Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan ütü, sıkıntılı bir iş gibi görünse de aslında çok kolaydır. Ütü Yapmanın Püf Noktaları nelerdir?

Çoğu kadın için ütü yapmak zor ve zaman alan ev işleri arasındadır. Bu zorluğu fark eden firmalar farklı birçok ürün modeli piyasa çıkarmış olsalar da bizim size vereceğimiz Ütü Yapmanın Püf Noktaları olan bilgilerle ütü yapmak işkence olmaktan çıkacak.

Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ütü yapmanın püf noktalarına öncelikle ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo yerleştirmekle başlayın. Bu işlem sıcaklığı geri yansıtır ve kırışıkların hızla açılmasını sağlar.

Kusursuz Fransız kol ve omuzlar için: Fransız kollu giysiler bluz ve ceketlerin omuz kısımları için, bir elbise kolunun kartonu mükemmel sonuç elde etmenizi sağlar. Eğer sizde yoksa bir havluyu kol kısmına sarın ve direkt olarak kolu ütülemeyi deneyin.

utu_metin1

 • Narin kumaşlarda ütü yapmanın püf noktaları büyük önem taşıyor. Çok narin kumaşları ütülerken ütü bezi kullanın. Bir mendil veya pamuklu bir parça kumaş da bez olarak kullanılabilir.
 • Kolalı giysiler ütülerken: Kolada tercih edilen sertlik derecesi değişiklik gösterdiği için kolalama üzerine pek çok öneri bulunur. En elverişli çözüm ise kullanacağınız hazır spreyi kendi kullanımınıza uygun olarak sulandırmak ve bunu ince fısfısla kullanmaktır.

 

utu_metin2

 

Büyük parçalarda  dikkat etmeniz gerekenler

 • Büyük parçalar ütülerken: Büyük parçaları ütülemek için geniş alana ihtiyaç vardır. Ütü yapmanın püf noktalarından biri de masasının geniş uç kısmını kullanmak bize yardımcı olur. Plastik masa örtüsü veya yere serilecek eski bir çarşaf çamaşırlarınızı yere temas etmeden ütülemenizi sağlar.
 • Dikişli ve nakışlı parçaları korumak: Bu tür kumaşları ütülemek düşünüldüğünden daha kolaydır. Kumaşı havlunun üzerine ters yüz bir şekilde koyun ve buhar yardımı ile üzerinden ütüleyin.
 • Kumaşın parlamasını önlemek için de ütü yapmanın püf noktalarına ihtiyacınız olacak: Ütü bezini ıslatın ve sıkın. Islak bezi parlayan kısma yerleştirin ve ütüleyin. O bölge kuruyana kadar işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.
 • Kusursuz pililer elde etmek için: Pilileri ütüleyin ve buhar yardımı ile iyice düzeltin.
 • Ütü yaparken daha rahat olmak için: Ütü masasını karın hizasına göre ayarlayın ve kambur durmaktan kaçının.
 • Giysilerin yaka kol ve kenar kısımları için: Önce içten sonra dıştan ütüleyerek kırışıklıklara ve katlanmalara dikkat edin. Sert görünmesi için buhar uygulayın.
 • İnce düğmeleri korumak için: Düğmeler bir kaşık yardımı ile kapatılarak korunabilir. Kaşığı düğmenin üstüne koyun ve çevresini ütüleyin.
 • Kırışıklıkların üzerinden geçmek: Dış çizgilerden birleşme yerlerine doğru giysiyi içten ütüleyin. Eğer kolay hareket etmeyen rahat ütülenmeyen bir giysi ise bir yere asın ve dikey olarak buharla ütüleyin.
 • Piliseleri kusursuzlaştırmak: Pilisenin içinden, giysinin alt kısmından başlayıp daha sonra dışını ütüleyin. Kusursuz piliseler için mutlaka buharlı ütüleme yapın.
 • Dikiş yerlerini daha düzdün hale getirmek için: Önce elinizle dikiş yerlerini düzeltin sonra ütüleyin.

 

Bunlara dikkat!

 • Isı ve Buhar: Kumaşın buruşukluklarını, kırışıklıklarını buhar ve ısı uygulaması ile muntazam bir şekle dönüştürebilirsiniz.
 • Kırışıkları Azaltmak: Giysileri ütüledikten hemen sonra asın. Kolalı ütüleme yaparken önce kumaşın iç kısmına su püskürtün sonra kumaşın suyu emebilmesi için kumaşı elinizde toparlayın. Ütünün ısısını kontrol edin. Eğer kumaşa ütüyü temas ettirdiğinizde cızırtı sesi çıkarıyorsa ısıyı düşürmeniz gerekir.
 • Etkili ütüleme teknikleri: Dairesel hareketler kumaşın esnemesine sebep olacağı için bu tür hareketlerden sakının. İnatçı kırışıklıklar için uzunlamasına buharla ütüleyin.
 • Isı ayarlaması: Dolabınızda pek çok tür kumaştan giysi bulunur. Bunların her birini farklı bir ısıyla ütülemek gerekir. Sentetikler ve ipek kumaşlar için düşük ve orta ısılar, pamuklu ve ketenler için yüksek ısılar kullanın. Yünlüleri ise orta veya yüksek ısıda ütüleyin.
 • Giysi teknikleri: Eğer giysinizin astarı varsa etiketini kontrol edin ve ayrı ayrı ütüleyin.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();