Vajinismus Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Vajinismus Yok Edilebilir! Cinselliğin yasaklandığı ve ayıp olarak lanse edildiği kişilerde sıklıkla rastlanr. Vajinismus Nedir, Tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajinismusu, kadının cinsel ilişki sırasında istem dışı kasılması nedeniyle ilişkiye girememesi olarak tanımlayabiliriz. Vajinismus problemi yaşayan kadınlar; vajina kaslarıyla birlikte, bacaklarda kasılma, panik atak ve çarpıntı hisleriyle de karşı karşıya gelebilirler.

Vajinismus Neden Gerçekleşir?

Vajinismus probleminin oluşum evresiyle ilgili birçok fikir olsa da araştırmalar neticesinde en yaygın olarak görülen sorun; çocukluk döneminde yaşanan ruhsal problemlerdir. Ailelerin çocuklara yansıttığı baskıcı tutumlar çocukların ruhsal gelişimlerini etkileyebilir. Zaman içerisinde fiziksel olarak gelişen çocuk bu baskılar neticesinde psikolojik olarak gelişim gösteremeyebilir.

Cinselliğin ayıp olarak düşünülmesi bu hastalığını tetikleyebilir.Cinselliğin ayıp ve günah olarak görüldüğü bir ortamda gelişen kadın birey, gençlik yıllarında da partneriyle cinsel ilişki yaşayamayacağını düşünebilir. Özellikle bu tarz baskılara maruz kalmış evli kadınların da cinsel ilişkiye girmelerine bilinçaltına yerleştirilmiş yanlış fikirler engel olabilir.

Vajinismus Yok Edilebilir

Anne ve baba ile yaşanan sorunlar da, bu problemini doğurabilir.Anneyi kendisine rakip olarak gören kız çocuğu anneyi dışlayan tavırlar sergileyebilir. Genç kız bu rekabet döneminde babasıyla hayata dair daha çok paylaşımlarda bulunmak ister. Eğer baba bu durum karşısında ilgisiz davranışlar sergilerse, kız çocuğu için travma dönemi başlamış olur. Aile içindeki bu ve benzeri davranışlar cinsel sorunların temelini atmış olabilir.

Vajinismus Psikoterapi İle Tedavi Edilebilir

Alanında uzman olan doktorların psikoterapi yöntemiyle, vajinismus problemlerini etkisiz hale getirdikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kişilerin psikoterapide hastalığıyla ilgisi hikayesi dinlenir ve rahatsızlığa neden olan etkenler başvurulan psikiyatrist yardımıyla saptanır. Aile ya da eş ile birlikte yapılacak terapiler de sorunun kaynağını bulmaya ve olumlu açıdan çözüme kavuşmasına da katkı sağlayacaktır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişkinin son derece acılı ve ağrılı olması

İlişki sırasında kasılma

Kadının cinsel ilişki sırasında bacaklarını kapayarak eşini engellemeye çalışması

Vajinal ilaçların kullanılamaması

Vajina içine parmak sokamama

Vajinal muayene olamama

Smear testi yaptıramama

Vajinal ultrason yaptıramama

Vajinismus, cinsel isteksizlikle karıştırılmamalıdır. Vajinismus hastası olan kişiler partnerlerine karşı cinsel istek duyarlar. Bu kişilerin ön sevişme sırasında haz almakla ilgili de bir sıkıntıları yoktur. Bu hastalığa sahip olan kadınların sıkıntı yaşadığı nokta cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Penisin vajina içine girmesi sırasında kadın yoğun bir panik duygusu ile kasılır ve ilişkiden gaz almamaya başlar. Eşini engelleyen kadın, cinsel ilişkinin derhal sona ermesini ister. İlerleyen vakalarda vajinismus hastası olan kadın cinsel isteğini de yitirmeye başlayabilir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismusun tedavi edilebilmesi için önce mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirmeyi yapacak olan uzmanın cinsel terapiler konusunda deneyimli olması gereklidir. Muayene oldukça kısa süreli ve acısızdır. Muayene esnasında herhangi bir alet kullanılmaz. Uzman, bu muayene sırasında vajinada herhangi bir fizyolojik olup olmadığına bakar. Vajinal kasılmaların izlenmesi, hastalığın seviyesini saptamaya yardımcı olur. Vajinismusun derecesi, uygulanacak tedavi yöntemini belirler.

Toplumun neredeyse %10’unda vajinismus rahatsızlığı görülmektedir. Vajinismusun seviyesi, tedavi yöntemini belirler. Psikoterapi, en çok uygulanan tedavi yöntemidir. Psikoterapide hastaya çeşitli egzersizler yaptırılır. Bu egzersizler şu şekildedir:

Kegel Egzersizleri: Pelvik tabanı kaslarını güçlendirmeye ve kontrol etmeye yöneliktir.

Solunum Egzersizleri: Cinsel ilişki sırasında anksiyete nedeniyle solunum sıkıntıları yaşanabilir. Bu egzersizler ile solunumun kontrol edilebilmesi amaçlanır.

Gevşeme Egzersizleri: Stresli durumlarda vücut kaslarını gevşetmeyi öğrenmek amaçlanır.

Unutulmaması gereken, kadına bu dönemde sabırlı ve sakin davranılması gerektiğidir. Vajinismus, kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Eşin desteği bu sürecin daha hızlı bir şekilde atlatılmasını sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();