Turşu Yapmanın Da Bir İnceliği Var

Turşu Yapmanın Da Bir İnceliği Var, Kütür Kütür Bir Turşu Nasıl Yapılır ,Tazelik Önemli, Oranlama, Diziliş

Kış mevsimi kapıda, havalar her ne kadar geneli itibariyle güneşli gibi görünse de esen rüzgârlar ile birlikte soğukluğunu üzerimizde hissettirmeye başladı. Kışın yaklaşması ile birlikte yaz mevsiminin sıcak havasında olduğu gibi taze ve bol bol bulunan meyve ve sebzeler de yerini daha sınırlı seçeneklere bırakmaya başladı bile. Tabii ki seçenekleri arttırmanın bir yolu yok da değil. Yaz mevsiminin sonlarına doğru yapılan konserveler gibi turşu yapımı da yaz mevsiminin tatlarından mahrum kalmamak için bir başka seçenek.

Turşu yapımı, sebze ve meyveleri yetişmediği dönemlerde de tüketebilmek için fermente yöntemi ile muhafaza etmektir. Konserveler, ısı uygulanarak daha çok yemek hazırlamada tercih edilirken turşu yapımında fermentasyon uygulanarak yiyeceklerin tat ve aromaları değiştirilerek ana yemeğin yanında garnitür ya da meze gibi sunumu tercih edilmektedir.

Turşu yapımı yani fermentasyon, çok eski zamanlardan bu yana bilinen ve uygulanan etkili koruma yöntemlerinden biri olmasının yanında temel birkaç adıma dikkat edilerek gayet kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için diğer yöntemler için de geçerli olan hava, ışık temasının olmaması ve bulunduğu ortam sıcaklığının çok fazla olmaması, turşunun bozulmadan tüketilmesinde yeterli olacaktır.

Peki, turşu yapmaya başlamadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle turşu yapımında neredeyse sınırsız seçeneklere sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Salatalıktan, kabağa, yaban eriğinden zencefile kadar neredeyse her yiyeceğin turşusunu kurmak mümkün. Bununla birlikte turşunuzu muhafaza edeceğiniz kabın plastik yerine cam kavanoz olmasına dikkat etmelisiniz; Çünkü turşu yapımında kullanılan tuz ve sirke gibi malzemeler plastik madde ile reaksiyona girerek emek ve hevesle yaptığınız turşunuzun bozulmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra cam kavanozlarınızın büyüklüğünü aile yapınızın büyüklüğüne paralel olarak planlarsanız mutfağınızda da yer tasarrufu yapmış olursunuz. Son olarak konserve yapımında olduğu gibi hijyeni elden bırakmayıp cam kavanozlarınızı ve kapaklarını kaynar suda kaynatıp bakterilerden arındırmaya dikkat edelim. Aksi durumda oluşacak bakteriler ile zehirlenme vakalarını deneyimlemek gibi tehlikeli durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sıra geldi turşu yapımına…

Lezzetli Turşu Kurmanın Püf Noktaları

turşu

Tazelik Önemli: Yemek yapımının her aşamasında olduğu gibi turşu yapımında da dikkat edilmesi gereken en temel konu, kullanılan malzemelerin taze olmasıdır. Hem lezzet hem de raf ömrü açısından taze kullanılan malzemeler farkını belli edecektir.

Oranlama: Hali hazırda yiyeceklerin tat ve aromalarını değiştirilmesi ile alınan risk, kullanılan malzemelerdeki yanlış oranlama ihtimaline karşı iki katına çıkabilir.  Bu yüzden kafa karışıklığına yol açmamak adına 1 litre su için 1 çay bardağı sirke ya da limon oranlamasını yapabilirsiniz. Ek olarak 2-3 yemek kaşığı kaya ya da deniz tuzu da yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ve Yeşilçam’a bile konu olmuş bir konu var ki o da, sirke mi limon mu sorunsalıdır. Damak tadınıza göre sirke ya da limon tercih edebilirsiniz. Ancak özellikle üzüm sirkesinin çoğu zaman açık ara önde olduğu da bir gerçektir.

Diziliş: Turşu yapımında bir diğer önemli konu ise turşuluk malzemenin kavanozlara dizilişidir. Turşuluk malzemenizi koymadan önce turşunun lezzetini ve mayasını arttırmak için birkaç nohut tanesi ve 1 ya da 2 diş sarımsak koyabilirsiniz. Ardından turşuluk malzemenizi olabildiğince birbirine yakın olacak şekilde dizmeye dikkat ederseniz hem görünüm açısından hem de yer tasarrufu açısından daha iyi bir sonuç almış olursunuz. Dizilimin ardından su ve sirkenizi ya da tercihinize göre limonunuzu ekleyip kavanozlarınızın sıkıca kapalı olduğundan emin olun.

turşu

Son aşama, kış mevsiminin soğuk havalarında sıcacık sohbetlerinize tat katması için turşunuzu ışıktan, ısıdan ve havadan uzak bir noktada beklemeye almak olacaktır. Afiyet olsun!