Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Ütü Yapmanın Püf Noktaları, Doğru Ütü Nasıl Yapılır? Püf Noktalar, Ütü Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çoğu insanın yapmaktan hiç hoşlanmadığı ve aşırı zorlandığı ev işi ütü yapmaktadır. Ütü yapmanın tüm işlerden daha zor ve daha sıkıcı olduğunu düşünen insanlar, yaşam tarzlarını da ütü gerektirmeyecek kıyafetler seçerek oluştururlar. Aslında, ütü yapmanın aslında ne kadar kolay ve hızlı olabileceğini de bu yazımız sayesinde öğrenecekler. Çünkü ütü yapmanın püf noktaları bilindiği sürece, hızlı bir şekilde ütü yapıp işleri halletmek mümkündür. Püf noktaları öğrendikçe, tüm kıyafetlerinin ütülü olmasını isteyecek insanlar için yazımızın devamında keyifli okumalar diliyoruz.

Ütü Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle her giysi için farklı ütüleme teknikleri bulunmaktadır ve bu ütüleme teknikleri birden fazla olduğu için tüm kıyafetler üzerinde benzerlik de gösterebilir. Bu nedenle, ütülenecek kıyafetleri kategorilere ayırarak ütüye başlamak her zaman işinizin daha kısa sürmesine yardımcı olacaktır.
 • Eğer ütüleyeceğiniz kıyafet ipek ya da saten kumaşlı ise kesinlikle ütü bezi ya da eşarp kullanarak ütüleme yapmanız gerekmektedir. Bu sayede, ütülediğiniz kıyafetlerin kumaşlarına asla zarar vermeyecek ve dümdüz hale getirebileceksiniz.
 • Eğer ütülediğiniz kumaş türü Fransız kol ve omuz detaylarına sahip ise, elbise kol kartonları tercih etmenizde yarar olacaktır. Elbise kol kartonu bulmakta sıkıntı yaşıyor iseniz, havluyu kol kısmına sarıp direkt olarak ütülediğiniz takdirde de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ütü Yapmanın Püf Noktaları,

 • Eğer çok geniş örtüler, nevresimler ya da parçalar ütüleyeceksiniz, en hızlı ve en çabuk yöntemi, yere eski bir çarşaf ya da masa örtüsü serip parçanın tamamını bu şekilde ütülemeniz olacaktır. Bu sayede tek seferde ve hiçbir yer buruşmadan ütüleme işleminiz tamamlanacaktır.
 • Pileli etek, elbise ya da gömlek ütüleyecekseniz ve pililerinin bozulmamasını istiyorsanız, düzgün bir şekilde pili ütülemenizi yapın ve sonrasında, buhar uygulayarak ütünüzü sabitleyin. Böylece ütülediğiniz pililerde açılma ya da çabuk buruşma olmayacaktır.
 • Ütü yaparken ütü masasını karın hizanızda ayarlamaya gayret edin ve kambur durmaktan kaçının. Ütü yapmanın en kolay yollarından biri de dik durmaktır.
 • Kıyafetlerin dikiş yerlerinin kaymaması ve düz bir şekilde ütülenmesi için önce elinizle dikiş yerlerini düzleyin ve sonrasında ütüleyin.
 • Kıyafetlerde özellikle yaka ve kol detaylarının çabucak buruşmaması için önce içten sonra da dıştan ütüleme yapın. Ayrıca buhar yardımı ile de ütülediğiniz yerleri sabitleyebilirsiniz.
 • Kıyafetleri asla dairesel hareketlerle ütülemeyin. Bu şekilde kıyafetlerin esnemesine ve zarar görmesine neden olacaksınız. Ütülerinize buharı eklemekten kaçınmayın.

Ütü Yapmanın Püf Noktaları,

 • Her kıyafet için farklı sıcaklık derecelerinin uygun olduğunu ve farklı ısılarda ütüleme yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • Giysilerin astarları varsa ve giysilere dâhilse ayrı ayrı ütüleme yapmanız gerektiğini unutmayın. Üst üste astarlı giysi ütülemek doğru olmayacaktır.
 • Yünlü kıyafetleri ütülemek için yüksek ısı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

No more pages to load

No more pages to load