Bu Besinler İçinizi Isıtacak

İçinizi Isıtacak Doğal Besinler, Yumurta, Kırmızı Et, D Vitaminli Yiyecekler, A vitamini, Su Tüketin.

Yoksa siz de sürekli üşüyenlerden misiniz? Soğuk havalarda üşümemek için kat kat giyinmek gözünüze mükemmel bir çözüm olarak gözükebilir. İyi de evinizde rahat rahat otururken de mi lahana gibi giyineceksiniz? Peki bahar ve yaz döneminde dahi içinizde bir titreme oluşuyorsa ne yapacaksınız? Hırkanızı artık evde bırakmanız gerekmiyor mu sizce de? Kafanıza takılan bütün bu soruları aslında yediğiniz besinlere dikkat ederek rafa kaldırabilirsiniz. Üşümenizi engelleyecek besinler sayesinde siz de artık rahat bir nefes alabilir, omuzlarınızda düşürmediğiniz şalı yavaşça bir kenara bırakabilirsiniz.

Üşümemek İçin Sağlıklı Besinler

 • Su Su Su...

Evet, biliyoruz bu iki harf her yerde karşınıza çıkıyor. Ama ne yapalım, su bizim temel besin kaynağımız. Gün içinde en az 2 litre kadar su içerek vücudumuzdaki su eksikliğini tamamlayabiliriz.

 • Su Harici Sıvılar

Su dışında kış boyunca elimiz hep sıcak içeceklere doğru gider. Bu içeceklerin kahve ve siyah çay olmamasına dikkat etmekte fayda var. Bitki çayları tüketiminde bulunmak vücut ısımıza da yardımcı olacaktır.

 • Pekmez

Üşümemek İçin Tüketilmesi Önerilen Besinler

Üşüme sebeplerinin başında kansızlık gelir. Demir eksikliği kansızlığa yol açtığından demir açısından yüksek besinler tüketmenizde fayda var. Pekmez gibi demir açısından oldukça zengin olan besinler tüketerek üşümenizi azaltabilirsiniz.

 • Bal

Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi bal ile sağlayabilirsiniz. Halsizliğe ve kansızlığa iyi gelen bal ile vücudunuza doğal yollardan şeker ve enerji almış olursunuz. Bu da üşümenizi engeller.

 • Baharat Çeşitleri

Kış döneminde kekik, zerdeçal, karabiber, zencefil, pul biber gibi birçok farklı baharattan faydalanabilirsiniz. Vücut ısınızı arttıran ve metabolizmanızı hızlandıran bu baharat çeşitleri üşüme probleminize de iyi gelecektir.

 • C Vitamini

Üşümemek İçin Tüketilmesi Önerilen Besinler

C vitamini açısından zengin besinleri baş tacınız yapmaya özen gösterin. Bağışıklık sisteminizi de güçlendiren bu besinler ile üşüme derdinize çare bulabilirsiniz. Bol bol sıkma meyve suyu içerek güçlenebilirsiniz.

 • A Vitamini

Yeşil yapraklı sebzelere yönelerek A vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir, üşümenizi engelleyebilirsiniz.

 • D Vitamini

Kış boyunca güneşten maruz kaldığınız için içinizin ısınması da zorlaşıyor. Doktorunuza da danışarak kış dönemi boyunca D vitamini takviyesinde bulunabilirsiniz. Böylece üşüme probleminizin ortadan kalkmasına da yardımcı olursunuz.

 • Yumurta

Protein başlı başına sizin üşüme derdinize derman olacaktır. Yumurtanın içeriğindeki protein ve B vitamini metabolizmanız daha hızlı çalışacak, bağışıklık sisteminiz güçlenecek böylece üşüme sorununuz ortadan kalkacaktır.

 • Kırmızı Et

Daha önce de belirttiğimiz gibi kansızlık üşüme probleminin en büyük destekçileri arasında yer alıyor. Kırmızı et tüketimi ise haliyle kansızlığı azaltıyor. Demir mineralleri açısından zenginliği ile dikkat çeken kırmızı et tüketiminizi arttırırsanız üşüme ihtimalinizi de azaltmış olacaksınız.

 • Ara Öğün

Mutlaka ara öğün almalısınız. Ancak bu ara öğünlerde muhallebi, sütlaç, kraker yemek yerine fındık, badem, ceviz gibi magnezyum açısından zengin besinlere yönelmeli ve enerjinizi zinde tutmalısınız.