Vücut Direncinizi Artıran Şifalı Bitki: Karabaş Otu  

Mor çiçekleriyle ve göz alıcı rengiyle dikkat çeken karabaş otu, lavanta ile aynı familya içerisinde yer alan bir bitki. Türkiye’de ‘gargan’, ‘keşiş otu’ ya da ‘yalancı lavanta’ isimleriyle tanınıyor. Ülkemizin hemen hemen her yerinde karşımıza çıkan bu şifası dillere destan bitki ile henüz tanışmadıysanız, tanışmanızın tam sırası. Soğuk kış günlerini geride bıraktığımız ve havaların yavaşça ısınmaya başladığı şu günlerde vücut direncimiz ani ısı değişikliğinden ötürü olumsuz etkilenebiliyor, yorgun düşebiliyor. Uzmanlardan adını sık sık duyduğumuz ve en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen bu otu bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Karabaş otu ne işe yarar, karabaş otunun faydaları nelerdir ve karabaş otunun çayı nasıl yapılır, gelin detaylı bir şekilde beraber inceleyelim.

Karabaş Otu Nedir?

Sınıflandırma açısından Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine ait olan bu otun Latince ismi Lavandula stoechas olarak biliniyor. İngilizcede ise bu bitki daha çok French Lavender (Fransız Lavantası) şeklinde anılıyor. Makilerde yetişen bu ot daha çok sıcak iklimleri seviyor ve Mayıs ayının sonlarına doğru çiçek açmaya başlıyor. Orta Avrupa coğrafyasında da sıkça karşılaşılan bu bitki aslında tüm dünya tarafından tanınıyor, iyileştirici özellikleri biliniyor. Bu otun kullanımı çok eskiye dayanmakla birlikte birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardır kullanılıyor. Bu bitki geleneksel tıpta beyin süpürgesi olarak adlandırılıyor ve nörolojik hastalıklara, astıma, kan dolaşımıyla ilgili pek çok rahatsızlığa iyi geliyor.

Güçlü bir şifa kaynağı olan bu otun Osmanlı döneminde koleraya karşı kullanılması için hakkında ferman çıkarıldığı biliniyor, 1. Dünya Savaşı’nda ise mikropları yok edici şekilde kullanılıyor. Karabaş otu A ve C vitamini yanında kalsiyum ve demir içeriyor. Bu özelliğinden dolayı birçok açıdan da sağlığımıza yardımcı oluyor. Yani bu bitkinin  fiziksel ve zihinsel sağlığa bir sürü katkısı var. Sinirleri yatıştırıyor ve depresyon tedavisi karşısında da metabolizmamız açısından olumlu etkiler gösteriyor.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Karabaş Otu

Öncelikle bu otu ilaç olarak görmemek gerekiyor. Daha çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak türde bir yardımcı olarak düşünebilirsiniz. Haziran ve Temmuz ayında açan çiçekleri taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabiliyor. Taze çiçeklerden elde edilen karabaş otu yağı da birçok yararlı özelliğe sahip oluyor. Anadolu’da bu bitkinin reçeli dahi yapılıyor. Bu bitkinin en büyük faydası içerisinde barındırdığı antioksidan. Son yıllarda her yerde sıkça dile getirilen antioksidanların vücudumuzu tüm rahatsızlıklara karşı koruduğu biliniyor. Antioksidanlar sayesinde metabolizmamız hastalıklara yakalanmadan önce gereken reaksiyonu gösterebiliyor. Yani karabaş otunu hastalıklara karşı bir kalkan olarak düşünebilirsiniz. Ayrıyeten karabaş otunun içerisinde “geraniol maddesi” bulunuyor. Bu madde vücutta bulunan tümörlerin büyümesini engelliyor ve bu sayede karabaş otu kanser hastalığına karşı da etkili bir çözüm sağlayabiliyor. Kan ve damar rahatsızlıkları bulunan hastalar için de karabaş otu kürü öneriliyor.

Bu şifalı ot kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyor ve kalp, damar yollarında rahatsızlığı bulunanlar için bir çözüm sunuyor. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız ve yıllardır bu durumdan ötürü muzdaripseniz karabaş otu bu sorununuza da iyi gelir, vücudunuzdaki stresi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca içindeki maddelerin nikotin ihtiyacını azaltarak sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir. Sigara tüketiminden kaynaklanan öksürük, göğüs ağrıları ve baş ağrıları gibi şikayetlerin azaltılmasında da etkilidir. Aynı zamanda karabaş otu sindirim sorunu olanlara da önerilir. Özellikle mide ve bağırsaktaki gazları dengeleme konusunda yardım sağlar. İdrar yollarında rahatsızlık yaşayanlara da mutlak surette önerilir.

Ufak Bir Hatırlatma: Karabaş otu çok şifalı ve her derde deva bir bitki olsa da düzenli bir ilaç alıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Genelde çay olarak tüketilen bu bitki kozmetik sanayiinde de kullanılıyor ve akne tedavileri için özellikle öneriliyor. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma, şişlik ve yaralara da iyi geldiği bilinmektedir. Egzama ve farklı türde cilt hastalığının tedavisinde de başarılı sonuçlar veren karabaş otu, vücudunuzun çeşitli yerlerindeki kaşıntıları rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Karabaş otu yağı, ciltteki yara ve ağrıların üzerine topikal olarak sürülür. Bu sayede ağrı ya da acı hissinin hafiflemesine olanak sağlar.

Aktarlardan rahatlıkla bulunabilen karabaş otu yağını başka hiçbir maddeyle karıştırmadan kullanabilirsiniz. Uçucu olan bu yağı vücudunuza sürdükten sonra yıkamanıza ya da silmenize gerek yok. Ancak karabaş otunu hangi şekilde kullanırsanız kullanın bu sürenin maksimum 15 gün olması önemli detaylar arasındadır. Yağ kadar yaygın olmasa da bazı bölgelerde karabaş otunu reçel olarak da bulabilirsiniz. Ama bu reçel, kahvaltılarda kullanılan tatlı reçeller gibi değil. Otun çiçekleri toplandıktan sonra kaynatılarak hazırlanan bu reçelin şifa verme özelliği var. Keza bu reçeli de uzun süreler boyunca sürekli ve bol miktarda tüketmemek gerekiyor. Onun yerine 15 gün boyunca günde 2 defa olacak şekilde, sabah akşam birer kaşık olarak kullanılabilir.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu bitkinin kurutulmuş olarak kökleri hariç şekilde ya tamamı ya da tohumları kullanılır. Yalnız karabaş otu çayı diğer bitki çaylarından biraz daha farklı kullanılmalıdır. Uzmanlar bu çayı 10 gün tükettikten sonra kullanımına mutlaka ara verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bu bitkinin çayını hazırlarken 2 farklı metottan yararlanabilirsiniz:

1- Bir kaşık kurutulmuş karabaş otunu veya iki çay kaşığı tohumu kaynamakta olan suyun içine atınız. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte iki-üç dakika demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra soğumasını beklemeden süzerek suyunu ayırınız.

2- Kurutulmuş bitki yerine karabaş otu tohumu kullanabilirsiniz. Ancak bitkiyi taze halde kullanmak istiyorsanız bunu sadece Haziran ve Temmuz aylarında yapabileceğinizi unutmayın.

No more pages to load

No more pages to load