Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir? Bebekler için kıyafet Seçimi! Bebek kıyafetleri ve tüm detaylar yazımızın devamında...

Hamilelikte en çok özenilen ve sürekli bir yenisi alınan yeni doğan bebek kıyafetleri için de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin; giysilerin pamuklu olması, bebeği kesinlikle terletmeyecek kumaştan üretilmiş olması ve giysilerin etiketlerinin bebeğin canını yakmayacak yerlere dikilmiş olması, her zaman etiketlerin kesilerek bebeğe giydirilmesi önemlidir.

Pamuklu yeni doğan bebek kıyafetleri alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Bir giysinin pamuklu iplikten üretilip üretilmediğini anlamak için kesinlikle dokusuna bakılmalı ve pamuklu giysilerde olan özelliklere sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Pamuklu giysi özelliklerinin en belirginleri ise; diğer kumaş türlerine göre biraz daha pahalı olması ve genellikle beyaz renkte üretilmiş olmasıdır.

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

  • En zararlı yeni doğan bebek kıyafeti kumaşları ise; polyester, akrilik, naylon, ütü gerektirmeyen ve leke tutmayan kumaş türleri kesinlikle bebekler için uygun değildir.

Annenin doğumdan sonra bebeğine giydireceği ilk giysilerde;

-Zıbın

-Üst giyim, alt giyim veya tulum

-Şapka

-Çoraplar

-Bebek hırkası

- Eldivenler

-Havlu

-Bebek örtüsü gibi setlerin bulunduğu paketler tercih etmelidir.

Bebek Kıyafetlerinin Yıkanma Talimatları

En hassas cilde sahip olan bebeklerin giysilerini yıkarken de dikkat edilecek noktaların bulunduğu önemli bir ayrıntıdır. Özellikle ciltlerine direkt olarak temas eden zıbınların, atlet, çorap ve eldivenlerin yumuşak olması, ütülenmiş olması önemlidir.

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

Bunların dışında yıkama talimatları olarak sayılabilecek özellikler ise;

- Bebeklerin ciltlerine zarar vermeyecek şekilde kıyafetlerinin hazır olması için doğru deterjan seçimi yapılmalıdır.

- Tüm ailenin kıyafetleri ile aynı anda toplu halde yıkanmamalıdır.

- Yeni alınmış her giysi bebeğe giydirilmeden önce yıkanmalı, ütülenmeli daha sonra giydirilmelidir.

- Bebeklerin giysileri için kesinlikle yumuşatıcı, ağartıcı ve leke çıkarıcı deterjanlar kullanılmamalıdır.

Yeni doğan bebek kıyafeti seçimlerinde dikkat edilecek hususlar;

- Kesinlikle bebeklerin kıyafet seçimlerinde yaşa göre seçim yapılmamalıdır. Bebeğin kilosuna göre giysi seçimleri her zaman bebeğin rahatlığı için doğru olacaktır.

- Bebeklerin sürekli altı değiştirildiği için kolay açılabilen zıbın modelleri, düğmeli veya fermuarlı alt giyim modellerinin tercih edilmesi de anne ve bebek rahatlığı için uygundur.

- Bebeklerin çorap seçimlerinde kesinlikle sıkı lastikli çoraplar tercih edilmemelidir. Aynı şekilde dantelli ya da ipli modeller de bebeğin ayaklarının birbirine dolanmasına sebebiyet verebilir.

- Bebekler çoğu zaman kıyafet değiştirmekten hoşlanmazlar ve ağlamaya başlarlar. Bu nedenle kıyafet değişimlerinde geniş yakalı tişört ya da bodylerin tercih edilmesi daha sağlıklı bir kıyafet değişimi sağlayacaktır.

Yeni doğan bebeklerin her zaman en doğru şekilde giydirilmesi, en doğru şekilde kıyafetlerinin seçilmesi gerekmektedir. Bebeklerin vücutlarının ve başlarının şekillendiği bu dönemlerde kıyafetlerin de önemli rol oynadığı unutulmamalı, bu durum göz önüne alınarak seçimler yapılmalıdır.

 

No more pages to load

No more pages to load