Yaz Depresyonu

Kendinizi bitkin ve umutsuz hissediyorsanız belki de yaz depresyonu yaşıyorsunuz. Yaz depresyonunu aşmak için birkaç bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz!

Siz de kendinizi bitkin, umutsuz hissediyor ve uyku sorunu çekiyor musunuz? Belki de yaz depresyonu yaşıyorsunuz. Bilim insanları mevsimsel duygulanım bozukluğunun yazın da görüldüğünü tespit etti.

İşte üstesinden gelme yolları…

Yaz Depresyonu Nedenleri

Uzmanlara göre yazın çocukların okullarının tatil olması ve tüm yaz boyunca onları oyalamak için her zamanki rutininizin dışına çıkmak; aşırı sıcak ve nemli havalar, aşırı sıcaklardan dolayı klimalı odaya kapanma, sıcaktan dolayı yeme içme alışkanlıklarının değişmesi, yıllık izninizin yeme içme, uyku ve işinizi bölüp yine rutininizi bozması, vücut imajının bozulması ve kendini beğenmeme nedeniyle sıcağa rağmen eve kapanıp asosyalleşme, tatil, yaz okulu gibi ekstra masraflar nedeniyle finansal kriz yaşama yaz depresyonunun sadece bazı nedenleri arasındadır.

Yaz Depresyonunun Belirtileri

Hüzün, umutsuzluk duygusu, baş ağrısı, iştah kaybı, uyku sorunu, kilo kaybı ve endişe durumu gibi değişik semptomlarla kendini gösteren yaz depresyonunun üstesinden gelme yolları yaz depresyonunun belirtilerindendir.

Eğlenceli Bir Şeyler Planlayın
İlla ki pahalı bir şeyler olması gerekmiyor. İzinli olduğunuz günde arkadaşlarınızla bir akşam yemeği ya da gündüz piknik düzenleyebilirsiniz. Her günü eğlenceli geçiremezsiniz elbette ama arada yapacağınız küçük eğlenceli kaçamaklar bir hafta boyunca kendinizi iyi hissetmek, çalışma günlerinizde sizi motive etmek için size fırsat verir.

Yaz Depresyonu

Yeterince Uyuyun
İyi bir uyku düzenine sahip olmak çok önemlidir. Yatağa her gün aynı saatte gidip her gün aynı saatte kalkmaya çalışın. Günde 7 saatten az, 9 saatten fazla uyumamaya çalışın. Depresyondayken insanın canı normalden daha fazla uyumak ister. Oysa daha fazla uyku depresyonu derinleştirir. Yaz sıcağında uyumak zor iş, biliyoruz. Bunun için Yaz sıcağında rahat bir uyku için ne yapmalı? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Egzersiz Yapın
Yaz ayları boyunca düzenli olarak yapılan sporun ruh haline iyi geldiği biliniyor. Ancak yaz sıcağında, özellikle öğle saatlerinde, güneş altında spor yapmanın zor ve sağlıksız olduğu da bir gerçek. Yazın ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Sabah erken saatlerde koşu ya da yürüyüş yapmak, mümkün olduğunca yüzmek doğru seçimler olabilir.

Yalnız Kalmayın

Kendinizi izole etmek, ruh halinize iyi gelmez. En iyisi etrafınızda insanların olmasına özen göstermek. Bu, kendinizi iyi hissetmenize, sizi sıkıntıya sokan derin düşüncelerden uzaklaşmanıza yardım eder.
Klimalı, serin evinizden uzaklaşmak istemiyorsanız da en azından bir arkadaşınızı arayarak dünya ile irtibatınızı kesmeyin. Pozitif enerji alabildiğiniz insanlarla beraber olmaya dikkat edin.

Beslenmeye Dikkat Edin
Beslenmeye dikkat etmek de mevsimsel depresyonu atlatmada etkilidir. Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verip ağır yemeklerden, kızartmalardan kaçınmalısınız. Kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını, özellikle de nane çayını tüketin. Bol bol su için.

Profesyonel Destek Alın
Yaptığınız her şeye rağmen yaz depresyonu belirtileri görülmeye devam ediyorsa bir psikiyatrist ya da psikologdan profesyonel olarak destek almalısınız.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();