Dövme Bakımı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Peki dövmenin bakımı hakkında yeteri kadar bilgiye sahip misiniz? Artık sahipsiniz. Yeni Dövme Bakımı ve Koruması Nasıl Yapılmalı?

Ve sonunda hayatınız boyunca birlikte yaşayacağınız bir dövme yaptırmaya karar verdiniz, tasarımı belirlediniz, yetenekli bir dövme sanatçısı bulmak için yoğun bir araştırma yaptınız ve etinizin içinde saatlerce bir iğne dolaşmasına katlanma cesaretini gösterdiniz – peki, ya şimdi ne olacak? Eğer canlı olsun ve renkleri solmasın istiyorsanız, dövmenizi yaptırdıktan sonraki, henüz mürekkebin taze olduğu günler çok mühimdir, özellikle de dövmeniz renkliyse. Ancak gariptir ki dövme bakımı için başvurulacak pek çok yol vardır.

Bu çok saçma, öyle değil mi? Vücudunuzdaki bir kesik için doktora gittiğinizde sadece birkaç bakım yolu varken dövme bakımı için neden bu kadar çok yöntem söz konusu?

Öncelikle, bu, dövme sanatçısının pigmentleri uygulama şekli ve kullandığı tekniklerle ilgilidir. Ve bu yöntemler birbirinden farklı, bazıları diğerlerinden daha zorlayıcıdır.

Bazı dövme sanatçıları önerdikleri uygulama sonrası bakım metotlarının denenmiş ve sınanmış yöntemler olduğunu söyler, çoğunlukla da kendi üstlerinde.

Çoğunlukta, dövme sanatçılarının da kendi dövmeleri vardır, ve dolayısıyla iyileşme aşamalarına ilişkin kendi kişisel tecrübeleri söz konusudur. En iyi sonuçları nasıl elde ettiklerini bilirler ve bu yüzden kendi yöntemlerine bağlı kalırlar.

Bandajı çıkarın ve temizleyin

Biraz şaşkın ama aynı zamanda heyecanlısınız ancak dövmeniz sargının altında biraz yapış yapış görünüyor. Peki, şimdi ne yapıyoruz?

Artık, sargıyı çıkarmak lazım ancak bunun tam olarak ne zaman yapılması gerektiği tartışmalı. Genellikle, uygulamayı yapan sanatçı, dövmenin iyileşmesi için oksijenle temas etmesi gerektiğinden yola çıkarak, sargıyı çıkarmadan önce iki ila altı saat geçmesi gerektiğini söyleyecektir size. Bu işlemi duşta yapın, ıslandığı zaman kolayca çıkacaktır.

Duş başlığından gelen suyun doğrudan dövmenize çarpmamasına dikkat ederek, kolunuzu sıcak suyla yavaşça ıslatın. Yaptığımız araştırmaya göre yeni yapılmış dövmeyi, yapışkan his gidene kadar ılık yerine sıcak suyla temizlemek, sonrasında ise soğuk suyla devam etmek daha iyi sonuç veriyor. Her şekilde, duştan çıkmadan önce dövmenizin üzerinde hiç mürekkep artığı kalmadığından, tamamen arındığından emin olun.

dövme

Şimdi, bir kâğıt havluyla nazikçe durulayın, çünkü kumaş havlular mikrop barındırır (Doğamız, lütfen affet bizi affet!). Tüm kenarların olabildiğince kurulanmasını sağlayın. Eğer, plastik sargı kullandıysanız, tüm gün kurumasına izin verip, ilk üç gece sarabilirsiniz ya da birkaç gün boyunca, günde iki kez değiştirmek şartıyla tüm gün sargı kullanabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz bir görüşe göre dövmenin iyileşmesi için oksijenle teması gerekiyor, ama “üç gün boyunca sarma” yönteminide iyi bir alternatif olabilir. Ancak, tekrar hatırlatıyorum, birçok yöntem mevcut ve bu yüzden mutlaka dövmenizi yapan sanatçıyla konuşun.

İşte tam da bu ihtiyaçlardan yola çıkarak dövmeleriniz için standard cilt bakımı ürünlerinin dışına çıkan özel geliştirilmiş ürünleri size Billy Jealousy sunuyor ve dövme özel serisi ile sanatını korumak isteyenleri ve mürekkebini sevenleri mutlu ediyor.

İşte Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları

Yeni Dövmeniz bandajlı mı olmalı?

Dövmenizi yaptırdıktan sonra dövme yaptırdığınız bölge hemen bandajlanır. Bir kaç saat sonra bandajı çıkartın, anti bakteriyel sabun ve içme suyu ile bölgeyi durulayın ve yıkadıktan sonra kağıt bir havlu ile nemini alın. Dövmeniz iyileşene kadar sık sık bu işlemi yapın. Dövmenize kirli el ile asla dokunmayın, dokunacak olursanız öncesinde ellerinizi anti bakteriyel sabun ile iyice yıkayın.

Dövmeyle duşa girilir mi?

Dövmenizi yaptırdıktan sonra 3-4 gün suyla temas etmemesini sağlayın. Duş aldığımız sular içme suyu gibi bir hijyene sahip olmadığından buna özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Bu sürede bir çok iğne darbesi alan tenininiz açık yara olduğundan mikroplara açık vaziyettedir. Duş almanız gerkiyorsa dövmenizi bolca vazelin ile kaplayın, üzerini de streçleyerek duşunuzu alın. Duş sırasında dövmenin olduğu yere kese ve lif yapmayın. Sıcak su, şampuan ve duş jeli gibi ürünler ile dövmenizi kesinlikle temas ettirmeyiniz. Duştan sonra streç filmi atıp, fazla vazelini alarak, dövmenizin hava almasına özen gösterin.

dövme bakımı

Yeni Dövmeniz ile Tatile gidebilir misiniz?

Dövmenizi eğer yaz aylarında yaptırdıysanız birkaç hafta direkt güneş ışığından uzak tutun. Dövme iyice iyileştikten sonra güneşlenirken güneş kremi ile dövmenizi koruyun, bu bölgedeki derinin soyulması ile dövmeniz solabilir. Aynı dönemde havuz ve denizden de uzak durulmasında fayda var.

Yeni Dövmeniz kaşınmaya başladı..

Dövmeniz iyileşmeye başladıkça hem kaşınacak hem de kabuklanacaktır. Kesinlikle kaşımayın ve kabukları yolmayın, iyileşme aşamasında kabukların kendiliğinden dökülmesini beklemeniz dövmenizin bozulmasını engelleyecektir.

Spor yapabilir miyim?

Dövmenizin hangi alana yapıldığı ile ilgili, dövmenizi germeyecek şekilde spor yapabilirsiniz ancak çok fazla terlememeye özen gösterin. Fazla ter dövmeyi bozabilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();