Vücut Tipine Göre Stil Hileleri

Vücut Tipine Göre Stil Hileleri, Çilek Tipi Giyim Önerileri, Elma Tipi Giyim Önerileri, Dikdörtgen / Sütun Tipi Giyim Önerileri.

Biz kadınlar, beğendiğimiz bir elbise, etek, bluz, pantolon gördüğümüz zaman dayanamaz hemen onu almak isteriz. Rengine vuruluruz, şekline bayılırız hemen sahiplenir almak isteriz. Bedenimizde nasıl durduğuna değil beğenip beğenmediğimize odaklıyızdır. Hatta çoğu kez kıyafetleri denemeden alırız. Ancak alışveriş sonrası eve gelip ayna karşısında aldıklarımızı denediğimizde o çok beğendiğimiz kıyafetlerin manken üzerinde durduğu gibi üzerimizde durmadığını fark ederiz.  Aslında gözden kaçırılan nokta mağazalardaki mankenlerin idealize edilmiş standart ölçülerde olduğudur. Oysaki kadın vücudu tek tip değildir. Bazı kadınlar uzun bazıları kısa boyludur, bazı kadınlar ince bazıları kalın bacaklıdır, bazı kadınlar da kalın bazıları da ince bellidir. Her vücut tipi kendi içinde avantaj ve dezavantaj yaratan özellikler bulundurmaktadır. Vücut tipine göre ne kadar uygun bir giyinme tarzı oluşturulursa dezavantaj yaratan kusurlar da bir o kadar kapanıp görünüm açısından avantaj yaratan özellikler ön plana çıkacaktır. Böylece, daha özgüvenli ve çekici bir görünüme sahip olunacaktır. Dolayısıyla, bir kadın için önemli olan kendini ve vücut tipini tanıması ve buna uygun bir giyim tarzına sahip olmasıdır. Yine de bazı stil hileleri de özel günlerde işinize fazlasıyla yarayabilir.

Bu zamana kadar kadınlar için belirlenmiş 6 farklı vücut tipi bulunmaktadır. Bunlar; armut tipi, kum saati tipi, dikdörtgen/sütun tipi, elma tipi ve çilek tipi olarak adlandırılmaktadır. Armut tipi vücut yapısında bel ince, kalça kıvrımlı ve geniş, omuzlar darken göğüsler küçük ya da büyük olabilmektedir. Kum saati tipi vücut yapısında bel ince, bacak yapısı düzgün, kalça ve omuz yapısı birbirine simetrik ve geniş, göğüsler normal ya da büyüktür. Sütun ya da dikdörtgen olarak da adlandırılan vücut yapısında ise,  zayıf bir görünüm, düz ve oyuntusu bulunmayan bel yapısı, birbirine simetrik yapıda kalça ve omuzlar ve normal boyuttaki göğüsler dikkat çekmektedir. Elma tipi vücut yapısına bakıldığında, geniş omuz, oyuntusuz bel, düz bir kalça düzgün ve ince bacaklar ile dolgun ve büyük göğüsler dikkat çeker. Son olarak çilek tipi vücut yapısı değerlendirildiğinde ise kalın bel, düz ve dar kalça, geniş omuzlar dikkat çekmektedir. Vücut yapımızı belirledik ancak bununla da bitmiyor. Peki, vücut yapısına göre nasıl bir giyim tarzı belirlemeliyiz? İşte vücut tiplerine göre stil hileleri…

Farklı Vücut Tiplerine Farklı Stil Hileleri

Kendi stilini ve giyim tarzını oluşturabilmenin ilk koşulu kendini ve vücudunu tanımaktan geçiyor. Vücut tipimizi belirledik. Şimdi sıra geldi her vücut tipine uygun stil hilelerine.

  • Armut Tipi Giyim Önerileri

  • Vücut Tipine Göre Stil Hileleri,

Armut tipi vücut yapısında dikkati en çok çeken basenler olduğu için vücut dengesinin sağlanması için dikkati bedenin üst bölümüne çekmek gerekmektedir. Bunun için üst bedende dikkat çeken renkler kullanılabileceği gibi omuzu geniş gösteren üst kıyafet seçimleri yerinde olacaktır. Armut tipinde ince bel yapısı vurgulanması gereken önemli bir özelliktir. Belin ince yapısını öne çıkaran bir aksesuar olarak kemer sıklıkla kullanılmalıdır. Elbise ve etek seçiminde A şeklindeki elbise ve etekleri tercih ederek hem ince bel vurgulanmış hem de geniş basen yapısı gizlenmiş olacaktır. Pantolon tercihlerinde düşük belden uzak durularak yüksek bel pantolonlar tercih edilmelidir. Bu vücut tipinde üst bölgenin dikkat çekici olması için abartılı küpeler, şallar, kolyeler kullanılabilir.

  • Kum Saati Tipi Giyim Önerileri

Giyim tarzı konusunda en şanslı vücut tipi olan kum saati vücut tipi, ideal olarak gösterilen vücut tipidir. Bu tarz vücut yapısına sahipseniz amacınız vücut hatlarınızı vurgulayıcı tarzda kıyafet seçimleri yapmak olmalıdır. Vurgulamalar en çok bel ve boyun bölgelerinde olmalıdır. Bel inceliğini vurgulayıcı crop tops tarzı kısa, kesik üst giyim seçenekleri bu vücut tipi için ideal seçimlerden birisidir. Yine boyun bölgesinin vurgulanması için V tipi yakalı üst giyim seçenekleri boyun bölgesini uzun görünmesini sağlayıcı hoş bir görüntü yaratacaktır. Elbise ve etek seçiminde bele oturan elbiseler ve yırtmaçlı kalem etekler hem uzun boylu bir görünüm yaratması hem de mevcut hatları vurgulaması bakımından tercih edilmelidir.

  • Dikdörtgen / Sütun Tipi Giyim Önerileri

Dikdörtgen vücut tipinde omuzları geniş gösteren straplez, hareketli yakalar ya da yüzücü atlet tipi giyim tarzı ile hem omuzlar vurgulanmış olacak hem de bel görünümü inceltilmiş olacaktır. Bu vücut tipine sahip kadınlar, ince bacak yapısına sahip oldukları için pantolon tercihi konusunda en özgür olan grup bu gruptur.

  • Elma Tipi Giyim Önerileri

  • Vücut Tipine Göre Stil Hileleri,

Elma tipi vücut yapısında dikkatin karından yüz, kollar, bacaklar ve boyun bölgelerine yönlendirilmelidir. Bedenin üst bölümünün uzun ve ince göstereceği için V yaka tarzı giyim seçeneklerini tercih etmek yerinde olacaktır. Karın bölgesinin ince bir görünüm kazanması için uzun ceket ve gömlekler, vücuda oturmayan bluzlar ve abartıdan uzak aksesuar seçimleri tercih edilmelidir. Renk seçiminde dikey çizgiler ve üst bedende düz ve tek renk kullanılmalıdır. Elbise ve etek çeşitleri arasından kalın askılı elbise ve çan etekler, elma tipi vücut yapısına sahip kadınların daha zayıf ve ince görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

  • Çilek Tipi Giyim Önerileri

Çilek tipi vücut yapısında V yakalı üst beden seçenekleri geniş omuzların daha yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlayacak ayrıca bedenin görüntüsünün dengeli olmasını sağlayacaktır. Bu vücut tipine sahip kadınlar genellikle ince bacaklı oldukları için bedene yapışan etek ve dar paça pantolon tercih ederek ince bacak yapısı vurgulanmış olacaktır. Elbise seçiminde aksesuar olarak ince kemer kullanarak belirsiz olan bel bölgesine ince bir görünüm verilip kum saati tipi bir görünüm elde edilebilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();