Yeni Evliler İçin Mutlu ve Huzurlu Bir Yaşamın Anahtarı

Yeni Evlilere Mutlu Yaşam Tavsiyeleri. Mutlu Yaşam İçin Önceliklerinizi Aksatmayın. Çiftlerin Mutlu Olması İçin Yapılması Gerekenler?

Evliliğin ilk yılları sanılanın ya da beklenilenin aksine daha zorlu geçebiliyor. Özellikle sevgili ve nişanlılık döneminin ardından karı koca olarak aynı evi paylaşmak beraberinde bir dizi uyum sorununu da getiriyor. İşin özünde yeni evli çiftlerin bu tarz uyum sorunları yaşamaları oldukça normal. Bu yazımızda sizler için yeni evli çiftlerin evliliklerini sağlıklı kılmak adına neler yapması gerektiğini ve yeni evliler için mutlu yaşam tavsiyelerini paylaşacağız.

Sevgili ve nişanlılık dönemlerinizde aynı ev içerisinde yaşama zorunluluğunuz olmadığından, evlilik sonrası ev içinde uyum sorunu olabileceğinden bahsetmiştik. Eşiniz ile bir aile olmaya çalışırken bir yandan da evin içerisinde birlikte yaşamaya alışmaya çalışıyorsunuz. Eşiniz ile sizin aranızda gerçekleşecek en ufak bir huzursuzluk evin tamamına hakim olacağından bu sorunları en aza indirmek gerekli. Peki, yeni evli çiftler bu sorunlar ile nasıl baş edebilir?

Yeni Evliler İçin Mutlu Yaşam Tavsiyeleri

Yeni Evliler İçin Mutlu Yaşam Önerileri

Mesafenizi İyi Ayarlayın

Evliliğinizin ilk yıllarında kendinizi gerek sizin gerekse eşinizin aile fertleri ile çevrelenmiş bir vaziyette bulabilirsiniz. İlk başlarda bu sizin ya da eşiniz için herhangi bir sorun teşkil etmezken ilerleyen zamanlarda aranızda ufak tartışmalara neden olabilir. Eşiniz ile yalnız geçirmek istediğiniz izin günlerinizi veyahut hafta sonlarınızı aile bireyleri ile geçirmek bir süre sonra sizi sıkmaya başlayacaktır. Bu durum önlenemez bir hal almadan önce ‘’dur’’ demekte fayda var. Bu durum her ne kadar sizi eşinizin ailesinin gözünde soğuk ve mesafeli bir imaja bürüyecek olsa da evliliğinizin daha ilk yıllarından bazı sınırları çizmek önem arz etmekte.

 

Yeni Bir Aile Ferdi İçin Acele Etmeyin

Evlilikte öncesinden süre gelen uzun bir ilişkiye sahip olsanız da evliliğin sevgililik döneminden farklı olduğunu unutmayın. Evliliğinizin ilk birkaç senesinde karı-koca olarak ev içerisinde ve dışarısında birlikte yaşamaya iyice alışın. Yeni evli çiftlerin yaşadıkları sıkıntılardan biri erkenden çocuk sahibi olmak istemeleri. Ailenize yeni bir birey katmadan önce evliliğinizi tam olarak oturtun ve dış çevreden çocuk sahibi olmanız konusunda gelen baskıları duymazdan gelin.

Mutlu Yaşam İçin Kendi Önceliklerinizi Aksatmayın

 

Kendinizi Unutmayın

Evlilik ile hayatınızda bir takım değişiklikler olduğu doğru ancak bu sizin olduğunuz insanı da değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Kendinize kişisel olarak vakit ayırmayı unutmayın. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek istemeniz evli olsanız bile sizin en doğal hakkınız. Bu konuda eşiniz ile birlikte birbirinize karşılıklı saygı göstermeniz oldukça önemli. Evliliğinizde birbirinize özel alanlar tanımanız evliliğinizin yıpranmasını önleyecektir.

Yeni Evliler İçin Mutlu Yaşam Tavsiyeleri

Karşılaştırmalardan Sakının

Evde mutlu olmanın formülü ev içinde kullandığınız kelimelere dikkat etmekten geçmekte. Özellikle tartışma esnalarında eşinize söylediğiniz cümlelere çok ama çok dikkat edin. Bilhassa evliliğin yıl yıllarında yeni evli çiftler arasındaki tartışmalarda sıkça karşılaştırma cümleleri yer almakta. Sevgililik veya nişanlılık dönemlerinizi evliliğiniz ile kıyaslama yapmaktan kaçının.

Bir diğer kıyaslamadan kaçınmanız gereken durum ise aileler. Nasıl siz kendi ailenizin eşinizinki ile kıyaslanmasını istemezseniz aynı durum eşiniz için de geçerli. İki aileyi herhangi bir konu üzerinden kıyaslamalara tabi tutmak eşiniz ile aranızda soğuk rüzgârların esmesine enden olacaktır.

Romantizmi Sürdürün

Evlilik aşkı öldürür klişesini bir kenara bırakın. Evliliğinizin her anında eşiniz ile aranızdaki romantizmi pek çok şekilde canlı tutabilirsiniz. Birbirinize karşı küçük jestlerde bulunun. Örneğin; bir akşam yemeğinin dışarıda, şık bir restoranda yiyin.

Yeni Evliler İçin Mutlu Yaşam Tavsiyeleri

Sosyal aktivitelerde bulunun; sinemaya gidin, doğa yürüyüşleri yapın. Gün sonunda evde bir araya geldiğinizde sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Sıcak sohbetler aranızdaki enerjiyi canlı tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load