan  bir sosyal anlayışın mekanlaşmış hali. Soho House; Avrupa ve Amerika'da da bu ihtiyaca yönelik şubeleriyle hizmet veriyor. Sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Ciddi profesyonel bir yönetim ve sistem anlayışına ihtiyac duyulduğu tartışmasız.

Eğlence sektörü uzun zamandır iş dünyasının gündemindeydi ama bunun için gerekli bilgi, birikim, tecrübe ve yorum kabiliyeti diğer tüm alanlardan daha fazla. Ülkemizde bu yatırım Bilgili Holding tarafından yapılmış ve dinamik bir kadroyla. Yillik üyelik  sisteminde tanımasanız da orada bulunmak herkesin sizin anlayış ve hayat görüşünüzde olduğunu bilmek rahatlık hissiyatını destekliyor.

 

 

 

Yelda İpekli

Yelda İpekli

Stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanı.
Hayatın tüm renklerine markacı gözüyle bakış . Stil; bir yaşam tarzının tamamını kapsar diyerek hayata dair yazılarını kadin.com'da paylaşıyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();