Uykusuzluk Kabusunuz Olmasın!

Uykusuzluk Kabusunuz Olmasın ! Yoğurt Uyku Getirir mi? Uyku Problemi Bitkisel Çözümleri Nelerdir? Uykusuzluk için Mutfağınızdaki Çözümler.

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, mutfağınızda size yardımcı olabilecek pek çok çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Uykusuzluk için Mutfağınızdaki Çözümler sizin için Kadin.com’da.

Uykusuzluk için Mutfağınızdaki Çözümler

Bal:

Soğuk algınlıklarında da, ıhlamurun içine karıştırarak içtiğimiz balın sebebi, vücudumuza getirdiği rehavetin uykuya dalmamıza yardımcı olmasıdır. Özellikle gribal hastalıklarda, mutlaka dinlenmenin şart olduğunu düşünürsek, balın ne derece yardımcı olduğu ortadadır. Bu yüzden uykusuzluk çektiğinizde, ılık bir bardak süte bal karıştırarak içiniz.

Patates:

Patatesin içinde bulunan triptofan, midedeki asit seviyesini düşürür. Az miktarda, fırında pişirdiğiniz patatesi, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir. Etkisini artırmak için, sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

Badem:

Badem, triptofan ve kalsiyum içerir. Bir avuç yiyeceğiniz badem, size sağlıklı bir uyku çekmekte yardımcı olacaktır. Üstelik bademin kalbinize dost olduğunu da unutmayın!

uykusuzluk, uykusuzluğa doğal çözümler, sağlık

Muz:

Muzun içeriğinde magnezyum, serotonin ve melatonin bulunur. Neredeyse bir çeşit uyku hapı vazifesi gördüğünü söyleyebiliriz. Uykudan 2 saat önce yiyeceğiniz muz, kaslarınızı gevşeterek, rüyalar alemine yapacağınız keyifli yolculuğa yardımcı olacaktır.

Papatya Çayı:

Özellikle gergin ve endişeli olduğunuz dönemlerde uykusuzluk başa bela olur. Böyle zamanlarda, sakinleştirici özelliği olan papatya çayını içmek, uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Ilık Süt:

Sütün içeriğinde bulunan triptofan, uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Çocuklara yatmadan önce bir bardak ılık süt verilmesinin nedeni, daha rahat uyuyabilmeleri içindir.

Kepek Ekmeği:

Kepek ekmeği, vücudunuzdaki insülinin serbest kalmasına yardımcı olur. İnsülin, serotonin ve triptofan ile birleştiğinde, uykunuzun gelmesini sağlar.

Yoğurt Uyku Getirir mi?

Kış aylarında güneş görememek, büyük şehirlerdeki trafik, iş hayatı yoğunluğu, sosyal medyanın getirdiği aşırı uyaranlar ve genel olarak stresli yaşam koşulları pek çok insanın uyku sorunları yaşamasına neden oluyor. Yeterince uyuyamamak hayat kalitesini bozuyor. Uyku problemi önce psikolojik, sonra da fizyolojik hastalıklara sebebiyet veriyor.

Eğer siz de uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız mutfağınızda her daim yer alan yoğurttan destek alabilirsiniz. Kalsiyum deposu ve vücudumuz için son derece sağlıklı olan yoğurt, uykuya dalmamızı da kolaylaştırıyor. Akşam saatlerinde tüketilen bir kase yoğurt hem uykuya dalmamızı kolaylaştırıyor hem de daha deliksiz ve kaliteli bir uyku deneyimi yaşamamıza yardımcı oluyor.     Hazım sorunları yaşamamak için yatmadan en az 2 saat önce yoğurt tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Uyku Problemi Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

Eğer hafif ya da orta dereceli uyku problemleri yaşıyorsanız bitkisel yöntemler kullanarak bu durumla başa çıkabilirsiniz. Bu yazımızda size önereceğimiz bitki çaylarını içerek kaslarınızın gevşemesini ve sinirlerinizin sakinleşmesini; böylelikle uykuya daha rahat bir şekilde dalabilmeyi başarabilirsiniz. Böylelikle yeni güne daha dinç uyanır ve gününüzü daha enerjik bir şekilde geçirebilirsiniz. Elbette ki bitki çaylarını tüketirken de aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa, bitki çaylarını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Uykusuzluğa karşı tüketebileceğiniz bitki çayları şu şekildedir:

Çarkıfelek Çayı: Uykuya dalmayı kolaylaştırmasının yanı sıra kasları rahatlatır ve vücuttaki ağrıları azaltır.

Kediotu Çayı: Uykusuzluk, adet sancısı, ağrı, sindirim sorunları, kramplar ve kaygı durumlarında içilebilir. Kan basıncını düşürmesi ve sindirim sistemini sakinleştirmesi de diğer artılarıdır.

Şerbetçiotu Çayı: Kaygı ve gerginlik sebebiyle uyuyamadığınız geceler için idealdir. Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir.

Uykusuzluğa karşı tavsiye edilen bitki çayları doğrudan merkezi sinir sistemini etkiler. Bu nedenle bu çayların tüketiminde kesinlikle aşırıya kaçılmaması gerekir. Kontrollü kullanım, uzun vadede sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır. Sürekli bu çayları içerek uyumaya alışmanız, ileri dönemlerde uyku probleminizi fazlalaştıracaktır. Uykusuzluğa karşı bitki çayları alışkanlık edinmeden gerekli zamanlarda tüketilmelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();