Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Vajinismus Tedavi Edebilir Bir Hastalıktır, Aşk Ve Cinsellik

CİSED in yaptığı araştırmalar da ve anket çalışmalarında kadınların cinsel işlev bozuklukları kliniklerine en sık başvuru nedeni vajinismustur.Vajinismus nedir? Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajinismus; başta vajina etrafındaki kaslar olmak üzere, tüm vücutta kasılma,endişe ,korku,tiksinme ve panik hali olmasıdır. Bunun sonucunda kadın,bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutta sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter.Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar ,oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine girerler. İşte buna vajinismus  denir. Doğru olan bu tanının kunulması için bozukluğun sürekli ya da yenileyici bir biçimde görülmesi gerekliliğidir.
‘’Ya acırsa’’ diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemek için, istemsiz bir şekilde ,yani kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinç dışından köken alan vajinal bir refleks olduğu kadar,ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. 2 cm’lik düz kaslardan oluşan vajina girişi, hastanın yanlış algısına göre; kasılmalar nedeniyle daralmakta , sertleşmekte ve birleşmeyi hemen hemen imkansız hale getirmektedir.

Vajinismus Tedavi Edebilir Bir Hastalıktır

Vajinismus kadının değil ,çiftin bir sorunudur. Normal olarak,cinsel ilişkiyi reddeden kadınların,eşlerindede zamanla ereksiyon problemleri,cinsel isteksizlik veya erken boşalma olması beklenen bir durumdur. Tüm bunlar kadının kendine güvensizliğini artırıp,terk edilme korkusu yaşamasına neden olabilir.
İşte tüm bu nedenlerden dolayı; vajinismus saklanmamalı, süre uzatılmamalı ve mutlak cinsel terapistlerden yardım alınmalıdır.Çünkü vajinismus doğru terapi ve tedavi ile ,bir hafta-on gün gibi bir sürede %100 tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Vajinimus
Öncelikle, vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir raharsızlık olduğunu bilmemizde fayda var. Vajinismus kadınları,tam bir iyileşme gösterecekleri için şanslılardır. Bu tedavi sürecinde yapılması gereken tek şey,kadına iyi bir rehber olacak cinsel terapist veya sexologu bulması, herşeyi açıksa anlatması ve en önemliside iyileşme arzusunun olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı takdirde, cinsel terapistinin veya sexoloğunun ona önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle kendi kendini bir hafta-on gün gibi kısa bir sürede tedavi edebilecektir.
Tedavide; danışanı cinsel açıdan doğru bilgilendirmek,istemsiz kasılan vajina kaslarını kontrol etmeyi öğretmek ve ardından doğru aşk oyunları (egzersizler) ile basamak-basamk ilerlemek , çok kısa sürede problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
Son yılllard yetersiz,başarısız psikoterapi ve/veya cinsel tedavi uygulanmış kadınların motivasyonları düşük, düzelme umudunu kaybetmiş, zor vakalar haline geldiğini de görmekteyiz. Bu nedenle vajinismus tedavisinde en önemli yaklaşım, bu işin eğitimini almış, cinsel terapist  veya sexologa ulaşmaktır..
SEVGİYLE KALIN..
DR. SİBEL MALKOÇ….

 

 

Sibel Malkoç

Sibel Malkoç

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıyım. Branşımla ilgili özel ilgi alanlarım; lazer teknolojileri kullanarak genital estetik uygulamalar ve cinsel işlev bozuklukları tedavisidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();