Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme. Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme İşlemini Kimler Yaptırabilir? Genetik Taramalar Kesin Sonuç Veriyor Mu?

Teknoloji artık o kadar çok gelişti ki bebeğiniz doğmadan önce onun sağlığından, cinsiyetinden yüksek oranda emin olabiliyorsunuz. Özellikle tüp bebekte cinsiyet belirleme konusunda genetik tanı oldukça etkili oluyor. Ancak yeni çıkan yasa gereği bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi şimdilik mümkün olmuyor. Genetik tarama amaçlı olarak Preimplantasyon Genetik Tanı işlemi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Tüp bebekte cinsiyet belirleme belli birkaç amaç doğrultusunda dünyadaki birçok çift tarafından tercih edilmektedir. Bazı çiftler doğacak çocukların sağlıklı olacağından emin olmak için genetik tanı sistemini kullanabilirler. Aile planlaması yapmak isteyen çiftler de bebeklerinin cinsiyetlerinden emin olmak için Preimplantasyon Genetik Tanı işlemi için başvuruda bulunabilirler.

Genetik tanı işlemiyle doğacak çocuğun cinsiyeti belirlenebilse de bu işlemler sadece sağlık durumu söz konusu olduğunda kullanılmaktadır. Aile geçmişinde genetik bir hastalık varsa bu hastalığın çocuklarında olmaması adına tüp bebekte cinsiyet belirleme yöntemiyle gen taramalarını yaptırabilirler.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme

Belli bir yaşın üzerinde hamile kalan kadınlarda yumurta yaşı ilerlemiş olduğu için bazı kromozomal hastalıkların görülme riski artar. Bu hastalıkların olmadığından emin olmak adına genetik tarama yapılması da uygun olur.

Genetik Taramalar Kesin Sonuç Veriyor Mu?

Tıp söz konusu olduğunda bir şey için kesin yargı ifadesi kullanmak doğru olmaz. Ancak yüzde 99luk bir oranla tüp bebekte cinsiyet belirleme işlemi ile istenilen cevaba ulaşılabiliyor. Tüp bebek işlemlerinde anne ve babadan alınan üreme hücreleriyle embriyolar oluşturulur. Embiryolar en çok rastlanan 5 kromozomal hastalık açısından kontrol edilir ve sağlıklı olan embriyolar annenin rahmine enjekte edilir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekiyor?

Cinsiyet belirleme işlemi için yapılacak hazırlıklar tüp bebek işleminin birebir aynısıdır. Herhangi özel bir hazırlığa gerek yoktur. Gerekli olan araştırmalar laboratuar ortamında gerçekleştirildiği için çiftlerin tüp bebek yapmak için yapılacak işlemlerden farklı bir işlem yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Genetik Tanı Sürecinde İncelenen Hastalıklar Nelerdir?

Down sendromu, turner sendromu, trizomi, monozomi krozomal hastalıkları genetik tanı işlemleri ile belirlenebilmektedir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme

Kromozomlardan kaynaklanabilecek hastalıkların dışında bebeğe geçme riski olan genetik hastalıklarında tespiti yapılabilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için 2-3 ay öncesinde anne ve baba adayından kan örnekleri alınarak detaylı bir araştırma yapılması şarttır.

Tüm incelemeler yapılıp sağlıklı embriyolar ayıklandıktan sonra bunlar anne rahmine enjekte edilir. Aslında bu yöntem daha çok sağlıklı bebekler dünyaya getirilmesi açısından oldukça yararlıdır. Tüp bebekte cinsiyet belirleme yöntemi birçok çift tarafından özellikle istense de sağlıklı bireyler dünyaya getirmek için başvurulacak en kesin yöntemdir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Yapılan Ülkeler Hangileridir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsiyet belirleme işlemi yasal olarak yapılabilmektedir. Ancak ücretleri oldukça yüksektir. Bunun dışında kalan ülkelerin hiç birinde bu işlem yasal değildir. Sadece zorunlu olan durumlarda genetik taramaya başvurulabilir.

 

No more pages to load

No more pages to load