Topuk Dikeni Nedenleri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Topuk Dikeni Nedenleri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Topuk Dikeni Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Topuk Dikeni Neden Oluşur?

Hızlı kilo alıyorsanız, yanlış ayakkabı kullanıyorsanız ve sürekli ayakta durma gibi durumlarda karşı karşıyaysanız sizin de topuk dikeni olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunun en önemli belirtisi sabah kalkıldığında ayakta oluşan ağrıdır. Bir yerde uzun bir süre oturup yine ayağa kalktığınızda topuklarınızda ağrı oluşuyorsa sizde büyük ihtimalle topuk dikeni var demektir.

Topuk Dikeni Tam Olarak Nedir?

Topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum biriktiğinde kemiksi bir çıkıntı oluşur. Bu yapı görünüş itibari ile bir dikene benzediği için bu isim verilmiştir. 2 santimetreye kadar boyu ulaşabilir, bu nedenle röntgende de oldukça kolay bir şekilde görülecektir. Bunun yanında röntgene görünmeyecek kadar hafif bir dikeniniz de olabilir. Topuktaki ağrı topuk dikeninin habercisi olabilir ancak her topuk dikeni olan da topuklarında ağrı hissetmez. Topuktaki yumuşak doku iltihaplanması da ağrıya sebep olur ve bu hastalık da halk arasında topuk dikeni olarak isimlendirilir. Aslında ismi Planra Fasiit’tir.

Topuk Dikeni

Topuk Dikeni Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Eğer bir topuk dikeniniz varsa bunu belirtilerden kolay kolay anlayamazsınız. Ancak bazı egzersizler sırasında iltihaplanmaların olduğu topuk bölgelerinde ağrılar oluşabilir. Sabah kalktığınız anda topuklarda ağrı varsa bu da topuk dikeninin habercisi olabilir. Bu ağrının topuk dikenine ait olup olmadığını anlamak için şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Ayağınızı dinlendirin, ağrıyan bölgeye masaj yapın. Normalde bu hareketler sonucunda ağrınızın dinmesi gerekir. Ancak siz yine de kalktığınızda topuğunuzda şiddetli bir ağrı varsa doktora görünmeniz gerekir. Topuğunuzda oluşan iltihaplanmayı iyileştirene kadar bu ağrının geçmesi gibi bir durum da söz konusu olamaz

Topuk Dikeni Neden Oluşur?

Yeni spora başladıktan sonra topukta oluşan ağrı, yanlış ayakkabı kullanımı ve hızlı kilo alımı birer sebep olarak gösterilebilir. Yürüme anormalliği olan kişilerde topuk dikeninin oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Aşırı sayılacak oranda egzersiz yapmak, özellikle ayağa yük bindiren işlerde bulunmak da sebepler arasındadır. Sporcularda en çok görülen rahatsızlıklardan biri de topuk dikenidir.

Topuk Dikeni

Düztabanlılar ve şeker hastaları da topuk dikeni olmaya çok yatkındırlar. Ayağınıza tam oturmayan ve ortopedik olmayan bir ayakkabı aldığınızda da topuk dikeni olma riskinizi arttırırsınız.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni hastanın durumuna göre ameliyatla alınabilir. Ancak ilaç, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve belli egzersizler ile de oldukça rahatlatılabilir. Ameliyat yapılırsa normal bir şekilde yürüyebilmek için 3 hafta gibi bir sürenin geçmesini beklemek gerekmektedir.

Topuk dikeni için önlem alınmazsa kişi yürüme konusunda sıkıntılar çekmeye başlar. Bu sebeple de zamanla bacak kasları zayıflar ve güçsüzleşir. Giyilen ayakkabıların ters tarafları çok çabuk aşınmaya başlar. Bacakların arkasında yer alan ve ayak tabanında bulunan kaslarda gerginlik seviyesi oldukça artar ve bu bölgeler sertleşir. Zaman içerisinde diz ve kalça eklemi, yaşın ilerlemesiyle bel de işin içine girer ve bu bölgelerde de ağrılar oluşmaya başlar. Bu nedenle topuk dikeni fark edildiği anda tedavisinin yapılması oldukça önemlidir.