Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik

Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik, Tüp Bebek ile Hamilelikten Sonra Normal Gebelik Mümkün Müdür? Normal Gebeliğin Oluşmadığı Durumlar Nelerdir?

Her bebek isteyen çift kolay bir şekilde bebek sahibi olamayabilir. Bazen anneden bazen babadan bazen de her ikisinden kaynaklanan durumlar sebebiyle hamile kalmak için farklı çözümlere gidilebilir. Bu çözümlerden biri de tüp bebek ile hamileliktir. Tüp bebek ile hamile kalan ve doğum yapan kadınlar daha sonradan normal yollarla hamile kalabilirler. Oldukça sık karşılaşılan bu durumda anne adayları daha önce tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi oldukları için endişe duyabilirler. Tüp bebek sonrası normal gebelik için aklınıza takılacak soruları yanıtladık.

Tüp Bebek ile Hamilelikten Sonra Normal Gebelik Mümkün Müdür?

Tüp bebekten sonra normal gebelik mümkündür. Genel olarak bakıldığında tüp bebek tedavisi görmüş çiftlerinin yüzde 10-20 sinde normal gebelik durumu yaşanabilmektedir.

Mikroenjeksiyon yöntemine başvurmadan önce çiftler en başta kendiliğinden yumurtlama ve aşılama gidi tedavi yöntemleri izlenir. Eğer bu yöntemlerde başarılı olunamazsa tüp bebek yöntemine başvurulur. Bu yöntemde yumurta anne rahmi dışında döllenerek sonradan anne karnına yerleştirilir. İşlemin sonucunda gebeliğin başarısız sonuçlanma ihtimali de vardır. Ancak başarısız sonuçlansa dahi bu çiftlerin sonradan normal yollarla bebek sahibi olabilme ihtimalleri mevcuttur.

Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik,

Tüp bebek sonrasında normal hamileliğin yaşanabilmesinin kesin olarak belirlenmiş bir sebebi yoktur. Uzmanların belirttiğine göre bu durum daha çok psikolojik olabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen çift üzerinde denemeleri başarısız oldukça stres oluşur ve bu da üreme hücrelerinde azalmalara sebebiyet verebilir. Ancak özellikle başarılı sonuçlanan tüp bebek girişimlerinde çift üzerindeki baskı da azalır ve stresin de azalmasıyla üreme fonksiyonları daha rahat çalışır. Bu sayede gebe kalınması da kolaylaşır.

Normal Gebeliğin Oluşmadığı Durumlar Nelerdir?

Kadının bedeninde her iki tüp tamamen kapalıysa veya ameliyat ile alınmışsa yeniden hamilelik mümkün değildir. Erkek üreme hücrelerinde yani menide hiç sperm kalmamışsa bu durumda da normal yollarla hamileliğin mümkün olmadığı söylenebilir.

Hamilelik dönemine giren bir kadın için bir nevi menopoz dönemine girmiş gibi kabul edebiliriz. Çünkü bu süreçte kadın yaklaşık 1 – 1,5 sene boyunca adet görmez. En başta normal yollarla hamile kalamayıp, tüp bebekten sonra normal yollarla hamile kalan kadınlar için tüp bebek yöntemi yapılırken gördükleri tedavi ile yapay olarak bu menopoz dönemi yaşatılmış olur. Hamileliğe alışan vücut daha sonradan östrojen seviyelerini ayarlar ve önceden yetersiz östrojen sebebiyle hamile kalınamasa da sonradan bu durum vücut tarafından tolare edildiği için hamile kalma ihtimali de artar.

Erkek açısından bakıldığında sperm sayısında herhangi bir sıkıntı yoksa sağlıklı bir yaşama geçilmesi, zararlı alışkanlıkların bırakılması gibi durumlar da normal yollarla gebe kalınmasına fırsat yaratabilecek durumlardır.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile hamile kalmak da her zaman kolay olmamaktadır. Bunun için anne olmak isteyen kadın da baba olmak isteyen erkek de belli testlerden ve tedavi süreçlerinden geçmektedirler. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra ancak tüp bebek yöntemi sağlıklı sonuç verecektir. Ancak çoğu zaman tüp bebek yöntemi ile gebelik başlasa da doğum gerçekleşemeden düşük yapılabilir ve başarısız sonuçlanabilir. Bu gibi olumsuz durumların çiftleri yıldırmaması ve morallerini yüksek tutmaları gerekmektedir. Hamile kalma konusunda üreme organlarında ve hücrelerinde belirgin bir imkânsızlık yok ise hamile kalınması oldukça muhtemeldir.

Mikroenjeksiyon yönteminden sonra anne vücuduna çok dikkat etmeli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelidir. Başka bebek sahibi olmak istenildiğinde hamileliğe alışmış olan vücut daha kolay hamile kalabilme yetisine sahip olabilecektir. Vücudun yıpranmaması ve her türlü durum için hazırlıklı olunması oldukça önemlidir.