Tüp Bebek Yöntemi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Yöntemi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? Bebek sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de tüp bebektir.

Bebek sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de tüp bebektir. Tüp bebek yöntemi diğer hamileliklere göre farklılıklar içermektedir. Fakat bu farklılıklar sadece hamileliği başlatma aşamasında geçerlidir. Kadınlar tüp bebek ile hamile kalmış olsalar dahi normal gebeliklerle aynı süreçleri yaşayacak ve aynı dönemlerden geçeceklerdir.

Öncelikle tüp bebek yöntemi sayesinde çocuk sahibi olabilmiş pek çok çiftin olduğu unutulmamalıdır. Kadında ya da erkekte problem olması nedeni ile doktorlar tüp bebek yöntemini önerirler. Tüp bebek yönteminde eşler arası güven ve sabır çok önemlidir. Bazen yapılan ilk aşama neticesinde olumsuz bir sonuçla karşılaşılabilir ve aşılamanın daha sonra tekrarlanması gerekebilir. Bu süreçte çiftlerin birbirinden uzaklaşmaması ve aksine moral anlamında birbirlerine destek olması çok önemlidir. Sürecin daha olumlu ve daha güçlü geçirilmesi için moral daima önemli bir faktör olmaktadır.

Tüp Bebek Yöntemi Nasıl Başlatılır?

Herhangi bir taraf sebebi ile çocuk sahibi olamayan kişilerin tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilme şansları bulunmaktadır. Eğer kısırlık gibi ciddi bir problem ile karşılaşılmadıysa tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verme olasılığı çok yüksektir.

Tüp Bebek Yöntemi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorların gerekli testleri yapması sonucunda tüp bebek için uygun görülen eşlerden sperm ve yumurtalık hücresi alınarak işe başlanır. Tüp bebeğin diğer hamileliklerden farklı döllenmenin dışarıdan müdahale ile yapılmasıdır. Döllenen yumurtalık annenin rahmine aşılanır ve bebeğin anne karnına tutunması beklenir. İşlem başarısız olmuş ise birkaç ay sonra tekrar aynı şekilde döllenme yapılır ve anne rahmine aşılanır. İşlemin belli bir aşamada olumlu sonuç vermesi gibi bir koşul yoktur ve bazen çiftler umutlarını kaybettikleri anda bu şekilde çocuk sahibi olabilirler. Yıllarca çocuk sahibi olmak için bu yöntemi deneyen ve sonunda başarılı olan da pek çok çift bulunmaktadır.

Tüp Bebek Yöntemi Kadınlara Zararlı mı?

Tüp bebek yönteminin kadınlara olan tek zararı onları moral anlamında yıpratmasıdır. Çünkü tüp bebek işlemi her tekrarlandığında kadınlar annelik duygusunu hissederler ve sonucun olumlu gelişmesi için heveslenirler. Olumsuz sonuç ile karşılaşıldığında da büyük bir yıkım yaşarlar ve sorunun kendisi ile alakalı olduğunu düşünebilirler. Tam olarak bu aşamada eşler devreye girmeli ve sorunun asla o kaynaklı olmadığını belirtmelidirler.

Tüp Bebek İle Dünyaya Gelen Bebeklerin Diğer Bebeklerden Farkı Nedir?

Hiçbir farkı bulunmayan normal gebelik ile tüp bebek arasında dünyaya iki farklı şekilde gelmiş bebeklerinde farkı bulunmamaktadır. Bazen tüp bebek aşılamasında ikiz veya üçüz bebekler anne rahmine tutunabilme şansı yakalarlar ve normalde genetik olarak taşınan ikizlik, tüp bebek sayesinde genetikliğe ihtiyaç duymaz. İki farklı şekilde dünyaya gelmiş bebekler arasındaki tek fark budur.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının muhakkak çok sağlıklı beslenmeleri ve zararlı tüm alışkanlıklarından kurtulmaları gerekmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisinde zararlı alışkanlıklar, aşılamanın tutması için büyük engel teşkil etmektedir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();