Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır? Yeni doğmuş bir bebeğin banyosu nasıl hazırlanmalıdır, banyo yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebek nasıl yıkanır, nasıl banyo yaptırılır

Yeni doğmuş bir bebeğin yıkanmasıyla ilgili herkesin bildiği farklı birçok yöntem vardır. Ancak bu kafalarda soru işaretine neden olmakta ve birçok aileden bebek nasıl yıkanır , nelere dikkat edilmelidir sorularını duymaktayız. Dediğimiz gibi bunun için farklı açıklamaların bulunduğu günümüzde en sağlıklı bebek yıkama yöntemi kesinlikle doktorların önermiş olduğu, hastane çıkışında bebek ile alakalı bir sorun olmadığı zaman yıkanmasıdır. Bebek ile alakalı sorunlardan ve yıkanmasına engel olan problemlerin ilki; bebeğin göbek bağı ile alakalı mikrop kapacak bir durumun olup olmaması ile alakalıdır. Göbek kordonunun düşmemiş olması ve bebeğin bu şekilde yıkanmış olması, bebeğin mikrop kapmasına; zarar görmesine ve bu denli problemler yaşamasına sebep olur.

Bebeğin ne zaman yıkanabileceği açıklandıktan sonra, nasıl yıkanacağı da önemli bir konudur. İlk çocuğunu doğurmuş ve bu konuda tecrübesiz olan anne için kesinlikle tecrübesi olan kişilerden destek alınması doğru olacaktır.

Bebeği Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerin en hassas bölgesi olan baş kısmı ekstra dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Henüz yumuşak olan ve çok çabuk zarar görebilen baş bölgesi için bebeği yıkayan kişinin avuç içini dikkatlice kontrol etmesi gerekir. Ayrıca bebekler, anne karnında suda yaşadıkları için yıkanma konusunda sorun çıkartmayacaklardır. Burada önemli olan ılık su ve narin hareketlerle bebeğin yıkanmasıdır.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Bunların dışında bebeğin yıkanacağı bebek küveti de oldukça önemlidir. Bebeği yıkarken sert köşelere veya sert bölgelere vücudunun temas ettirilmemesi gerekir. Mümkünse bebeği iki kişi yıkamalı, bebeğin yüz bölgesine onu korkutmayacak şekilde su dökülmesi ve yıkandıktan sonra bebeğin vakit kaybetmeden kurulanması önemli detaylardandır.

Bebek yıkandıktan sonra su ile teması bir anda kesilmemelidir. Örneğin, bebek küvetinde iken bir anda soğuk hava ile temas etmesi bebekte korkma ya da üşütme gibi sonuçlar doğurabilir. Bunu engellemek için kesinlikle bebeğin su ile teması kesilirken bir diğer kişinin havlu ile bebeği direkt sarmasıdır. Bu arada bebeğin kurulanacağı havlunun ütü ya da ısıtıcı ile ısıtılmış olması bebeğe kendini daha iyi hissettirecektir.

Bebeklere Yıkandıktan Sonra Giydirilen Giysilerin Kalınlığı Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebek yıkama eylemini doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra kesinlikle giysilerinin temiz ve ütülenmiş olması gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Özellikle sıcak yaz aylarında dahi bebeğin üşümeyeceği düşünülerek ince giysilerin giydirilmesi yanlış olacaktır. Bebeklerin vücut sıcaklıkları her zaman normal insanlara göre daha düşük olduğundan onları ısıtmak bebeğin yıkandıktan sonra dikkat edilmesi gereken yegâne kuraldır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();