Yemek Masası Düzeniniz İle Sanatsal Yönünüzü Konuşturun

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır? Masa Süslemeleri, Kullanılacak Malzemelerin Dizilimi, Şık Bir Yemek Masası Hazırlamanın 3 Basit Yolu.

Dünyada iki tip insan vardır; yemek yemek için yaşayanlar ve yaşamak için yemek yiyenler.  Eğer ki, kendinizi ilk gruptan sayanlardansanız yemek yemeği de yapmayı da sanat haline getirmişsiniz demektir.  Öyle ki, damak tadınıza uymayan bir yemek yemektense aç kalmayı tercih edebilirsiniz. Size göre yemek yenilirken de yapılırken de keyif almak ilk koşuldur. Yerken ve yaparken göstermiş olduğunuz bu hassasiyet sıra masa düzenine geldiğinde de tüm incelik ve detaylarıyla kendini gösterir. Bu hassasiyet aynı zamanda özel bir an ve misafir için de geçerli olabilmektedir.  Özenilerek yapılmış bir yemek yine özenilerek düzenlenen bir masada yenildiğinde hissedilen keyif de iki katına çıkmaktadır. Bu durum bir kompozisyona da benzetilebilir. Yemek masası düzeni giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan bir kompozisyon gibidir. Kompozisyonun giriş bölümü yemek yapmaksa masa düzeni, yemeğin sergilendiği gelişme bölümü ve son olarak da keyifli bir sohbetle yenilmiş yemek de sonuç bölümünü oluşturmaktadır. Giriş bölümü gelişmenin zenginliği ve detaylı yansıması olmadan tatsız bir sonla sonuçlanabilir. Dolayısıyla gelişme bölümünde gösterilen hassasiyet ve özen sonuçta güzel ve övgü dolu geri bildirimlere dönüşebilir. Peki, şık bir masa düzeni için nelere dikkat etmek gerekir? İşte şık bir masa düzeni hazırlamanın adım adım aşamaları…

Şık Bir Yemek Masası Hazırlamanın 3 Basit Yolu

Masa örtüsü: Şık bir masa düzenlemesinde öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta masa örtüsü olmalıdır. Masa örtüsünün mendil ve kullanılan diğer aksesuarlarla renk ve şekil açısından uyumlu oluşu yemek öncesi göz zevkine de hitap edecektir.

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kullanılacak Malzemelerin Dizilimi

Yemek Masası düzeninde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise masada kullanılacak olan çatal, bıçak, kaşık veya bardak gibi eşyaların ne şekilde yerleştirildiği ve neye göre dizildiğidir. Öncelikle kullanım sırasına göre; çatal, bıçak ve kaşıklar masadaki tabakların her iki yönünde de soldan sağa doğru sıralanmalıdır. Buna göre ana yemek çatalı ortadaki tabağın soluna konulmalı sonradan gelen salata ya da aperatif için olan çatal da ana yemek için olan çatalın soluna konulmalıdır. Yemekte kullanılacak olan diğer bıçak ve kaşık ise tabağın sağ tarafında önce bıçak sonra kaşık olacak şekilde dizilmiş olmalıdır. Sıra su ve diğer içecekler için olan bardak ve kadehlere geldiğinde, bardak ya da kadeh tabağın sağ üst çaprazında olacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır. Menüde bulunan ana yemek dışındaki çorba, tatlı gibi yiyecek ve içecekler için çorba, ana yemek servis edilmeden ana yemek tabağı üstüne olacak şekilde, tatlı ise sofra toplandıktan sonra ayrıca olacak şekilde servis edilebilir.

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Masa Süslemeleri

Yemek masasında kullanılacak eşyalar dışında göze güzel gelmesi açısından yapılan süslemelerin hem dikkat çekici hem de gözü yormuyor olması gerekmektedir. Bunun için en kolay ve bir o kadar da etkili tercih çiçektir. Mevsim koşullarını yansıtan çiçeklerden oluşturulmuş bir demet çiçeğin şık bir vazo içerisinde masada oturacak misafirlerin birbirlerini görmelerini ve iletişim kurmalarını engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Masa süslemeleri için bir diğer öneri ise özgün süslemelere yer verilmesi yönündedir. Buna göre gelen misafirleri ya da ev sahibinin kişiliğini yansıtan bir süsleme ile eğlenceli bir masa dekorasyonu yaratılmış olacaktır.

Vereceğiniz şık davet ve ağırlamalarda temelde izleyeceğiniz 3 adımla birlikte görsel ve iştah arttıran masalar yaratarak hem yemeğin hem de sohbetin tadına doyamayacaksınız.

No more pages to load

No more pages to load