Türk Mutfağı… Nerede, Ne Yemeli?  

Zengin Türk mutfağı; saymakla bitmeyecek, yazılırsa mürekkepleri eriyip tüketecek kadar farklı damak tatlarına hitap etmektedir. İşte enfes lezzetlerimiz...

Dört mevsimin en güzel yaşandığı ülke olan Türkiye’de, hiçbir yerde yaşanmayacak tatil seçenekleriyle buluşmanız kaçınılmazdır. Rize’de görkemli dağların dibinde denize girebileceğiniz gibi; Göcek’te bin yıllık ağaçların gölgesinde hayat bulabilirsiniz. Ya da Anadolu uygarlıklarına ait kalıntılar ve sanatsal yapılara ulaşmak istiyorsanız, ülkemizin her bölgesinde mevcut olan tarihsel yapılara rahatlıkla erişebilirsiniz. Ruh halinize göre tatil yapabileceğiniz bu cennet vatanda; üstün yemek kültürümüze de değinmezsek olmaz. Zengin Türk mutfağı; saymakla bitmeyecek, yazılırsa mürekkepleri eriyip tüketecek kadar farklı damak tatlarına hitap etmektedir. İşte tatilinizle doğru orantılı olacak; hem gözünüzü hem midenizi şenlendirecek enfes lezzetlerimiz...

Türk Mutfağı ve En Lezzetli Yöreler

Şanlurfa

Şanlıurfa’dasınız, milattan önce 2000 yılında kurulan Harran Evlerindeki tarihi dokuya dokunacaksınız. Göbekli Tepe’ye gittiniz; çeşitli hayvan figürleri, süsleme ve kabartma motiflerini doyasıya incelediniz. Karnınızı doyurmak için Şanlıurfa’nın eşsiz Türk mutfağı lezzetlerine ulaşacaksınız. Üzmeli Pilav, Kazan Kebabı ve Peynirli İrmik Helvası seçenekleriyle unutamayacağınız bir yemek şölenine imza atabilirsiniz.

Rize

Rize’de Ayder Yaylası’na yolunuz düşerse ya da hırçın akarsuların yer aldığı Fırtına Deresi’nde olursanız, doğa ve yaşamla iç içe olacağınız güzel bir akşam yemeğini, Alabalık lezzetiyle bütünleştirebilirsiniz. Doğal antibiyotik özelliğinin yanı sıra, ağızda eriyor sözünün çok doğru bir tespit olduğunu göreceksiniz.

Türk mutfağı

Fethiye

Fethiye’de tatil yapmak, hayallerinizin ötesinde olacak bir seyahatin en doğru nicelikleri arasında yerini alabilir. Ölüdeniz; oksijen ve temizlik açısından olduğu kadar dalgasız ve berrak bir suyun mükemmelliğini sizlerle buluşturur. Gündüzünde yaz sıcaklarını bir an bile düşünmeyeceğiniz kendinizi serin sulara bırakabileceğiniz vakitlerin ardından akşam geldiğine de kendinize ödüllendirecek lezzetlerle karşı karşıya kalacaksınız.

Kapadokya

Diyelim ki, Kapadokya’dasınız; seyir terasından o büyüleyici atmosferi inceliyorsunuz. Kızılırmak’ın ikiye ayırdığı Avanos’ta iken; Çanakçı Heykelini, Sarıhanlı Kervansaray’ını büyük merakla gezdiniz. Seramikle harikalar yaratılan dükkanları gezdiniz. Ve el yapımıyla üretilen şaheserlerden çok etkilendiniz.Şimdi yemek molası verme zamanı geldi. Türk mutfağı içinde bir diğer lezzet olan Nevşehir mutfağının eşsiz yemekleri ile büyüleneceksiniz. Şire çorbası ve Tandırda kuru fasulyeyi mutlaka tatmalısınız. Özellikle pekmezli karışık hoşaf, hararetinizi almaya yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load