Uykusuz Kalmak ve Cilde Zararları

Uykusuz Kalmak ve Cilde Zararları- Uykusuz kalmanın hem vücudumuza hem de cildimize zararları olduğunu biliyor muydunuz?

Bebeklik döneminden itibaren anne sütü kadar gerekli olan bir diğer ihtiyaç hiç kuşkusuz ki uyku oldu. Özellikle düzenli gece uykusu hem cildiniz için hem de vücudunuz için tam bir şifa kaynağı. Gece uykusunu tam alamamak ise kanser gibi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Uykusuzluk, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığa da ortam hazırlayarak günlük rutininizi etkiler. Bu durum sizi gün içerisinde mutsuz ve halsiz bir insana dönüştürebiliyor. Özellikle bebeklik çağlarında büyüme ve gelişme açısından oldukça önemli bir yere sahip olan uyku, ileri ki yaşlar da salgıladığı hormonlar sayesinde vücut direncimizin ve bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasına yardımcı oluyor. Uykusuz kalmak ve cilde zararları hakkında ekip olarak sizler için yaptığımız araştırmada çıkan sonuçlar ;

Uykusuz Kalmak İle Ciltte Oluşabilecek Değişiklikler

Uykusunu almış bir insanın mutlu uyanması gayet olağandır. Özellikle fiziksel ve beyin aktivitesi olarak yorucu işlerde çalışan insanların uyku düzenlerinin düzgün olması gerekir. İhtiyaçları olan dinlenme olanağını sağlayacağı için güne enerjik başlamalarına olanak sağlayacaktır.

 

Uykusuz Kalmak ve Cilde Zararları

Uykusuzluk ise tam bir stres kaynağı olduğundan cildinizde sivilcelenme yaratabilir. Uykusuz kaldığınız dönemlerde cildinizdeki değişimlere göz attığınız takdirde göz altlarında morluk ve mat bir cilt ilk dikkatinizi çeken belirtiler arasında yer alacaktır. Aynı zamanda uykusuzluk cildin nemini aldığını için kuru ve pürüzlü bir cilt sahibi olunmasına neden oluyor.

Düzenli Uyku İle Vücudunuzu Yenileyin

Uyku cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayacağından düzenli bir uyku düzenine kavuştuğunuz an cildinizdeki değişimleri fark edebilirsiniz. Ultraviyole ışınlarının zararlarından koruyan uyku aynı zamanda koruyu antioksidanların da yenilenmesine olanak tanıyor. Uyumadan önce mutlaka cildinizi temizlemelisiniz. Böylelikle cildiniz uyku süresince nefes alarak yenilenme sürecine devam edebilecektir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkin bir rol üstlenen uyku, vücudunuza hastalıklara karşı sağlam bir direnç kazandırır. Öğlen saatlerinde 1 saatlik kısa bir uyku molası vermeniz hem günün geri kalanını dinç bir şekilde geçirmenizi sağlayacak hem de size ihtiyacınız olan dinlenme imkânını sunmuş olacaktır. Gece uykusunun yerini hiçbir şeyin tutmayacağını hatırlatarak, özellikle gece uykusunun rüya görülen saatlerinde vücut ısının yaklaşık olarak 2 derece yükseldiğini, bununla birlikte organizmaların sıvı ürettiğini belirten uzmanlar, uyandığım zaman saç diplerimizin neden nemli olduğuna dair açıklamayı da yapmış bulunuyorlar. Özellikle cildi kuru olan kişiler yatmadan hemen önce ciltlerine nemlendirici sürerlerse ciltlerinin nem dengesinin sağlandığını fark edeceklerdir.

Uyanmak Sıradan Bir Eylem Değil

Uzmanlar gözünüzü açar açmaz yataktan kalkmanızın hiç sağlıklı olmadığının altını çizerken, uyandığınız anda gerinme hareketleri yaparak vücudunuzu ve kendinizi güne hazırlamanız gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle sabah alacağınız soğuk duşun özellikle vücudunuz açısından çok önemli olduğu dile getirilerek, cildinizi canlandırmanın en güzel ve basit yolu olduğunun altı çiziliyor.

Size uykusuzluk yaratan faktörleri ortadan kaldırarak sağlıklı ve kaliteli bir uyku eşliğinde güne başladığınızda, hem ruhunuzdaki hem de vücudunuzdaki değişimleri çok daha kolay bir şekilde gözlemleyebileceksiniz. Mutlu sabahların iyi bir uyku ile başladığını unutmayın.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();