Yaşam Kalitesi Arttırmaya Yönelik Yapılması Gerekenler

Her insanın daha dengeli bir yaşam elde etmesi, yaşam kalitesini arttırması için farklı yollar vardır. Yaşam kalitesi artırmaya yarayan yöntemler

Her insanın daha dengeli bir yaşam elde etmesi, hayat kalitesini arttırması ve daha tatmin olduğu bir yaşam sürmesi için farklı bir alanı doyurmaya ihtiyacı vardır.  Hangi yaş ve gelir düzeyinde olursak olalım, hepimiz “kaliteli bir hayat” geçirebilmeye eskisinden daha fazla kafa yoruyoruz.. Bu yüzden de daha dengeli, daha mutlu yaşamla ilgili birçok öneri yazısıyla karşılaşabilirsiniz ancak herkes için tek bir reçete sunmak çok da sürdürülebilir bir sonuç getirmeyecektir. Çünkü herkes için yaşam kalitesi artırmakta öncelikleri farklıdır, değerleri farklıdır, kişiyi iyi hissettiren etkenler de buna bağlı olarak farklıdır.

Yaşam kalitesini artırmanın vitamin ve mineral desteği almaktan ziyade daha önemli kazanımlar, değişimler gerektirdiğini unutmamak lazım. Ruhunuzun sizi nasıl yönlendirdiği ve sizin ruhunuzu nasıl beslediğiniz de en az beden bakımınız kadar önemlidir.

Yaşam Kalitesi Artırmaya Yönelik Bazı Adımlar

 • Yaşam kalitesinin artması, sorunlarla karşılaşıldığında umutsuzluk yerine çözüm arayışında bulunmakla başlar. İnsanın kendine güvenmesiyle pozitif düşünmesiyle başlar. Bu, insanın hayata bakış açısının değişmesine sebebiyet verir.
 • Kitap okumayı ihmal etmeyin. Kitap okumak kelime haznenizi ve hayal gücünüzü genişletir, yaratıcılığınızı arttırır.

Yaşam Kalitesi Nasıl Artar?

 

Çiçeklerin Etkisi

 • Evinizdeki veya ofisteki masanıza zambak, gül gibi çiçekler koymayı etmeyin. Bu bitkilerin kokuları beyin kimyanızı etkiler ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Uyumakta zorluk çekiyorsanız nefes egzersizi yapmayı deneyin. Bunun için elinizi midenize koyun ve altıya kadar sayarken derin nefes alın. Sonra üçe kadar sayarak nefesinizi dışarı verin. Bunu sekiz kez tekrarlayın. Bu basit egzersiz nabzınızı düşürecek ve stres hormonlarının seviyesini azaltarak yaşam kalitesi arttıracaktır.
 • Yaşam kalitenizi yükseltmek için güne iyi bir kahvaltı ile başlamayı adet haline getirin. Günün erken saatlerinde yapacağınız iyi bir kahvaltı dinamizminizi, hareket kabiliyetinizi artırır ve gün boyunca daha az açlık hissetmenizi sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır. Kahvaltıya başlamadan önce bir- iki porsiyon meyve yiyin ve bir bardak su için.
 • Para tüm mutlulukların ilacı değildir. Bu yüzden para harcayarak kendinizi mutlu etmeye çalışmayın ve gereksiz harcama yapmaktan kaçının. Her zaman, her durum için kenarda birikmiş bir paranızın olduğunu bilmek sizi rahatlatacak, gelecekle ilgili tedirginliklerinizi azaltacaktır.
 • Evinde bir sürü kedi besleyen kadınlardan olmanızı tabiki tavsiye etmiyoruz ama bir tane edinmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bir kedi yavrusuna sahip olmak kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azaltabilir.

Yaşam Kalitesi Nasıl Artar?

 • Hayatınızı daha iyi bir hale getirmenin ilk koşullarından biri de kendinize vakit ayırmaktır. Yoğun ev ve iş temposunda belli bir süre sonra uzun zamandır kendinizle baş başa kalmadığınızı fark edersiniz. Hep başkalarının programlarına dahil olmaya çalışıp, herkese vakit ayırmaya odaklanırsınız. Ancak kendiniz için özel anlar yaratmanız yaşam kalitesi artırmak için çok önemlidir. Bunun için kendinizi dinlemeli ve dinlendirmelisiniz.
 • İyi bir duruş kaslarınızın, eklemlerinizin, tendonlarınızın ve liflerinizin sağlıklı olduğunun işaretidir. Dik bir duruş, doğru nefes almanızı ve hazmı kolaylaştırır. Otururken, yürürken, ayaktayken ve hatta yatarken mümkün olduğunca dik durun.
 • Göbeğinizin ve göbek kaslarınızın sıkışması, alt sırt kaslarınızı da güçlendirir ve sizi zayıf gösterir. Ayrıca adet öncesi yaşadığınız ağrıları azaltır. Göbeğinizi içeri çekin veya bir kuşak bağlayın, mümkün olduğunca böyle dolaşın.

Hareket Etmek Yaşam Kalitenizin Artması İçin Çok Önemli

 • Gün içinde mümkün olduğunca hareket edin. Örneğin, telefonda konuşurken oturmayın. Çoğumuz tüm gün ofiste oturarak çalışırız. Gün boyunca hareketsiz kalıp, işten çıkınca spor salonuna koşarak, yüksek tempolu egzersiz yapmak, eklemler ve kaslar için faydalı değildir. Mümkünse sabahları egzersiz yapmaya çalışın.

Yaşam Kalitesi Nasıl Artar?

 • Pek çok kadın kilo almaktan korktuğu için sigarayı bırakmaz. Sigaranın zayıflattığına dair bir kanıt yoktur. Araştırmalar, sigaranın kanser türlerinin 3/1’i yakalanma riskini arttırdığını gösteriyor. Bırakmak için hipnoz ve akupunktur gibi telkinler deneyebilirsiniz. Sigara, hem tüm zararlarıyla sizi ve vücunuzu kötü etkiler hem de kokusuyla çevrenizdekileri rahatsız ederek yaşam kalitenizi düşürür.

Yaşam kalitemizi düşüren, ruhsal alanda yaptığımız en büyük yanlışlardan biri de gülmeyi unutmak oldu. Bırakın kahkaha atmayı, bir çoğumuz doğru dürüst gülmeyi bile unuttuk. Oysa gülmenin ve kahkaha atmanın stresi azalttığı, kasları gevşetip bağışıklığı güçlendirdiği, yaşam kalitesini artırdığı en bilinen özelliklerinden. Eğer üzgün ya da mutsuz hissediyorsanız birkaç dakikalığına durup düşünün. Hayatınızdaki her şey kötüye gidiyor olamaz; o yüzden en azından iyi şeyleri görmeye çalışın ve onlara odaklanın. Hayatınızı kaliteli yaşamak sizin elinizde, ve bunun için yapmanız gerekenler hiç de zor değil...

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();