Ülkelere Göre Farklı Yeni Yıl Kutlamaları

Ülkelere Göre Yeni Yıl Kutlamaları. Her ülkenin yeni yıla girerken uyguladığı, inandığı farklı gelenekler vardır. Peki bu inanışları biliyor musunuz?

Sırf bir ülkede her bir bölgenin alışkanlıkları farklı iken farklı ülkelerdeki alışkanlıkları hiç merak ettiniz mi? Biz ettik. Özellikle ülkemizde de artık çok farklı şekillerde ve inanışlarda kutlanmaya başlanan yeni yıl, farklı ülke kültürlerinde bakın nasıl kutlanılıyormuş?

Tabak Kırarak Yeni Yıla Girmek

Şimdi herkesin aklına bir sirtaki ve Fedon geldi eminiz ki ama hayır bu kutlama başka kutlama. Danimarka’da süregelen bu adet oldukça ilginç. 31 Aralık’a kadar kullanmadıkları tabakları biriktiren Danimarka halkı 31 Aralık gecesi ailesi ve sevdikleri ile bu tabakları kırıyormuş. Acaba orada kırılmalık ucuz tabak işine mi girsek?

Ülkelere Göre Yeni Yıl Kutlamaları

Bostan Korkuluklarını Yakın!

Ülkemizde tarım arazisi kalmamış olabilir. Ama Ekvator’da sanırım ki bir hayli bostan korkuluğu mevcut gibi görünüyor. Yeni yılın gece yarısında Ekvator halkı bostan korkuluklarını ve geçen seneye ait fotoğrafları yakıyormuş. Bostan korkuluğunu yakarız problem değil ama o bin bir emekle çekmiş olduğumuz selfie fotoğraflarımızı yakmak mı? Şaka yapıyorlar herhalde. Hiç bize göre değil.

Üzüm Yiyerek Yeni Yıla Girmek

İspanya halkı 12 farklı üzümü yeni yıl gecesi aynı anda yiyerek yeni yıla girmeye çalışıyormuş. Eğer bunu başarırlarsa yeni yılın onlara uğur getireceğine inanıyorlarmış. Farklı bir inanış tabii ki.

Yuvarlak Nesnelere Duyulan Sempati

Halbuki biz Türkler hep köşeleri severiz. Nerede kenar köşe varsa biz orada oturmak isteriz. Filipinliler de ise durum bizden tamamen farklıymış. Onlar yuvarlak objelerin uğur getirdiğine inanıyorlarmış. Sofralarında ise o güne özel özellikle yuvarlak objeler ve yiyecekler kullanıyorlarmış.

Renkli İç Çamaşırı Tercih Edenler de Var

Güney Amerika halkı çok daha makul bir inanışla yeni yıla girmeyi tercih edenlerden. Renkli iç çamaşırları ile yeni yıla giren Güney Amerika halkı isteklerine göre renkleri seçiyormuş. Mesela kırmızı iç çamaşırı aşkı temsil ederken altın rengi iç çamaşırı zenginliği, beyaz iç çamaşırı ise barışı temsil ediyormuş. O halde şimdi biz her şeyi aynı anda isteyen bir millet olduğumuza göre hepsini üst üste giysek tüm dileklerimiz kabul olur mu acaba?

Çan Geleneği

Japonlar yeni yıla girerken 108 kere bütün çanları çalıyorlarmış. Budist inancına göre bu yapılan tamamen saflığı getiren bir amaca sahipmiş. Aynı zamanda yeni yıla kahkaha atarak giren Japonlar bu hareketin onlara iyi şans getirdiğine inanıyormuş. Kesinlikle çok eğlenceli bir gelenek. Yeni yıla girerken mutlaka biz de denemeliyiz bunu.

Ülkelere Göre Yeni Yıl Kutlamaları

Haydi Yumruklaşalım

Kesinlikle şaka değil. Peru’da her yıl aralık ayının sonunda bir köye giden insanlar birbirlerini yumrukluyorlarmış. Bu hareket sonucunda yeni yıla çok daha rahat gireceklerini düşünüyormuş Peru halkı. Bu inanışın üzerine bir makale yazılır aslında ama biz sessiz kalmayı tercih edelim. Tercih meselesi neticede.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Yeni Yılınız Kutlu Olsun Demenin 17 Dildekİ Karşılığı

Dondurma Atmak

İsviçre halkı yeni yıla girerken birbirlerine dondurma atmayı tercih ediyormuş. Neticede soğuk memleket. Şakası da soğuk oluyor tabii… biz de yeni bir akım başlatıp adana, urfa falan atsak ne güzel olur.

Camlardan Kovalarca Su Geliyor

Portoriko halkının inanışına göre de camdan 1 kova su atmak kötülüklerden kurtulmaya iyi geliyormuş. Şimdi şöyle bir düşünelim. Burada böyle bir alışkanlık olsa caddeler tertemiz olur evet, doğru ama üzerine su dökülen insanlar muhtemelen birbirlerini dövecekleri için kötülüklerden kurtulmak pek de mümkün olmayacaktır. Şöyle bir bakınca çok değişik geleneklerin olduğunu görebiliyoruz. Gelin biz yine güzel güzel Türk usulü kutlamalarımıza devam edelim. Ne varsa bizim memleketimizde var.