Tetanoz Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tetanoz, sinir sistemini etkileyen ciddi bakteriyel kas enfeksiyonlarıdır ve vücudun her yerinde kasları sıkıştırır. Enfeksiyon sıklıkla çene ve boyundaki kas kasılmalarına neden olduğu için kazıklıhumma da denilmektedir.

Tetanoz, sinir sistemini etkileyen ciddi bakteriyel kas enfeksiyonlarıdır ve vücudun her yerinde kasları sıkıştırır. Enfeksiyon sıklıkla çene ve boyundaki kas kasılmalarına neden olduğu için kazıklıhumma da denilmektedir. Bununla birlikte, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Öyle ki tetanoz enfeksiyonu, tedavi olunmazsa hayati tehlike dahi oluşturabilir.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre, tetanoz enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 20’sinden 10’u ölümcül olarak tanınmakta. Tetanoz, hastane ortamında tedavi gerektiren acil bir tıbbi durumdur. Neyse ki, tetanoz bir aşı aracılığıyla önlenebilir. Fakat bu aşının etkisi de süresiz değildir. Bağışıklığı sağlamak için her 10 yılda bir tetanoz aşısı olunması gerekmektedir.

Tetanoza Sebep Olan Durumlar

Clostridium tetani adı verilen bakteri, tetanoza neden olur. Bakterilerin sporları toz, kir ve hayvan pisliklerinde bulunabilir. Sporlar, bazı organizmalar tarafından üretilen küçük üreme organlarıdır. Genellikle yüksek ısı gibi sert çevre koşullarına direnç gösterirler.

Tetanoza Sebep Olabilecek Etkenler

  • Ezilme yaralanmaları
  • Ölü doku yaralanmaları
  • Yanıklar
  • Piercing, dövme, enjeksiyon ile uyuşturucu kullanımı veya yaralanma ve bir tırnak basması gibi yaralardan delinme
  • Kir, dışkı veya tükürük ile kirlenmiş yaralar

Nadir Görülen Sebepler

  • Hayvan ısırığı veya sokması
  • Diş enfeksiyonları
  • Böcek ısırığı
  • Kronik yaralar ve enfeksiyonlar

Tetanoz insandan insana bulaşıcı değildir. En sık sıcak ve nemli bölgelerde görülür. Yoğun nüfuslu bölgelerde yaygın olarak görülmektedir.

Aşı İle Nasıl Önlem Alınır?

Aşılama, tetanoz enfeksiyonunu önleyebilir. Bu aşı, difteri, boğmaca ve tetanoza karşı koruyan güçlü bir aşıdır. Çocuklara 11-12 yaşlarında bir destekleyici aşı yapılmalıdır. Yetişkinlerin ise 10 yılda bir aşı yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Aşı haricinde, yaraların doğru tedavi edilmesi ve temizlenmesi de enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.  Dışarıda yaralandıysanız ve yaranızın toprağa temas ettiğini düşünüyorsanız, derhal sağlık uzmanınızı arayın ve tetanoz riskinizi öğrenin. Tetanoz aşısı bu basil mikrobu vücuda bulaştıktan sonra yaklaşık olarak ilk 24 saat içerisinde ihmal edilmeden hemen yaptırılmalıdır. Tetanoz aşısı kişiye hemen uygulanmazsa, basil mikrobu iki hafta içinde vücuda yayılarak hastalıklara neden olabilir.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Klostridium tetani adı verilen virüsün vücuda girmesi sonucunda vücutta kasılmalar meydana gelir ve bu durum oldukça tehlikelidir. Bazı kişilerde ölümle de sonuçlanabilen tetanoz, özellikle hamileler için oldukça kolay bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık karşısında vücudun dirençli olması için anne adayının gerekli bütün tedbirleri alması gerekmektedir. Bu hastalık için mutlaka aşı yapılması gerekir ve bu aşı ile vücuda zarar veren virüsün girmesini engellenir. Bu aşı genelde hamilelikten önce yapılması gereken aşılar içinde gelir. Birçok anne adayı vücut için oldukça önemli olan bu aşı türünü hamilelik başladıktan sonra yaptırır.

Tetanoz dışında kızamıkçık, kızamık ve suçiçeği gibi aşılar gebelik sürecinde anne adayı için oldukça zararlıdır. Tetanoz ise diğerlerinin aksine gebeler için en uygun aşı türüdür. Tetanoz aşısı bebek dünyaya gelmeden önce mutlaka yaptırılması gereken aşı türüdür. Doğumdan önce bu aşının yapılmasının sebebi bebek doğduktan sonra hastalığa yakalanma riskini azaltmasıdır. Hamilelikte tetanoz riskli bir durumdur bu yüzden mutlaka yapılması gerekir.

No more pages to load

No more pages to load