Yalnızlık Korkusu Bir Hastalık mı?

Yalnızlık Korkusu Bir Hastalık mı? Yalnızlık Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır? Yalnızlık Korkusu Ve Psikoloji kadin.com'da

Hepimiz zaman zaman kendimizi sonsuz bir yalnızlığın içindeymişiz gibi hissedebiliriz. Yalnızlık korkusu çevremizde birçok insan olmasına rağmen bir türlü bu histen kendimizi kurtaramamızdır. İnanın çoğu insan bu hisleri yaşıyor. Eğer bu hisse kendinizi fazla kaptırırsanız bir süre sonra bu duygu korkuya dönüşerek hayatınızı zindan edecek bir hastalık haline gelebilir.

Yalnızlık Korkusu Ve Psikoloji

Çevremizdeki kalabalıktan sıyrılıp tek başımıza kalmak istediğimiz yalnızlık somut bir kavramdır aslında. Bizi en çok yıpratan psikolojik olarak yaşadığımız yalnızlıktır. Monofobia olarak adlandırılan yalnız kalma korkusu da psikolojik olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler sırf yalnız kalmamak için istemedikleri ortamlara girmek zorunda kalabilirler, istemedikleri durumlar içerisinde kendilerini bulabilirler.

Travmatik Bir Sebebi Olabilir

Kişi küçük yaştayken annesi ve babası boşanmış olabilir, ağır bir hastalık geçirmiş olabilir, bir yakınını kaybetmiş veya uzun süre ailesinden ayrı yaşamak zorunda kalmış olabilir. Bunlar da ileriki yaşlarda yalnız kalma korkusu hastalığına sebep olacak travmatik durumlardır. Aynı zamanda bunun genetik de olabileceği düşünülmektedir.

Yalnızlık Korkusu Bir Hastalık mı?

 

Bu hastalığın temeline bakıldığında ayrılık kaygısından geldiği görülmektedir. Küçük bir çocuk terk edilmekten nasıl korkarsa bu duygu da temelli olarak gelip beynimize yerleşir. Depresyonda olan insanlarda da bu durum büyük bir sıklıkla görülmektedir.

Yalnızlık korkusu yaşayan kişilerde genel olarak panik atak görülebilir. Depresyon yalnızlık korkusunu tetikleyebildiği gibi yalnızlık korkusu da depresyonu tetikleyebilir. Yaşanılan stres yüzünden çeşitli hastalıklar bünyede çıkabilir. Fiziksel olarak herhangi bir sıkıntı olmadığı halde sadece psikolojik etkiler sebebiyle bayılmalar ve nöbet geçirmeler yaşanabilir. Ayrıca bu dönemlerde alkol ve madde bağımlılığına da oldukça kolay olarak başlanabilmektedir.

Yalnızlık Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yalnızlık korkusunun aşırı bir şekilde olması hem fiziksel hem ruhsal olarak kişiyi çok yıpratan bir durumdur. Bunun üstesinden hemen gelinmesini beklemek yanlış olur.

Yalnızlık Korkusu Bir Hastalık mı?

 

Bu nedenle kendinize zaman verin. Sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya başlayın. Başta sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya bile yeltenmeyebilirsiniz. Ancak kendinizi başlamak için zorlayın. Başladıktan sonra bu aktivitelerden ne kadar zevk aldığınızı siz de göreceksiniz. Eğer çevrenizde olumsuz düşünen insanlar varsa bir süre bu kişilerden uzak kalmanız sizin için iyi olacaktır. Size keyif veren ve mutlu eden kişilerle vakit geçirin. Kusurlarınıza odaklanmayın, herkesin bir kusuru vardır ve kimse mükemmel değildir. Bunu kesinlikle unutmayın. Eğer endişeleriniz sizin baş edemeyeceğiniz boyutlarda ise psikolojik olarak destek almanızda fayda var.