Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi, Oyunculuk Performansları Beklentilerin Üstünde, Dijital Sanatçı Eylül Pınar Çamlıbel.

Sevginin Gücü, 5. Element, Taxi filmleriyle zihinlerimize yer eden 58 yaşındaki Fransız sinemacı, Luc Besson son olarak artık bilinci açılmış şuurlar için yönetmen koltuğuna oturduğu şahane bir filmle karşımıza çıkıyor.

Usta yönetmen filmde bizlere çağ atlatıyor ve 2420’lİ yılların kâinatlarına götürüyor.  Alpha adındaki gezegen kâinattaki pek çok farklı türden varlığın, bilgi, tecrübe ve kültürlerini paylaşmak için yüz yıllardır bir araya geldiği bir şehirdir. Ancak, şehrin merkezinde akılları kurcalayan bir gizem vardır.

Kırmızı bölge olarak tanımlanan yasak bölgede hangi türden varlıkların olduğu bilinmiyordu ve keşif için gidenlerin geri dönemediklerinden bahsediliyor. İşte bu korkutucu karanlık güç şehrin huzur dolu ortamını tehdit etmektedir! Valerian ve Laureline’nın görevi bu güç aktif olup Alpha’yı ele geçirmeden önce hem şehri hem de tüm kâinatın geleceğini kurtarmaktır. İşte tam bu noktada başlayan film bizleri deyim yerindeyse dünyadan alıp uzay karanlığındaki boşluklara sürüklüyor.

Yaratıcılık konusunda adeta baş döndüren yönetmen Luc Besson son filmiyle akılları zorluyor ve bu filmi yüksek bilinçli, algısı açık planetlere armağan ediyor. Birçok gizli mesaj veren filmin senaryosunun alt yapısı bizlere seyri duyumsuz bir keyif yaşatıyor. Filmde kullanılan sayısız özel efekt ve CGI ise cabası. Kullanılan özel efektler ve mekânlar bizleri son dönemin en fantastik macerası ile buluşturuyor.

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

Mül Gezegeninde yaşayan İnci Halkı adeta kendi cennetlerinde sonsuz huzuru yaşadıkları bir gün; gökyüzü aniden delinmeye başlar ve koca gezegen insan ırkı tarafından yok edilir. Gezegen yok olsa da hayatta kalmayı başaran az sayıdaki inci halkı savruldukları uzay boşluğunda Alpha gezegeninin yasaklı kırmızı bölgesine düşerler. Aslında yasaklı kırmızı bölgenin karanlık gücü olarak yansıtılan varlıklar İnci Halkıydı! İnsanın doğasındaki aç gözlülük, var olan güzellikleri yok etme çabası ve hırsları senaryoda oldukça tadında işlenmiş.

Oyunculuk Performansları Beklentilerin Üstünde

‘’Doğaüstü’’ filmindeki etkileyici oyunculuğuyla göz dolduran Dane Dehaan ve İngiliz model/oyuncu Cara Delevingne filmin baş rollerini paylaşıyorlar. Soğuk yüzü ve kontrollü oyunculuğuyla çıtayı yükselten 30 yaşındaki başarılı aktör Dane Dehaan oyunculuktaki sınırlarını aşınca filmden kopmanız git gide zorlaşıyor. Ancak asıl sürpriz 1992 doğumlu İngiliz model Cara Delevingne yapıyor ve modellikten geçiş yaptığı oyunculuk piyasasına sergilediği performansıyla ‘’ Artık ben de varım’’ diyor.

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

Rihanna’nın Direkt Dansı!

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu filminin müzikleri saatlerce alkışlanmayı hak eder nitelikte başarılı. Özellikle filmin sonunda Cara Delevingne’nin sesinden duyulan I feel Everythink şahane. Müzikler, eşsiz planlar ve bir anda karşımıza çıkan Rihanna… Başarılı bir dans performansıyla karşımızı çıkan melez güzel özel montaj uygulamalarıyla şahane bir dans performansı sergiliyor. Ancak filme girmesi ve bir anda ölüp gitmesi, ölmeden önce Dane Dehaan’ın canlandırdığı Valerian karakteriyle sadece 10 dakikada kurduğu ömürlük bağ bana gerçekten mantıksız ve yetersiz geldi.

Altın Çağ Gerçek Oluyor…

[caption id="attachment_22539" align="aligncenter" width="750"]Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Dijital Sanatçı Eylül Pınar Çamlıbel[/caption]

 Altın Çağ derki; tek din, tek tanrı ve sonsuz güzel düşünce. Tekâmülünü tamamlamış, karmalarından arınmış varlık. Altın Çağ; çok parlak ve mutlu dönemin tanımıdır. İşte filmde gördüğümüz Mül Gezegeninin İnci Halkı’da tam olarak kendi Altın Çağlarını yaşamakta. Üstelik inanılmaz bir mesajla; halk cinsiyetsiz. Yüzleri, vücutlarının her bir yeri kadında da aynı erkekte de. Kimseyi irrite eden bir abartıları yok. Her biri adeta melek gibi. Kadın ve erkek birbirinden ayırt edilemeyecek kadar aynı güzellikteler. İçlerinde var olan tek şey sevgi, birlik ve beraberlik bilinci. İşte tam da Altın Çağ varlıklarının tanımı buydu. İnançları onları bir arada tutmaya yetiyor ve savruldukları gezegende kendi cennetlerine geri dönebilmek için savaşmayı değil sevgiyi ve iyiliği kullanıyorlar. Mevlana’nın da söylediği gibi; Neyi Arıyorsan, Osun sen.

Bu haftaki film önerilerimin ikincisi ise; Dunkirk

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular:  Fionn Whitehead, Mark Rylance, Tom Hardy

Süre: 1s 47 dk

İyi Seyirler!

Volkan Karataş

Volkan Karataş

Volkan Karataş, 1991 doğumlu. Grafisch Lyceum Rotterdam’da lise eğitimini alıp, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünden mezun. Aynı zamanda Uluslararası Film Festivallerinde birçok ödül kazanmış olan kısa filmlerinin senarist ve yönetmenliğini yapmaktadır.