Üşengeçliği Yenmek İçin En Etkili Yöntemler

Üşengeçliği Yenmek İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir? İşte Üşengeçliği Yenmek İçin Pratik İpuçları . Zinde olmanın yolları nelerdir?

Hayatınızda kaç kez “Yarın kesinlikle sinemaya gidelim”, “Bu kış spora başlıyorum”, “Haftaya tiyatroya gidelim mi?”, “Bu kış dil kursuna yazılacağım”, “Bu sene kitap yazacağım” deyip de zamanı geldiğinde “Aman boş ver, kim uğraşacak şimdi?” cümlesini kurarken buldunuz? Çok mu? O zaman açıklıyoruz, siz de üşengeçler diyarı üyelerindensiniz. Üşengeçliği yenmek sandığınız kadar zor değil!

Herkes zaman zaman üşengeç tavırlar sergileyebilir, bu olağandır. Ama bu durum bir süreklilik halini alıp siz farkına varmadan sizi mutsuz ediyorsa o zaman tehlike çanları çalmaya başlar. Eğer üşengeç bir insansanız, bunu ancak yine siz değiştirebilirsiniz. Aksi taktirde dünyanın neresine giderseniz gidin, kendinizi de yanınızda götüreceğiniz için üşengeçlik içinizi kemirip sizi yiyip bitirmeye devam eder. Hadi o zaman gelin, üşengeçliği yenmenin yolları nelermiş, birlikte bakalım.

 

İşte Üşengeçliği Yenmek İçin Pratik İpuçları  

 • İşe Hareket Etmekle Başlayın

Biliyoruz, üşengeçsiniz ama azıcık hareket emin olun sağlığınıza da iyi gelecektir. Her gün ya da gün aşırı yapacağınız egzersiz sizi zinde tutacak ve fiziksel tembellikten uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Üşengeçliği Yenmek

 

 • Kendinizi Yönlendirin

O an canınız çekmece düzeltmek istemiyor olabilir ya da kitap okumak hiç istemiyorsunuzdur, ama bunu erteleyerek bir yere varamazsınız. O yüzden silkelenin ve hemen harekete geçin!

 • Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Mutlaka sizi üşengeçliğe sürükleyen ya da üşengeçliğinize yardımcı olan alışkanlıklarınız vardır. Bu alışkanlıklarınızı sorgulayarak nelerin sizi aşağı çektiğini görmeniz gerekir.

 • Sizi Atağa Geçiren Şeyi Keşfedin

Ömrünüz yatıp uzanarak geçmiyor, arada bir hayata katılımda bulunuyorsunuz. Peki ama sizi hayata katan, üşengeçliğinizi bir kenara bırakmanızı sağlayan şey nedir? Bunu keşfederek üzerine gidebilirsiniz.

 • Uzak Hedefli Planlar Yapmayın

Zaten harekete geçmek sizin için zorken bir de uzun vadeli planlar yaparak boş hayallere dalmayın. Onun yerine kısa vadeli, bir iki gün içerisinde gerçekleştirebileceğiniz hedefler koyun kendinize.

 • Liste Tutun

Eminiz, sizin de yapmak istediğiniz birçok şey var. O zaman ne duruyorsunuz? Elinize bir kağıt kalem alın (telefona yazmayın, eliniz kalem tutsun) ve yakın zaman içinde yapmak istediklerinizi ya da yapmanız gerekenleri listeleyin.

Üşengeçliği Yenmek

 

 • Ara Verin

Çalıştığınız zamanlarda beyninizi tamamen yorup kaput hale getirmemek için aralar verin. 40-50 dakikalık bir çalışmanın sonunda 5-10 dakika ara vererek kendinizi motive edin.

 • Özgüveninizi Artırın

Kendinize olan güveninizi artırarak hem yeteneklerinizin farkına varabilir hem de üşengeçliğinizi bir kenara bırakabilirsiniz.

 • Dikkat Dağıtıcıları Ortadan Kaldırın

Etrafınızda, hedefinize odaklanmanızı engelleyecek birçok dikkat dağıtıcı nesne bulunabilir. Evinizi temizlemeniz gerekirken, bilgisayar ya da tablet başında saatlerinizi geçiriyorsanız onları hemen ortadan kaldırın.

 • Uykunuzu Düzene Sokun

İstediğiniz zaman uyuyup uyanma devrini artık sonlandırmanız gerekiyor. Uykunuzu yeteri kadar almadığınız taktirde gün boyunca gözünüz bir yastık arayacaktır.

 • Çevrenizdekilere Dikkat Edin

Eğer etrafınızdaki insanlar da sizin gibiyse, üzgünüz ama bir süreliğine onlarla daha az görüşmeye gayret edin. Sizin enerjinizi aşağı çekecek, sizle beraber üşengeçlik kervanında boy gösterecek kişilere ihtiyacınız yok.