Uyku ile Gelen Sağlık

Uykusuzluk ciddi bir sorundur ve bir çok sebebi olabilir. Deliksiz bir uyku İçin çeşitli önerilerde bulunduk. Uyku ile gelen sağlık!

Sabah yatağınızdan dinlenmiş olarak kalkamıyorsanız ve uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız basit önlemler ve modern tedavilerle özlediğiniz uykuya kavuşabilirsiniz. Deliksiz bir uyku ve uyku ile gelen sağlık için yapabileceğiniz birkaç öneriyi sizler için derledik.

Normal şartlarda 6-8 saatlik bir uyku vücudun dinç ve zinde uyanması için yeterlidir. Herkesin kendine göre bir düzeni olduğundan, saatleri çok sıkı tutmak doğru değildir. Bazıları 4-6 saatlik bir uykuyla yetinebilirken, bazıları 10 saat uyumadan kalkamaz. Ancak hastalık olan bazı uyku sorunları mutlaka tedavi gerektirir.

Deliksiz Bir Uyku İçin

Uyku ile Gelen Sağlık

Sağlıklı bir uyku, süresinden çok ertesi gün nasıl hissettiğinize bağlıdır. Gün içinde yorgunluk çekiyor, başınız önünüze düşüyorsa sağlıklı bir şekilde uyuyamıyorsunuz demektir.

Uykusuzluk, uykuya dalma veya uykuyu sürdürmede zorlanma şeklinde görülebilir. Bazen her ikisi de birlikte yaşanır. Eğer sorununuz bir aydan fazla sürüyorsa, bunun bir hastalık işareti olduğunu anlamalı ve doktora başvurmalısınız. Henüz hastalık boyutuna gelmemiş sorunlar için ise basit birkaç önlem alabilirsiniz.

  • Öncelikle uykunuz geldiğinde yatmalı ve ihtiyacınız olduğu süre kadar uyumalısınız. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmak, uykunuzu disipline sokmanızı sağlar. Vücut bir müddet sonra bu düzene alışacaktır.
  • Akşam saatlerinde kola, çay, kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmeyin. Kafein uykuya dalmayı zorlaştırır. r.
  • Sigarayı bırakın ve alkolden uzak durun. Alkollü içecekler, uykuyu başlatsalar bile, uyku kalitenizi bozarak, baş ağrısına, hatta kabus görmenize neden olur.

  • Özellikle uyku apnesinden şikayetçiyseniz, kilonuza dikkat etmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre bu problem aşırı obez ve kalın boyunlu kişilerde daha sık görülüyor.
  • Akşam saatlerinde yemekten kaçının. Yatmadan önce acıktıysanız, ılık bir bardak süt veya ıhlamur yanında, birkaç bisküvi yiyebilirsiniz. Ancak bunlar dışında tüketeceğiniz gıdalar uykunuzu kaçıracağı gibi sağlığınızı da bozabilir.
  • Yatmadan önce gevşeyin. Sorunlarınızı yatağa taşımayın. Sorunlarınızı ertesi gün halletmek üzere rafa kaldırın. Unutmayın ki,  uyumazsanız sorunlarınız için sağlıklı çözümler bulamazsınız.
  • Yatak odanızı salon gibi kullanmayın. Yatak odanızda yemek yiyip, televizyon seyretmeyin. Uykunuzu kaçıracak korku, gerilim gibi film ve kitapları yatmadan önce okumayın, seyretmeyin. Yatmadan önce ılık bir duş almak, vücudunuzun gevşemesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, ancak sağlıklı bir uykuyla sağlıklı kalabilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load