Vegan beslenme çeşitli nedenlerle hayvansal gıdalardan tamamen uzak durmak anlamına geliyor. Vegan beslenme kimi zaman vejetaryenlik ile karıştırılabiliyor. Vejetaryenlikte süt, yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdaların yenilmesi serbest. Veganlık ise bundan daha katı kurallara sahip. Hayvanların zulüm gördüğü gerekçesi ile veganlığı tercih eden kişiler hayvanların kullanılması ile elde edilen giyim ürünlerini de reddeder ve böylece doğaya ve çevreye faydalı bir birey olma yönünde adım atmayı ister. Bu kişiler hayvanlardan elde edilen yumurta, süt, peynir gibi gıdaları tüketmenin de hayvanların kullanılması anlamına geldiğini düşünür ve kısmi olarak hayvanlardan elde edilen gıdaları yemeyi de reddederler. Bu kişilerin beslenme diyetleri içerisinde meyveler, sebzeler, kuru baklagiller ve tahıllar yer alır.

Vegan Beslenmek Sağlıklı mıdır?

Vegan beslenme konusunda yapılan araştırmalar sağlıkla doğru orantılı bir ilişki tespit etmişlerdir. Tabii ki bu durum biraz da kişinin alışkanlıklarına bağlıdır. Bir kişi vegan beslense bile sigara içiyor ya da alkol tüketiyorsa sağlıklı bir bedene sahip olması beklenemez. Yine de vegan beslenmenin kalp damar hastalıkları, şeker ve obezite gibi sağlık sorunlarından koruduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Çünkü bu beslenme diyetine uyan kişilerin yedikleri meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagiller kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun kullanacağı enerjiyi doğal ve işlenmemiş gıdalardan almasını sağlar. Kırmızı etin yenmemesi kolesterol seviyesini yükseltmez.

Vegan Beslenmek

Ancak vegan beslenme diyetini uygulayan kişilerde de sıklıkla görülen bazı hastalıklar vardır. Bunlardan biri bu kişilerin taşıdığı yüksek osteoporoz riskidir. Her yetişkinin günlük olarak alması gereken bir kalsiyum seviyesi bulunur ve bilindiği gibi kalsiyum alabilmenin en sağlıklı yolu da süt ürünlerinden geçer. Vegan beslenme diyetini seçen kişiler hayvanlardan faydalanmak istemedikleri için süt ve süt ürünlerini yemezler. Bu da uzun vadede kemiklerinin güçsüz düşmesine neden olur. Bu nedenle veganların beslenme diyetlerine mutlaka soya sütü gibi zengin kalsiyum değerli besinleri katmaları ve gerektiği takdirde gıda takviye ürünlerinden de faydalanmaları gerekir.

Vegan Beslenenler Nereden Protein Alır?

Bilindiği gibi protein sağlıklı bir beden için olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. Pek çok beslenme uzmanı sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen kişilerin karbonhidrat ve proteinleri dengeli bir şekilde bir araya getirmeleri gerektiğini söyler. Vegan beslenen kişiler hayvansal gıdalardan uzak durdukları için protein anlamında eksiklik yaşayabilirler. Protein eksikliği kemik ve kas yapısının güçsüzleşmesine neden olur ve uzun vadede ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Vegan Beslenmek

Veganların da vücutlarının ihtiyacı olan proteini sağlayabilecekleri gıda seçenekleri vardır. Çok yaygın olarak bilinmese de baklagillerin protein açısından ciddi anlamda zengindir. Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagillerin sıklıkla tüketilmesi veganların da protein eksikliği yaşamamasını sağlar. Bu baklagilleri kolayca tüketmek için haşlama, buzluğa koyma ve gerektiği zaman çıkararak salataların üzerinde bile kullanma gibi yöntemler seçilebilir. Gebelik ya da kronik hastalık durumlarında vegan beslenme düzeninin revize edilmesi gerekebilir.