Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?

Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?Su tutmasının yöntemleri, İzlenmesi gereken yollar nelerdir? Su tutmasının belirtileri ve daha fazlası yazımızın devamında.

Hamile kadınların, yatalak hastaların daha doğrusu çok aktif bir şekilde hareket etme imkânı bulunmayan eve hayat düzenini bu şekilde oluşturmuş olan insanların en sık karşılaştıkları sıkıntı vücutlarının su tutmasıdır. Bunun yanı sıra aktif bir hayata sahip olsanız bile vücudun su tutması mümkündür. Bu da böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların habercisi olabilir. Tam olarak neden olduğuna dair bir fikriniz yoksa mutlaka bir doktora başvurarak yardım almanızda fayda vardır. Herhangi bir sıkıntınız çıkmadığı halde vücudunuz hala su tutmaya devam ediyorsa vücudun su tutmasını engellemek için izlemeniz gereken belli yollar vardır.

Vücudun Su Tutması  Nasıl Engellenir Ve Yöntemleri Nelerdir

Tuzu Azaltın

Tuz tüketimi fazla olduğunda vücudunuz su tutar. Bunun sebebi tuzun yapısından kaynaklanmaktadır. Sodyum ve kloridden oluşan tuz vücuda girdiğinde sodyum elementi su ile bağlanır. Bunu yapmasının sebebi hücrelerin dışında bulunan sıvı dengesini korumaya çalışmaktır. Ancak tuzu fazla abartırsanız vücudunuz da ihtiyacından fazla sıvıyı tutmaya başlar. Eğer tuzu azaltmazsanız da size rahatsızlık verecek ölçüde şişmiş olursunuz.

Magnezyum Eksiğiniz Olabilir

Kadınların fizyolojik yapıları gereği erkeklerden daha fazla magnezyum alımına ihtiyacı olabilir. Genel olarak bakıldığında da zaten kadınların vücutlarında su tutması fazla olur. Magnezyum alımını arttırarak bunun önüne geçebilirsiniz. Vücudun işleyişini sağlayabilmesi için gerekli olan en önemli minerallerden birisi magnezyumdur. Günlük olarak fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata, yeşil yapraklı sebzeler tüketerek vücudunuzdaki magnezyum seviyesini arttırabilirsiniz. Yeterli miktarda bu ürünleri tüketemiyorsanız magnezyum takviyesi de alabilirsiniz.

Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?

 

B6 Vitamininiz Eksik Olabilir

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol alan en önemli vitaminlerden biri de B6 vitaminidir. Bunun yanında vücudun işlevinde de birçok konuda önemli bir yere sahiptir. B6 vitamini üzerinde yapılan çalışmalarda görülmüştür ki regl öncesinde b6 seviyesi normal olan kadınların yaşadıkları şişlikler daha az olmaktadır. Peki, hangi gıdaları kullanarak B6 takviyenizi sağlayabilirsiniz? Muz, patates ceviz ve et tüketerek B6 vitaminini alabilirsiniz.

Şişliğin Önüne Geçebilmek İçin Birebir, Avokado

Aslında bilmeniz gereken avokadonun neden şişliğe iyi geleceğidir. Avokadonun içerisinde potasyum bulunur.

Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?

 

Potasyum da magnezyum gibi çok önemli minerallerden biridir. Vücudunuzda sinir sisteminizdeki iletimin sağlanmasına yardımcı olan en önemli minerallerden birisi potasyumdur. Ayrıca kalp sağlığınızı korumanız konusunda da inanılmaz bir destek sağlar. Su seviyenizi normale taşımak için de yaptığı işlev ise sodyum seviyesini azaltmaktan ileri gelmektedir. Önceden de bahsettiğimiz gibi sodyum suya bağlanır ve onu tutar. Eğer sodyum seviyeniz yüksek ise potasyum desteği ile sodyum seviyenizi azaltabilirsiniz. Aynı zamanda potasyum ile idrar üretimi artar. Böylece vücudunuzun fazla suyu atması da daha kolay olur. Potasyum seviyesi yüksek olan besinler ise muz, avokado ve domatestir.

İşlenmiş, Rafine Karbonhidratlardan Uzak Durun

Rafine karbonhidratlar, işlenmiş şeker bulunduran gıdalar ve beyaz un tüketimi fazla olduğunda vücudunuzdaki kan şekeri ve insülin seviyesi artar. Bu seviye arttığında da böbreklerinizin sodyum emilimi artar. Ne kadar fazla sodyum emilimi olursa vücudunuz o kadar fazla sodyum kazanır ve o kadar fazla su tutar.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();