Varisten Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları

Varisten doğal yollarla kurtulmak artık daha kolay. Varisin ilerlemesini engelleyip, varisten kurtulmanın yolları nelerdir öğrenelim!

Varis, hem verdiği acı hem de görüntüsü nedeniyle yaş ilerledikçe bir çok kişinin en büyük korkularından biri haline geliyor maalesef.Sürekli olarak ayakta durmanız gereken veya sürekli masa başında oturmanız gereken bir işiniz varsa, akşam saatlerinde artan bacak ağrılarınız ve şişlikleriniz, gece ortaya çıkan kramplarınız varsa, varis tehlikesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.Varisten kurtulmanın yolları ile ilgili bilgi vermeden önce dilerseniz öncelikle varis nedir ve nasıl oluşur kısaca bir bahsedelim.

Vücutta pompalanan kan kalp kapakçıklarına geldiği zaman, kapakçıkların tam kapanmaması sonucunda fazla basınç yapmakta ve bacaklardaki toplar damarların genişlemesine sebep olmaktadır. Bu durumda da bacakta gözle görülen varisler meydana gelmektedir.

Varisin dereceleri vardır ve hiç de azımsanmayacak kadar yaygın görülen bir damar hastalığıdır.

Varise sebep olan durumlar şu şekildedir;

 • Her hastalıkta olduğu gibi variste de genetik-kalıtsal faktörlerin ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz.
 • Bu damar hastalığını en çok tetikleyen şey ise çevresel faktörlerdir. İlk sırada ise spor yapmamak ve hareketsiz kalmak yer alıyor.
 • Mesleki durumlar sebebiyle sürekli ayakta kalmak veya tam tersi sürekli oturmak sık görülen sebeplerden biri.
 • Alkol ve sigara tüketimi önemli etkenler arasında yer alıyor.
 • Çok sıcak yerlerde uzun süre yaşamakta etkili oluyor.
 • Sıcak su banyoları ve benzer durumlar –hamam, saunada çok vakit geçirmek sebepler arasında.
 • Karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar sonucu varisler oluşabiliyor.
 • Toplar damarda oluşan tıkanıklıklar ciddi sebeplerden biri.
 • Hamilelik sonucu oluşan durumlar.
 • Hormon ilaçlarının içindeki birtakım maddeler damarların yumuşamasına sebep olur. Yumuşayan damarlar da daha çabuk genişler ve görünür hale gelir.
 • Dar pantolonlar varis oluşumuna neden olur.
 • Oturur durumdayken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmalısınız.

Varisin belirtileri arasında en fazla bacakların görüntüsünün bozulması gibi kozmetik nedenler yer alır. Bununla birlikte akşam saatlerinde bacaklarda artan ağrı, kaşıntı, gece krampları ve şişlikler de sık görülen şikayetler arasındadır.

Varisin ilerlemesini engelleme ve varisten kurtulmanın yolları

Varisten kurtulmanın yolları için ilk adım, sık sık spor yapmak. Yürüme, yüzme ve bisiklete binme özellikle dolaşımın sağlıklı olması açısından faydalı egzersizlerdendir.

Asla uzun süre ayakta durmayın ya da oturmayın. Otururken arada dolaşın, bir-iki dakikalık tur atın.

Dar giysilerden olabildiğince uzak durun çünkü bu tür giysiler, sağlıklı dolaşıma engel olmaktadır. Özellikle, bel bölgesinde yaptığı bası nedeniyle dar kemer ve dar pantolon kullanımından özellikle sakınmakta fayda var.

Varisli damarlarınızı kaşımayın. Unutmayın ki, incelmiş olan cilt nedeniyle enfeksiyon gelişme riski oldukça yüksektir.

Aralıklı olarak bacaklarınıza soğuk duşla masaj yapın. Bu, sağlıklı dolaşım için etkili ve gereklidir. Banyo sonrasında ise bacaklarınıza yumuşatıcı krem sürerek, hem cildin beslenmesini sağlayın hem de sağlıklı dolaşımı masaj yolu ile sağlayın.

Günde en az bir defa, her iki bacağınızı kalp seviyenizin üzerine çıkarıp, 20 dakika süre ile ayaklarınızı dinlendirin.

varisten kurtulmanın yolları

Varis çorapları çok faydalıdır. Bu çoraplar giyilince, damarı dışarıdan bastırır ve damarlardaki kapakların kanı kaçırmasını engeller. Ancak çorap çıkarıldığında şikâyetler devam eder. Yani sürekli bir tedavi ediciliği yoktur.

Taze lifli sebze ve meyvelerin tüketilmesi sayesinde daha az oranda kabız kalınmakta ve buna bağlı olarak toplardamarlar daha seyrek olarak deforme olmaktadır.

Kafeini ve alkolü mümkün olduğu kadar kullanmayın.

Kiraz, böğürtlen gibi meyveler içerdikleri antioksidan maddeler sayesinde sadece yakınmaların azalmasını sağlamakla kalmaz, hastalığın önlenmesi konusunda da etkilidir, bolca tüketilmelidir

Zencefil, soğan ve sarımsak tüketilmesi de varis tedavisinde faydalıdır.

 

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load