Topuklu Ayakkabının Zararları

Topuklu ayakkabı giymeyi her kadın sever. Ancak topuklu ayakkabı giymenin zararları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Nelere dikkat etmek gerek?

Siz de yüksek topuklulardan vazgeçemeyenlerden misiniz? Günümüzde ayak bilek burkulmalarına, ayak ağrılarına, su toplamalarına sebep olmasına rağmen bir türlü vazgeçilemeyen topuklu ayakkabıların aslında vücudumuza çok zararı olduğunu biliyor muydunuz? Topuklu ayakkabı giymek kadınları daha ince ve uzun göstermesine rağmen, ne yazık ki topuklu ayakkabının zararları listesi bir hayli kabarık. Belirttiğimiz gibi ayak bilek burkulması, çekiç parmak deformitesine sebep olması, ağrı yapması ve nasır oluşturması gibi kötü sonuçlara da yol açıyor.

Topuklu Ayakkabı Giyecekler İçin Uyarılar

Ayakkabı seçiminde çok geniş bir yelpaze vardır. Modaya uymak demek daima yüksek topuklu ayakkabı giymek anlamına da gelmez. Bu nedenle ayakkabı seçiminde ister düz, ister topuklu olsun ayakkabının dengesi iyi olmalıdır. Ama mekanik olarak dengeli ve rahat olması kadınlar için her zaman tercih edileceği anlamına gelmez. Genelde ilk tercih kendini iyi ve güvenli hissettiren ayakkabılardır. Onlar da ayak içinde iken acı veren ve “bugün bir an önce bitse” dedirten ayakkabılar seçilmemelidir.

Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde sadece ayak değil, diz ve belle ilgili problemlerin artacağı da bilinmektedir. Bu yüzden sağlığınız ve ayağınızın rahatlığı için 5cm gibi yüksek olmayan ayakkabılar tavsiye edilir. Çok topuklu ayakkabıda ayağın ön kısmına ve parmaklara aşırı yük binmektedir. Bu yüzden başparmağın altındaki sesamoid denen küçük kemikçiklerde ödem veya kırıklara yol açabilmektedir. Sıkışan parmakların sinirleri zedelenebilir, ağrı, uyuşukluk veya iğnelenme hissi gibi şikayetlere sebep olabilir.

Topuklu Ayakkabının Zararları hakkında yapılan bir çalışmada ayak problemleri ile yüksek topuklu ayakkabı giyme arasında ilişki bulunmuş, 1900 kişinin %29’unda genç yaşta yüksek topuklu giyenlerin ileri yaşta daha çok ayak problemi yaşadığı görülmüştür. Kore’de yapılan bir çalışmada, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde diz çevresi kaslarının yürüme sırasındaki dengesini değiştirdiği kanıtlanmıştır. Yüksek topukluyla zorlu yürüyüşler veya hareketler yapmak ayak bileği çevresi bağlarının da zedelenmesine sebep olur. Ayrıca ayak bilek burkulmalarına sebep olarak bağ kopmalarına veya kırıklara yol açabilmektedirler.

Kadınların yüksek topuklardan asla vazgeçmeyeceğini bilen uzmanlar, bu tarz ayakkabıları giyerken en azından nelere dikkat edilmesiyle ilgili bazı önerilerde bulunuyor;

Yüksek topuklu ayakkabı giymek isteyenlere öneri

Topuklu ve sıkı ayakkabı giyenlerin gün içinde ara ara ayakkabılarını çıkartmaları çok önemli.

Topuklu Ayakkabı Zararları

Ayak tabanınızda ağrı varsa ayakkabının içine ortopedik tam bir tabanlık yerleştirin.

Öne doğru eğimi daha hafif olan ayakkabıları tercşh ederseniz bu modeller daha az ağrıya neden olur.

Sıklıkla yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız her gün farklı yükseklikte topuklu ayakkabı giyilmesine özen gösterebilirsiniz. Böylelikle tendonlarla ilgili sorunları daha aza indirebilirsiniz.

Son zamanlarda yüksek topuklu ayakkabı ile yürüme kursları bile açılmıştır. Ağırlığı önden daha arka kısma verip; hamstring (bacak arkası) kasların daha çok kullanılmasının ağrıları ve problemleri azaltacağı söylenmektedir.

Topuklu ayakkabılar tabiki güzel ve çekici görünüyorlar ama moda olan acı çekmek değildir. Ömür boyu üzerinde durduğumuz ayaklarımızı çok sıkıntıya sokmamamız gerekir. Ayak problemlerini çözmek veya tedavi etmek zordur, bu nedenle olmasının önlenmesi daha önemlidir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();