Unutkanlık İçin Hangi Besinler Yenmeli

Unutkanlık İçin Hangi Besinler Yenmeli, Unutkanlığa İyi Gelen Besinler, Unutkanlık Nedir? B Vitaminleri, Domates

Yoğun iş temposu, hayat koşturması derken birçok aklımızdan uçup gidiyor. Kimi zaman yetersiz ve dengesiz beslenmenin neden olduğu unutkanlık kimi zaman ise bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen unutkanlık artık çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Hangi eşyayı nereye koyduğumuzu, iki saniye önce hangi konudan konuştuğumuzu hatta başımızın üzerinde bulunan gözlüğümüzü dahi unutur halde geldik.

Unutkanlığın ileri seviyesinin Alzheimer’a yol açtığını hatırlatarak sağlıklı ve düzenli beslenerek bu sorunun üstesinden gelinebileceğini söyleyebiliriz.

Unutkanlık Nedir?

Kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan, beynimizdeki bellek bozukluğu sebebi ile ortaya çıkan bir sorundur. Özellikle ileri yaşlarda ve yaşlılarda bunama hastalığının ilk belirtisi unutkanlık olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple unutkanlık uzun sürdüğü takdirde ciddiye alınmalı ve sebepleri araştırılmalıdır.

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Kuruyemişler

Unutkanlık İçin Hangi Besinler Yenmeli

E vitamini yaşla birlikte ortaya çıkan unutkanlığın durdurulmasında önemli rol oynar. E vitamini bakımından oldukça zengin olan kuruyemişler unutkanlıkla mücadele edenlerin bol miktarda tüketmesi gereken besinler arasındadır. Fındık, ceviz, kaju, ay çekirdeği, susam, keten tohumu, badem, yer fıstığı gibi kuruyemişlerden her gün mutlaka bir avuç yiyerek hafızanızın korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Ispanak

Mineraller ve folik asit bakımından oldukça zengin olan ıspanak hafızayı geliştirmesi ve unutkanlığı tersine çevirmesi açısından oldukça faydalıdır. Folik asit Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı gelişen unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında ilk sırada yer aldığı da unutulmamalıdır.

Unutkanlık İçin Hangi Besinler Yenmeli

Balık

Omega 3 beyin fonksiyonlarının işlevinde çok önemli bir yere sahiptir. Balık, mineral ve protein açısından oldukça zengin bir takviye özelliğine sahip olmasının yanında ayrıca her hafta genel vücut sağlığı için de en az bir kez tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Haftada 1 ya da 2 kez balık yemek öğrenme gücünü yenileyerek hafızayı güçlendirir.

B Vitaminleri

B12,B6 ve folik asit gibi bazı B grubu vitaminler Alzheimer hastalığı ile ilişkili olduğu kanıtlanmış olan “homosistein” seviyesinin düşürülmesinde oldukça etkili vitaminlerdir. Fındık, sarımsak, antep fıstığı gibi besinler B grubu vitaminler arasında en çok tüketilenlerdendir.

Yabanmersini

Beyni oksidatif strese karşı koruduğu kanıtlanmış olan yabanmersini yaşa bağlı unutkanlığı baskılayarak ortadan kaldırıyor. Düzenli olarak yabanmersini tüketildiğinde öğrenme kapasitenizi arttırarak hafızayı güçlendirmiş olursunuz.

Elma

En güçlü antioksidanlardan sayılan elma hafızayı geliştirmek için tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında yer almaktadır.

Domates

Domateste bulunan likopen güçlü bir antioksidandır ve özellikle de demans gelişimine katkıda bulunan, serbest radikallerin neden olduğu hücre tahribatına karşı ciddi anlamda koruma sağlar.

Yeşil Çay

Yeşil çay konsantrasyonu arttırıcı özelliği ile bilinmektedir. Ruh halini iyileştiren ve unutkanlığı ortadan kaldıran yeşil çay sallama değil demleme olarak tüketilmelidir. Yeşil çayı demledikten sonra soğuk ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();