Yağlı cildin parlaması nasıl önlenir?

Yağlı cildin parlaması günlük yaşamamızı olumsuz etkileyebilir. Cidin parlamasını engellemek için nasıl bir bakım uygulamalıyız?

Gün içerisinde cildinizde meydana gelen parlama, daha çok yağlı cilt yapısına sahip kişilerde görülür. Yağlı ciltli olmanızın sebebi doğuştan olabileceği gibi, çevresel faktörler ya da beslenme şeklinizde olabilir. Bu sebeplerden dolayı gün içerisinde cildiniz yağlanır ve yağlı cildin parlaması meydana gelir.

Cildinizin yağlanmasının bir diğer sebebi ise, yanlış makyaj malzemesi seçimi olabilir. Cildinize uygun olmayan veya kalitesiz ürünler tercih ettiğiniz taktirde cildinizdeki gözenekleriniz tıkanır. Tıkanan gözenekler sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetiklediği için cildin daha çok yağ üretmesine ve gün içinde parlamasına neden olur.

Yaz  mevsimi hem sıcak hem de nemli bir mevsim olduğu için vücudunuz daha çok yağ üretmeye başlamaktadır. Zaten yağlı olan cildinizin daha fazla yağlanmaması için iyi bir cilt temizliği yapmalı ya da yanınızdan yağ emici mendillerinizi ayırmamalısınız.

Yağlı Cildin Parlaması Nasıl Engellenir, Önemli İpuçları İçin 

 Günlük Yağ Emici Mendil

Gün içerisinde cildinizin çok fazla yağ üretmesinden ve parlamasından şikayetçiyseniz bu ürün sizin kurtarıcınız olabilir. Yağ emici mendillerle yüzünüzdeki fazla yağı alabilir ve yerine pudralı bir görüntü görebilirsiniz. Bu mendilleri kozmetik mağazalarında bulabilirsiniz.

Su Bazlı Ürünler

Kullandığınız yüz temizleme jelleri, nemlendiriciler gibi kozmetik ürünlerinizin yağ bazlı değil de, su bazlı olmasına özen gösterin. Böylece cildinizin daha fazla yağ üretmesine engel olmuş olursunuz.

Maden Suyu

Pamuk yardımıyla cildinize maden suyu uygulamak çok faydalı olacaktır. Hem yağlı cildin parlaması engelenecek hem doğal bir bakım uygulamış olacak hem de cildinizi fazla kirden arındırmış olacaksınız.

Haftada 1 Peeling

Cildinize uygun peelingleri tercih edin. Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri de siyah noktalardır. Siyah noktalara karşı olan peelingleri tercih edebilir ve tıkanmış gözeneklerinizi bu şekilde temizleyebilirsiniz. Haftada 1 yada 2’den fazla yapmayın, aksi durumda cildinizi tahriş edebilirsiniz. Düzenli bir şekilde yaptığınızda cildinizin arındığını fark edeceksiniz.

yağlı cildin parlaması

Limon

Limonun bir çok şeye faydası olduğu gibi yağlı ciltlere karşı da oldukça faydası vardır. Pamuğunuza birkaç damla limon damlatın ve masaj yaparak cildinize sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra suratınızı yıkayın. Limon fazla yağı alır ve yağ dengesini sağlayarak cildin daha az yağlanmasına yardımcı olur.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();