Türkiye’de Ve Dünyada Çalışan Kadın Olmak

Türkiye’de Ve Dünyada Çalışan Kadın Olmak, Bütün problemlerin altında kadının çalışması yatar, Aynı pozisyondaki erkekten daha az maaş alır.

21.yüzyılda yaşıyor olmamız kadın olmanın zorluklarını göz ardı etmemize sebep olamıyor maalesef. Yüzyıllardan beridir kadın, Türkiye’de de dünyada da zorluk çekiyorken çalışan kadın olmak başlı başına bir sorun halini alabiliyor. Kadının hem çalışması hem özel hayatını ve ailesini idare etmesi bazılarınca bir mucize olarak adlandırılabiliyor. Peki, bu kadar zor mu çalışan bir kadın olmak? Çalışan kadına “diğerleri” neden uzaylı gözüyle bakıyor? Dünyada ve Türkiye’de çalışan kadın olmak, hangi yükleri taşımak anlamına geliyor? Çalışan kadın olmak mı daha iyi yoksa ev kadını olmak mı? İşte bütün gün çalışıp eve geldiğinde hemencecik etrafı çekip çevirebilen, yanındakilerin yüzünü güldürmeye çalışan kadının içinde gizlenmiş olan bu soruların cevapları!

Çalışan Kadın Olmak Ve Avantajları

Nerede çalışıyor olursanız olun, ne iş yapıyorsanız yapın eğer çalışıyorsanız ayaklarınızın üzerinde durabiliyorsunuzdur ve bu paha biçilemez bir histir. Çalışan ve dolayısıyla da üreten kadının kendine güveni de artacağından toplum içerisinde çok daha farklı bir noktaya gelmesi olağandır.

  • Maddi yönden özgürlüğe sahip olur

 Çalışan Kadın

Çalışan kadının kimseden bir maddi beklentisi olmaz. En azından gündelik yaşantısını idare edebilecek kadar parayı kendi kazanabileceğinden başkasına bağlı bir hayat sürmesine gerek yoktur.

  • Yeni hayatlara merhaba der

Çalışmak her zaman yeni hayatlarla iç içe olmak anlamına gelir. Çalıştığınız iş alanı ne olursa olsun, telefon defteriniz sürekli yeni isimlerle dolar. Çalışmayan insanlar bunu sürekli ortam değiştirmek olarak adlandırsa da siz bunun aslında yeniliklere açık bir hayatın meyvesi olduğunu bilirsiniz.

  • Cinsel istismar riskine karşı tetikte olur

Elbette çalışan kadın için her şey güllük gülistanlık değildir. Türkiye’de dünyaya nazaran daha çok olsa da her yerde çalışan kadınların cinsel istismara uğrama riski çok daha fazladır. Böyle bir yükü omuzlarında taşıyan kadınlar stresli bir hayat yaşar.

  • Aynı pozisyondaki erkekten daha az maaş alır

Aslında Türkiye’deki kadın erkek eşitsizlikleri göz önüne bulundurulduğu zaman maalesef bu durum pek de olağandışı sayılmayabiliyor. Kadın, kadın olduğu halde çalışmasının üstüne bir de erkekle aynı seviyede bir maaş istediği zaman işten çıkarılması an meselesi!

  • “Ne gerek var çalışmaya?” sorusuyla sürekli burun buruna gelir

Özellikle Türkiye’de bir kadının çalışması için epeyi açta açıkta kalmış olması gerekiyor. Kocası, çocukları ve bakması gereken bir evi varken kadının çalışmak yerine doğal görevleriyle ilgilenmesi gerektiğini savunan düşüncelerle savaşmak her çalışan kadının baş etmesi gereken zorluklar arasında yer alır.

  • Bütün problemlerin altında kadının çalışması yatar

 Çalışan Kadın Olmak

Evde yaşanan bütün sorunların (eşle kavga, çocuğun hastalanması vb.) kadının çalışıyor olmasından kaynaklandığı düşünülür. Çalışan kadın ise, maskesini takarak kendisine çevrilmiş olan bu oklara karşı savaştıktan sonra kendi yoğun hayatına adapte olmaya çalışır.

  • Başarının altını kurcalarlar

Çalışan bir kadının önce neden çalıştığını iyice didiklerler sonra çalışmasına engel olamayacaklarını anlayınca başarısının altında bin bir türlü sebep ararlar. Kadının yükselişini çeşitli nedenlere bağlayarak kadının tek başına bir şey başaramayacağını yüzüne vurup dururlar. Oysa çalışan ve başarılı olan bir kadının zekasını kullanmaktan başka yaptığı bir şey yoktur.